fbpx
Menopauza

Hormonske promene u menopauzi i njihov uticaj na telo – 8 velikih promena

Značajne hormonske promene u menopauzi su nešto kroz šta svaka žena mora proći u ovoj životnoj fazi. Menopauza predstavlja prirodni biološki proces u životu žene i obeležen je značajnim hormonskim promenama. Ovo razdoblje označava kraj reproduktivne faze i ulazak u novo poglavlje života. Ključne promene odvijaju se u radu jajnika, organa koji proizvodi hormone estrogen i progesteron, čiji nagli pad tokom menopauze ima različite uticaje na žensko telo. Ovaj period ne mora biti nužno težak i negativan, kao ni period koji dolazi nakon njega – postmenopauza.

Hormonske promene u menopauzi

  1. Pad estrogena i progesterona – Najznačajnija promena tokom menopauze je smanjenje produkcije estrogena i progesterona. Ovi hormoni igraju ključnu ulogu u regulaciji menstrualnog ciklusa i održavanju zdravlja reproduktivnog sistema. Saznajte više: Estrogen i progesteron: 9 prirodnih načina kako da povećate estrogen i progesteron
  2. Valunzi i noćno znojenje – Nagli pad estrogena može izazvati valunge, izraziti osećaj toplote praćen znojenjem. Noćno znojenje takođe može narušiti kvalitet sna, čineći noći neprijatnijim. Saznajte više: Valunzi: Šta su talasi vrućine?
  3. Promene raspoloženja – Hormonske fluktuacije tokom menopauze mogu uticati na neurotransmitere u mozgu, što rezultira promenama raspoloženja, povećanom iritabilnošću i emocionalnom nestabilnošću.
  4. Problemi sa spavanjem – Valunzi i noćno znojenje mogu ometati miran san, što posledično uzrokuje nesanicu. Nedostatak kvalitetnog sna može dalje doprineti umoru i smanjenoj sposobnosti koncentracije.
  5. Vaginalna suvoća – Smanjenje estrogena može uzrokovati smanjenje vlažnosti vagine, što može dovesti do nelagodnosti i bola tokom seksualnih odnosa.
  6. Gubitak gustine kostiju – Estrogen igra ključnu ulogu u očuvanju gustine kostiju. Njegov pad tokom menopauze povećava rizik od osteoporoze, stanja koje karakteriše smanjenje gustine kostiju i povećana krhkost.
  7. Veći rizik od srčanih oboljenja – Estrogen ima zaštitnu ulogu u održavanju zdravlja krvnih sudova. Gubitak ove zaštite tokom menopauze može povećati rizik od srčanih bolesti.
  8. Povećanje telesne težine – Hormonske promene mogu uticati na distribuciju telesne masti, često dovodeći do povećanja telesne mase i promena u telesnom sastavu.
menopauza
Foto: Canva/Demetra

Da li se nešto može preduzeti da se odloži pad estrogena i progesterona, odnosno da se odlože hormonske promene u menopauzi?

Trenutno, ne postoji potpuno pouzdan način da se odlože hormonske promene u menopauzi odnosno prirodan proces menopauze. Menopauza je prirodni biološki događaj koji se dešava kada jajnici prestanu da proizvode jajne ćelije, a nivoi estrogena i progesterona opadaju. Iako se ne može potpuno izbeći, neki pristupi mogu pomoći u ublažavanju simptoma menopauze ili poboljšanju opšteg zdravlja žene tokom ovog razdoblja.

Ovo se, pre svega, odnosi na zdrav stil života: održavanje zdrave telesne mase, redovno vežbanje i pravilna ishrana mogu pozitivno uticati na opšte zdravlje i blagostanje žene tokom menopauze. Zatim, izbegavanje pušenja i ograničavanje konzumacije alkohola koji sami po sebi pogoršavaju simptome i povećavaju rizik od određenih zdravstvenih tegoba.

Važno je i redovno odlaziti na preventivne lekarske preglede, kao i pratiti zdravstveno stanje i reagovati pri pojavi neuobičajenih simptoma koji mogu ukazivati na određena zdravstvena stanja. Pored neophodne zdrave ishrane, trebalo bi povesti računa o dovoljnom unosu kalcijuma, kao i vitamina D, ali i razmotriti uzimanje biljne terapije i dodataka ishrani, poput soje, crvene deteline ili vitexa.

Postoji i hormonska supstituciona terapija, ali nju mora prepisati lekar i nije dobar izbor za sve žene. Ovaj vid terapije se prepisuje individualno uz saznanje o potencijalnim koristima, ali i rizicima.

menopauza 3
Foto:Canva/Demetra

Na koji način se može najefikasnije “boriti” protiv noćnog znojenja i naleta vrućine noću?

Noćno znojenje i valunzi su česti simptomi menopauze koji mogu ometati san i uticati na svakodnevni život. Evo nekoliko strategija koje se mogu primeniti kako bi se ublažili ovi simptomi:

  • hladna soba za spavanje,
  • upotreba ventilatora po potrebi,
  • lagana odeća u kojoj spavate,
  • hladne obloge,
  • izbegavanje kofeina, nikotina i alkohola pre spavanja,
  • redovan san,
  • vežbanje i
  • zdrava ishrana.
Emocionalna stabilnost u menopauzi: Da li su dozvoljeni neki lekovi, biljni preparati ili dodaci ishrani?

Emocionalna stabilnost u menopauzi je veoma važna, a njeno održavanje može biti izazovno zbog hormonskih promena koje utiču na neurotransmitere u mozgu. Postoje različite strategije koje se mogu primeniti kako bi se podržala emocionalna dobrobit tokom ovog razdoblja. Međutim, u nekim slučajevima, lekovi ili biljni preparati mogu biti preporučeni, ali o tome se treba konsultovati sa lekarom, kako bi se odabrala prava doza i dužina terapije.

Načini na koje se emocionalna stabilnost još može držati pod kontrolom su vežbanje, relaksacija, meditacija, joga, pilates, pravilna ishrana, podrška društva, porodice i okoline, te psihoterapija. U nekim slučajevima se savetuje i hormonska supstituciona terapija, kako bi se hormoni stabilizovali.

Hormonske promene u menopauzi i njihov uticaj na telo
Hormonske promene u menopauzi i njihov uticaj na telo – Foto: Canva/Demetra

Objavljen: 1. februar 2024. godine, ažuriran: 15. oktobar 2024. godine

Reklame

Uredništvo

Redakcija portala izveštava o novim događajima, istraživanjima, informacijama. Prenosi vesti i ustupa prostor. Sve vaše sugestije i predloge možete nam poslati na office@demetra.rs

Related Articles

Back to top button