Lenja pita na starinski način
Moram priznati da sam veliki obožavalac kolača sa jabukama, a nekako su jabuke svima i jedno od voća koje se uvek nalazi u kući, ali ovo je prvi put da se lenja pita pravila kod nas. Iz tog razloga, probala sam mnoge recepte baš za lenju pitu, a jela sam je i kod drugih. Nekako mi se one sa puterom ili margarinom nisu dopadale.
U ovom tekstu:
Prhki tradicionalni kolači koji imaju svinjsku mast su daleko ukusniji. To je negde i logično, obzirom da je to onda spremanje na tradicionalan način bez mnogo inovacija.
Kada se kolač ili bilo šta sprema, a da se koristi mast, veoma je važan dobar recept kako biste izbegli da se ta mast i oseti u kolačima. Ima ljudi koji to vole, ali recimo, meni se salčići veoma osećaju, te uvek gledam da izbegnem taj ukus, a posebno i miris masti, iako je uvek imam u kući i redovno koristim.
Šta vam je potrebno za lenju pitu?
Mera koju pravim je za onaj duboki i veliki pleh od rerne, to je baš velika količina. Ako želite manju, prepolovite sve sastojke.
Testo za lenju pitu
- 250 grama masti
- 3 jajeta
- 150 grama šećera
- 50 ml mleka
- 750 grama brašna
- 1 prašak za pecivo
- 1 vanilin šećer
FIL: Lenja pita zahteva dosta jabuka da bude ukusna
- 2.5 – 3 kg rendanih nakiselih jabuka
- 300 g šećera
- 2 kašičice cimeta
- 2 kašike griza (ne mora)
Kako se pravi lenja pita sa jabukama?
Najbolje je da prvo napravite fil. Prvo jabuke stavite u šerpu sa šećerom i cimetom. Izdinstajte fil desetak minuta da se malo zgusne i ispari sok, a dobije lepa komaktnija smesa. Lenja pita sa sirovim jabukama nije istog ukusa. Nema potrebe da skroz ukuvate, kao za džem. Posle 10-ak minuta, dodajte 2 kašike griza da pokupi ostatak vode i ostavite da se prohladi dok napravite testo.
Testo zamesite tako što ćete prvo mikserom umutiti mast, vanilin šećer i šećer, zatim i jaja, pa dodati mleko i na kraju dodavati brašno, prašak za pecivo i mutiti dodacima za mikser za testo (one spiralne žice). Na samom kraju možete malo uobičiti prstima, a onda podeliti testo na dva dela.
Prvu polovinu rastanjite oklagijom na papir za pečenje, pa tek onda prebacite u pleh. Testo je prhko i uspećete da ga rastanjite na površini, ali nećete moći da ga prebacite odatle.
Prvu polovinu testa stavite u pleh, najlakše sa sve pek papirom na kom ste ga razvlačili. Preko sipajte fil od jabuka. Drugu polovina testa takođe možete razvlačiti na pek papiru ili providnoj foliji, pa sa sve njom prebacite u pleh (samo okrenite da kora bude do jabuka). Onda sljuštite foliju ili pek papir sa gornjeg testa.
Ne brinite ako se pomerilo, puklo, nije ravno, prstima ga blago pritisnite svuda, a ono će tokom pečenja narasti.
Kako se peče lenja pita?
Lenja pita se prvo peče 20 minuta na 200 stepeni, pa još oko 30-35 minuta na 180 stepeni. Sačekajte da se malo ohladi, pa pospite bogatom prah šečerom i secite na kocke. Pročitajte: Jabuke – najzdravije voće
Ukoliko nemate baš puno vremena ili sve sastojke, probajte ovaj jednostavniji, a preukusan kolač sa jabukama:
Oni koji žele da probaju nešto neobičnije, a opet sa tradicionalno obožavanim jabukama, mogu da probaju i:
Da ne zaboravimo ni džem od jabuka:
Još recepata sa jabukama:
Ukoliko vam se jede nešto slatko, a ne biste da to bude kolač sa jabukama, potražite na spisku:
Više recepata na @demetra.portal Instagram profilu.
Objavljen 10. jun 2020. godine, ažuriran 27. april 2024. godine. godine
One Comment