Najefikasnija kontracepcija – najbolja zaštita od trudnoće
Neke metode kontracepcije su sigurnije u sprečavanju trudnoće od drugih, ali samo kondom nudi zaštitu od polno prenosivih bolesti. Koja je najefikasnija kontracepcija i da li postoji ona koja sigurno štiti 100% i od trudnoće?
Nijedna metoda nije 100% efikasna, što znači da je garantovan način da sprečite trudnoću samo apstinencija.
Takođe, znajte da su neke metode komplikovane za korišćenje, a da nijedna nije tako pouzdana, kao što statistika kaže, ako vrlo pažljivo NE SLEDITE uputstva.
Na planeti postoji oko 1,9 milijardi žena u reproduktivnom periodu (15-49 godina), podatak je Svetske zdravstvene organizacije iz 2019. godine. (1) Od toga 1,1 milijarda ima potrebu za planiranjem porodice, a od tog broja 842 miliona žena širom sveta koristi kontracepciju. Još uvek 270 miliona žena ima nezadovoljenu potrebu da koristi kontracepciju. Potreba za korišćenjem kontracepcije je među ženama stagnirala od 2015. godine, kada je takođe samo 77% žena koje žele i planiraju da koriste, koristilo.
Upotreba kontracepcije omogućava ljudima da planiraju vreme kada će imati decu, njihov broj i razmak između starosti dece.
Metode kontracepcije
Postoji mnoštvo metoda kontracepcije koja uključuje: pilule za kontracepciju, implantate, injekcije, flastere, vaginalne prstenove, spirale, kondome, mušku i žensku sterilizaciju, metode laktacione amenoreje, prekinut snošaj, praćenje plodnih i neplodnih dana i praćenje bazalne temperature.
Efikasnost kontracepcije se meri broj trudnoća na 100 žena koje je koriste godišnje. Najefikasnija kontracepcija – klasifikacija:
veoma efikasne: 0-0,9 trudnoća na 100 žena,
efikasne: 1-9 trudnoća na 100 žena,
umereno efikasne: 10-19 trudnoća na 100 žena,
manje efikasne: 20 i više trudnoća na 100 žena.
Samo jedna metoda kontracepcije štiti i od trudnoće i od polno prenosivih infekcija, a to je kondom.
Najbolja zaštita od trudnoće
Sledeći podaci pokazuju koja je najefikasnija kontracepcija u sprečavanju trudnoće:
Praćenje plodnih dana – metodom izbegavanja odnosa tokom najplodnijih dana do trudnoće će doći kod 5 od 100 žena tokom godinu dana.
Vazektomija – efikasna je skoro 100%, godišnje do trudnoće dođe kod 0,1% žena.
Ženska sterilizacija – skoro 100%, prilikom podvezivanja jajnika do trudnoće može doći u 0,5% slučajeva.
Kontraceptivne pilule: godišnje u drugom stanju ostane 0,3% žena koje je redovno koriste, odnosno 7 žena koje je koriste samo u jednom periodu. Isti su statistički podaci i prilikom korišćenja kombinovane, ali i samo progesteronske pilule.
Implantati: 0,1% žena godišnje ostane u drugom stanju.
Kontraceptivna injekcija: progesteronska injekcija je efikasna i kod 0,2% žena dođe do trudnoće, ako je redovno koriste, odnosno kod 4, ako su je koristile povremeno. Sa kombinovanom injekcijom do trudnoće dolazi u 0,3% slučajeva, odnosno 7 žena ostaje u drugom stanju pri povremenom korišćenju.
IUS (hormonska spirala) – do trudnoće će doći kod 0,5% žena na godišnjem nivou.
IUD (bakarna spirala) – rizik od trudnoće je 0,6%.
Muški kondom – iako je kondom najefikasnija kontracepcija – zaštita od polno prenosivih infekcija, redovnom upotrebom kondoma kod žena dolazi do 2 trudnoće, ako ga rednovno koriste. odnosno do 13 trudnoća na 100 žena kod onih koji kondom koriste povremeno.
Ženski kondom – godišnje u drugom stanju ostane 5 žena koje ga redovno koriste, odnosno 21 koja ga koristi povremeno.
UN: Family Planning and the 2030 Agenda for Sustainable Development -https://www.un.org/en/development/desa/population/publications/pdf/family/familyPlanning_DataBooklet_2019.pdf
PLOS Medicine: Estimating progress towards meeting women’s contraceptive needs in 185 countries: A Bayesian hierarchical modelling study – https://journals.plos.org/plosmedicine/article?id=10.1371/journal.pmed.1003026
Objavljen: 2. maj 2022. godine, ažuriran: 22. oktobar 2024. godine
Rođeni 1. jula su pod znakom Raka, sa snažnim uticajem broja 1 i Sunca, što ih čini jedinstvenim spojem emocije, snage i samoinicijative. Oni su intuitivni, zaštitnički nastrojeni, ali i izuzetno ponosni i nezavisni. Iako deluju mirno i povučeno, ispod površine se krije velika snaga volje i potreba da ostave svoj trag.
Tek je počeo ovaj letnji raspust, ali nas zanima kada su školski raspusti 2025/2026. godine. Naredna školska godina zvanično počinje u ponedeljak, 1. septembra 2025. godine, i donosi neke značajne novine koje će obradovati i đake i roditelje.
Brojna istraživanja potvrđuju da hronični stres može narušiti reproduktivne funkcije i kod žena i kod muškaraca, smanjujući šanse za začeće. Međutim, stres ne može biti direktan uzrok spontanog pobačaja.
Celijakija je digestivni problem koji je uzrokovan abnormalnom reakcijom imuniteta na gluten, odnosno kao enteropatija osetljiva na gluten. Gluten je protein koji se nalazi u nekoliko vrsta žitarica: pšenica, spelta, ječam, a ovas je najčešće kontaminiran.
Kontraceptivne pilule su privremeni oblik kontracepcije. U pitanju je vrsta lekova koji u sebi sadrže hormone. Pije se po jedna tableta dnevno, one su sigurne i važno je da ih uzimate svaki dan na vreme.
Neko krvarenje posle postavljanja spirale je očekivano, ali je važno da znate šta je normalno, a šta nepravilno krvarenje kod žene koja ima postavljenu spiralu.
Da li se mogu dovesti u vezu pilule za kontracepciju i opadanje kose? Može li uzimanje oralne kontracepcije da izazove ovaj problem ili se pak pojačano opadanje kose javlja iz drugih razloga?
Mala količina tečnosti nekada izlazi pre ejakulacije. Ona se naziva preejakulat. Preejakulat nenamerno izlazi pre ejakulacije delimično kao prirodni lubrikant. Recimo, slično kao što se kod žena javlja vlaženje vagine.