fbpx
Kontracepcija

Kondomi  – Najsigurnija zaštita od polno prenosivih infekcija

Kondom je jedina zaštita od polno prenosivih infekcija, a ujedno je i zaštita od neželjene trudnoće. Ovo je barijerna metoda kontracepcije koja sprečava spermu da dođe do jajnih ćelija, ali štiti i od infekcija kao što su HIV, herpes, sifilis i gonoreja. Nažalost, kondom vas ne može stopostotno zaštititi od HPV infekcije. Dobra stvar je što su kondomi dostupni u prodavnicama, apotekama i na trafikama. Postoje muški i ženski kondomi, kao i dentalne brane za zaštitu tokom oralnog seksa.

Šta je kondom?

Kondom je tanki omotač koji štiti od kontakta koža na kožu i sprečava spermu da dopre do jajne ćelije. Smanjuje rizik i od polno prenosivih infekcija, kada se koristi pravilno i dosledno. Postoje različite vrste. Razlikuju se po veličini i materijalu.

Ljudi su počeli da koriste ovaj vid kontracepcije još u antičko doba. Stari Egipćani su ih koristili prvi, a i u Starom Rimu su koristili životinjske bešike kao zaštitu od veneričnih bolesti. Čarls Gudijer, tvorac vulkanizirane gume je zaslužan za pronalazak modernih kondoma 1855. godine.

Kako se stavlja kondom?

Potrebno je da sačekate da penis bude u erekciji da biste ga stavili. Pažljivo otvorite pakovanje tako da ga ne oštetite i nemojte ga razvijati. Stavite glavu kondoma na vrh penisa i odmotajte ga duž penisa. Prvo proverite da li je dobro okrenut da ne biste počeli da ga razvijate naopako. Ostavite malo prostora na vrhu i sitisnite vazduh kako bi ostavili prazan prostor za nakupljanje sperme.

Koliko su kondomi efikasna zaštita od trudnoće?

Kada se pravilno koriste i stavljaju pre početka odnosa, kondomi štite čak 98% od trudnoće. Zašto je važno da se stave odmah, a ne kasnije tokom odnosa? Prvo, zato što samo tako štite od polno prenosivih infekcija, a drugo jer se može ostati u drugom stanju i od tečnosti koja iscuri tokom samog odnosa – preejakulata. Saznajte više: Preejakulat i trudnoća

Smatra se da je prosečna efikasnost 87%, kada je zaštita od neželjene trudnoće u pitanju iz razloga što se nekada desi da se pokida, sklizne ili tečnost iscuri.

Idealno je da se koristi u kombinaciji sa drugim kontraceptivnim sredstvom kao što su spermicid, pilula za kontracepciju ili dijafragma. Međutim, raspitajte se kod lekara šta i kako je najbolje kombinovati i koristiti zajedno.

kondom 2

Vrste kondoma

Postoje različite vrste, a važno je da znate da tokom odnosa treba da koristite samo jedan i samo jednu vrstu. Korišćenje više od jednog istovremeno može stvoriti trenje koje će izazvati cepanje. Postoje:

  • klasični, muški ili spoljašnji – najčešće se koriste i široko su dostupni na mnogim prodajnim mestima;
  • unutrašnji ili ženski – ulaze u vaginu i izgledaju kao meki, fleksibilni prsten pričvršćen za kondom. Taj prsten ostaje van vagine radi lakšeg uklanjanja. Unutrašnji su manje efikasni od muških.
  • Dentalne ili zubne brane – tanke pločice od lateksa koje su barijerna prepreka između usta i genitalija partnera tokom oralnog seksa.
Materijal od kog se prave kondomi

Najčešći materijal za izradu je lateks. Vrsta gume. Od njega se prave muški, ali nekada jedan od partnera može imati alergijsku reakciju. Ukoliko postoji alergija, možete probati da koristite onaj koji je napravljen od poliuretana (vrsta plastike) ili unutrašnji (ženski) napravljen od nitrila.

Sa lubrikantom ili bez

Podmazani imaju lubrikant koji pomaže u smanjenju trenja tokom odnosa, jer trenje povećava rizik od oštećenja i cepanja. Neki su i obloženi spermicidom. Međutim, nekada su žene alergične na lubrikant ili im on izaziva iritaciju pa je bolje koristiti nepodmazane. Ukoliko koristite lubrikant, nemojte uzimati one na bazi ulja koji mogu da oštete lateks, već lubrikante na bazi vode.

kondom 3
Photo by charlesdeluvio on Unsplash
Koje su prednosti upotrebe?
  • Najefikasnija zaštita od polno prenosivih infekcija
  • Efikasna zaštita od trudnoće
  • Dostupan po potrebi
  • Gotovo svuda ga možete kupiti
Mane upotrebe:
  • Može puknuti ili se pocepati
  • Alergija na lateks
  • Iritacija vagine i penisa
  • Moguća infekcija urinarnog trakta od kondoma podmazanih spermicidom

Važno je i da obratite pažnju na rok upotrebe, jer nemaju neograničen rok trajanja. Imajte na umu da za kupovinu kondoma ne morate imati recept, kao ni određeni broj godina. Može da ih kupi svako u najbližoj prodavnici ili apoteci. Ukoliko se dogodi na kondom pukne, savetuje se da žene uzmu hitnu kontracepciju.

Objavljen: 21. jun 2012. godine, ažuriran: 19. jula 2024. godine

Literatura:

  1. WHO: https://www.who.int/news-room/fact-sheets/detail/condoms
  2. NHS: https://www.nhs.uk/contraception/methods-of-contraception/condoms/
  3. ClevelandClinic: https://my.clevelandclinic.org/health/treatments/9404-condoms
  4. Planned Parenthood: https://www.plannedparenthood.org/learn/birth-control/condom
kondom
Photo by Deon Black on Unsplash

 

Reklame

Tamara Petkovic

Tamara Petković je osnivačica i glavna urednica portala Demetra, preduzetnica i mama troje dece sa previše interesovanja i premalo vremena za sve što želi.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Related Articles

Back to top button