fbpx
U poverenju

Šta je presemena tečnost ili preejakulat?

Presemena tečnost, poznata i kao preejakulat je tečnost koju luče žlezde u muškom reproduktivnom sistemu. Ova tečnost izlazi pre ejakulacije, najčešće tokom seksualnog uzbuđenja, kada se penis ukruti i muškarac postane spreman za snošaj.

Zašto je javlja preejakulat?

Preejakulat ima svoju svrhu, a njegove osnovne funkcije su:

  • podmazivanje – ona pomaže podmazivanju uretre kako bi olakšala prolazak sperme tokom ejakulacije;
  • neutralizacija kiselosti – preejakulat neutralizuje kiselost uretre što stvara povoljnije okruženje za spermu.

Kada izlazi presemena tečnost?

Presemena tečnost se izlučuje obično već od početnih faza seksualnog uzbuđenja, pre same ejakulacije. Ne postoji tačno vreme koje se može proceniti kada će se ona pojaviti. Kao i što je slučaj kod žena, sve zavisi od individualnog uzbuđenja i odgovora na seksualnu stimulaciju. Kod nekih muškaraca izlazi veoma rano, a kod drugih se javlja tek tik pred ejakulaciju.

demetra 110

Da li preejakulat sadrži spermatozoide?

On nije primarno namenjen da sadrži spermatozoide, ali ponekad može imati malu količinu. Ovo je češće slučaj ako je prethodno muškarac ejakulirao i spermatozoidi su ostali u uretri. Ovo je upravo ono što prekinut snošaj čini rizičnom metodom kontracepcije, jer žena i od presemene tečnosti može nekada ostati u drugom stanju. Saznajte više: Preejakulat i trudnoća

Prema istraživanjima, u presemenoj tečnosti se sperma može naći u oko 16-41% slučajeva u nekoj količini. Ovo znači da posotji šansa da dođe do trudnoće i pre nego što dođe do ejakulacije. Razlog prisustva spermatozoida su:

  • prethodna ejakulacija – ako je već došlo do snošaja, moguće je da se spermatozoidi nađu i u presemenoj tečnosti,
  • fiziologija – kod nekih muškaraca se sperma prirodno nalazi i u presemenoj tečnosti.

Koliko dugo spermatozoidi mogu da žive van tela?

Spermatozoidi su vrlo osetljivi na uslove okoline i njihova sposobnost preživljavanja van tela je ograničena.

Na suvim površinama poput kože, tkanine ili drugih predmeta, spermatozoidi brzo umiru. Obično preživljavaju samo nekoliko minuta, jer se brzo dehidriraju i postaju neaktivni.

U vodi, spermatozoidi mogu preživeti nešto duže nego na suvim površinama, ali ne mogu preživeti dovoljno dugo niti se kretati dovoljno brzo da bi izazvali trudnoću. Hemikalije u vodi, kao što su hlor ili sapun, dodatno smanjuju njihovu vitalnost.

presemena tecnost
Photo by Clary Garcia on Unsplash

Kada se spermatozoidi nađu unutar ženskog reproduktivnog trakta, mogu preživeti znatno duže, od 3 do 5 dana. Ova dugotrajnost je ključna za oplodnju, jer spermatozoidi mogu čekati u jajovodima dok jajna ćelija ne bude spremna za oplodnju.

Dakle, spermatozoidi imaju vrlo ograničeno preživljavanje van tela, ali unutar ženskog reproduktivnog trakta mogu ostati aktivni i sposobni za oplodnju nekoliko dana.

Literatura:

  • Killick, S.R., et al. “Sperm content of pre-ejaculatory fluid.” Human Fertility, 2011.
  • Zukerman, Z., et al. “Spermatozoa in the pre-ejaculate fluid of normal men.” International Journal of Andrology, 2003.

Reklame

Tamara Petkovic

Tamara Petković je osnivačica i glavna urednica portala Demetra, preduzetnica i mama troje dece sa previše interesovanja i premalo vremena za sve što želi.

Related Articles

Back to top button