Dijafragma je mehanička zaštita od trudnoće. Pravi se od lateksa i ima oblik polulopte prečnika do 10 centimetra. Postavlja se iznad grlića materice i sprečava kontakt jajne ćelije i spermatozoida. Za razliku od spirale, dijafragmu postavlja žena neposredno pre seksualnog odnosa, najviše 1 sat pre (prethodno je premaže antispermicidnim lubrikantom), a uklanja je nekoliko sati kasnije (najranije šest sati kasnije).
Dijafragma je kontracepcija koja se koristi u kombinaciji sa spermicidom i sprečava trudnoću blokiranjem otvora materice. Ona sprečava kretanje sperme i oplodnju jajne ćelije. Ona je u obliku plitke čaše sa obodom koja se postavlja u vaginu tako da prekrije grlić materice.
Dijafragma je, ako se pravilno koristi, 94% efikasna kao metoda zaštite od trudnoće.
Napravljena je od lateksa ili silikona, a koristi se u kombinaciji sa spermicidom, kremom ili gelom koji sprečava spermu da uspešno oplodi jaje.
Vrste dijafragme
Postoji nekoliko vrsta dijafragme:
Lučna opružna je najčešći tip. Ima čvrst obod koji lakše može da se ubaci i postavi, a pogodna je za žene sa lošim tonusom mišića vagine.
Zavojne opruge ima mek, fleksibilan obod i pogodan je za žene sa prosečnim tonusom mišića vagine.
Plosna opružna ima tanak i fleksibilan obod pa najbolje funkcioniše kod žena sa jakim tonusom mišića vagine.
Dijafragma širokog zaptivnog oboda je silikonski prsten koji se koristi za žene koje su alergične i osetljive na lateks.
Dostupne su različite veličine dijafragme, a standardna je prečnika 7,5 cm. Lekar će vam preporučiti adekvatnu veličinu prema vašoj anatomiji tela.
Kako se koristi dijafragma?
Lekar će vas naučiti kako da postavite dijafragmu i ako budete imali poteškoća sa uklanjanjem, kako da to uradite. Uređaj za umetanje vam može pomoći. Postoji nekoliko koraka koje treba da sledite:
Nanesite otprilike spermicide veličine kašičice u kupolu i rasporedite ga po obodu.
Presavijte dijafragmu na pola sa kupolom okrenutom nadole tako da se dve strane oboda dodiruju.
Držite vaginu otvorenu drugom rukom.
Gurnite presavijenu dijafragmu što je dublje moguće u vaginu tako što ciljate pozadi, ka repnoj kosti.
Jednim prstom gurnite prednji rub dijafragme iza vaše stidne kosti.
Proverite kako je postavljena dijafragma tako što ćete staviti prst na kupolu. Trebalo bi da osetite grlić materice kroz njega. Grlić materice je čvrst, okrugao, sa rupom u sredini, nije kao kost.
Ako niste uspeli pravilno da je postavite, možda ćete morati da je uklonite i počnete ponovo. Ne zaboravite da ponovo nanesete spermicid pre umetanja.
Dijafragma se može postaviti oko 1 sat pre odnosa, a treba da ostane na tom mestu najmanje 6 sati posle odnosa. Ako se planira novi snošaj posle 6 sati, potrebno je umetnuti u vaginu još spermicida bez uklanjanja dijafragme. Ona se mora ukloniti iz vagine pre nego što istekne 24 sata.
Važno je da znate da dijafragma nije zaštitu od polno prenosivih infekcija. Korišćenjem kondoma će pored dijafragme biti smanjen ovaj rizik i pružiće se dodatna zaštita od neželjene trudnoće.
Koliko je dijafragma efikasna i bezbedna za korišćenje?
Da bi ovaj vid kontracepcije bio efikasan, mora da bude dobro postavljena, ne pomera se najmanje šest sati i da se koristi spermicid. Da bi se efikasnost povećala, treba koristiti kondom ili prekinut snošaj kao dodatni vid kontracepcije. Upotreba kondoma štiti i od polno prenosivih infekcija za razliku od dijafragme.
Za koje žene dijafragma nije prikladna kontracepcija?
Dijafragma je za upotrebu prikladna za većinu žena, ali neke je ipak možda neće koristiti. Ako je:
ženi neprijatno da dodiruje svoju vulvu i vaginu,
ima osetljivost ili alergiju na spermicid, lateks ili silikon,
ima neke abnormalnosti materice ili vagine,
ukoliko joj je preteško da ubaci dijafragmu,
ima česte infekcije urinarnog trakta,
istoriju sindroma toksičnog šoka,
porođaj ili kasni abortus (trudnoća starija od 12 nedelja) su bili pre manje od 6 nedelja,
ima loš tonus mišića vagine,
nedavno je vršena operacija grlića materice.
U ovim slučajevima se posavetujte sa lekarom oko alternativnog načina kontracepcije.
Uglavnom je niko od partnera ne oseća tokom seksa,
Manje je invanzivna od spirale i hormonske kontracepcije,
Bolji je izbor od pilula za žene starije od 35 godina i pušače, jer nema rizika od kardiovaskularnih problema.
Nedostaci dijafragme
Nije uvek i svima zgodna za umetanje,
Postoji mogućnost da se pomeri,
Potrebno je da se postavi pre svakog seksualnog odnosa,
Potrebna je ponovna procena veličine i materijala dijafragme posle svake trudnoće, operacije karlice, abortusa nakon prvog tromesečja, promene telesne težine veće od 20%.
Dijafragmu je potrebno menjati na svakih godinu do dve.
Vazelin i još neke supstance se ne smeju koristiti u kombinaciji sa dijafragmom zbog mogućeg oštećenja materijala.
Neželjeni efekti dijafragme
Rizici od korišćenja dijafragme su veoma retki. Neki od problema do kojih potencijalno može doći su infekcije urinarnog trakta i iritacija vagine. Uriniranje pre postavljanja dijafragme i posle seksualnog odnosa će pomoći u prevenciji infekcije. Ukoliko dođe do iritacije, probajte da korisitite drugi spermicid.
Sindrom toksičnog šoka se događa u veoma retkim situacijama i to samo ako je dijafragma ostala u telu duže od 24 časa.
Ukoliko se jave pečenje pri mokrenju, nepravilno krvarenje, nelagodnost prilikom umetanja dijafragme, iritacija genitalija, otečena vulva, neobičan iscedak ili povišena temperatura, treba se javiti lekaru.
Koliko je dijafragma efikasna?
Procenat efikasnosti dijafragme je oko 94% ako se ona pravilno koristi, bez greške. Ako se uračunaju i neke greške, onda bi realan procenat efikasnosti bio oko 88%.
PlannedParenthood: How effective are diaphragms – https://www.plannedparenthood.org/learn/birth-control/diaphragm/how-effective-are-diaphragms
WebMD: Birth Control: Is the Diaphragm Right for You? – https://www.webmd.com/sex/birth-control/diaphragm-birth-control
PlannedParenthood: What are the disadvantages of diaphragms? – https://www.plannedparenthood.org/learn/birth-control/diaphragm/what-are-the-disadvantages-of-diaphragms
Objavljen: 21. mart 2012. godine, ažuriran: 6. novembar 2024. godine
Rođeni 1. jula su pod znakom Raka, sa snažnim uticajem broja 1 i Sunca, što ih čini jedinstvenim spojem emocije, snage i samoinicijative. Oni su intuitivni, zaštitnički nastrojeni, ali i izuzetno ponosni i nezavisni. Iako deluju mirno i povučeno, ispod površine se krije velika snaga volje i potreba da ostave svoj trag.
Tek je počeo ovaj letnji raspust, ali nas zanima kada su školski raspusti 2025/2026. godine. Naredna školska godina zvanično počinje u ponedeljak, 1. septembra 2025. godine, i donosi neke značajne novine koje će obradovati i đake i roditelje.
Brojna istraživanja potvrđuju da hronični stres može narušiti reproduktivne funkcije i kod žena i kod muškaraca, smanjujući šanse za začeće. Međutim, stres ne može biti direktan uzrok spontanog pobačaja.
Celijakija je digestivni problem koji je uzrokovan abnormalnom reakcijom imuniteta na gluten, odnosno kao enteropatija osetljiva na gluten. Gluten je protein koji se nalazi u nekoliko vrsta žitarica: pšenica, spelta, ječam, a ovas je najčešće kontaminiran.
Kontraceptivne pilule su privremeni oblik kontracepcije. U pitanju je vrsta lekova koji u sebi sadrže hormone. Pije se po jedna tableta dnevno, one su sigurne i važno je da ih uzimate svaki dan na vreme.
Neko krvarenje posle postavljanja spirale je očekivano, ali je važno da znate šta je normalno, a šta nepravilno krvarenje kod žene koja ima postavljenu spiralu.
Da li se mogu dovesti u vezu pilule za kontracepciju i opadanje kose? Može li uzimanje oralne kontracepcije da izazove ovaj problem ili se pak pojačano opadanje kose javlja iz drugih razloga?
Mala količina tečnosti nekada izlazi pre ejakulacije. Ona se naziva preejakulat. Preejakulat nenamerno izlazi pre ejakulacije delimično kao prirodni lubrikant. Recimo, slično kao što se kod žena javlja vlaženje vagine.