U određenim godinama, žene iščekujući ciklus počnu da se pitaju da li je trudnoća ili menopauza. Dileme vezane za to da li se radi o trudnoći ili je nastupila menopauza sve su češće. Razlog tome je što neke žene prolaze kroz preranu menopauzu, a neke pak ostaju u drugom stanju kasnije, nego što je to ranije bilo uobičajeno.
Neretko ćete čuti priče, posebno pre par decenija, kada ultrazvučni pregledi nisu bili lako dostupni, da je žena mislila da prolazi kroz menopauzu, a ispostavilo se da je u drugom stanju.
Kako bismo izbegli neplanirano iznenađenje, pre svega je važno da razmišljamo o kontracepciji, sve dok nismo sigurni da je nastupila menopauza. Sa druge strane, ako je trudnoća iščekivana, opet je važno da znamo da prepoznamo razlike da li je nastupila trudnoća ili menopauza. Kako da razlikujete simptome jednog i drugog, možete pročitati u ovom članku.
Trudnoća ili menopauza
Menopauza kod žena nastupa kada je ona bez menstrualnih krvarenja najmanje 12 meseci uzastopno. Pre menopauze, žene prolaze kroz period koji se naziva perimenopauza. Ona počinje sredinom 40-ih i traje između 2 i 8 godina. U ovom periodu, žena može primetiti da se njeni menstrualni ciklusi menjaju u odnosu na ono na šta je navikla.
Simptomi menopauze
Pored promena u menstrualnom krvarenju mogu se javiti još: valunzi, poteškoće sa spavanjem, česte promene raspoloženja, učestalo mokrenje i mokraćne infekcije, zatim vaginalna suvoća, te izostanak želje za seksom.
Kada žena ostane u drugom stanju, neće imati menstruaciju, mada se može pojaviti krvarenje na početku trudnoće, a može se dogoditi da se jave problemi sa spavanjem, kao i promene raspoloženja. U trudnoći su uobičajeni: umor, mučnina, glavobolja i osetljive grudi.
Obzirom da su oba stanja slična, sa sličnim simptomima, moguće je da žena pomisli da je u drugom stanju dok prolazi kroz menopauzu i obnuto.
Kako se postavlja dijagnoza za menopauzu ili trudnoću?
Prvenstveno test za trudnoću, analiza nivoa BetaHCG, a zatim i ultrazvučni pregled su najpouzdaniji pokazatelji trudnoće. Nekada je teže utvrditi da li je žena u perimenopauzi ili menopauzi. Kada se isključi mogućnost trudnoće, može se testirati nivo hormona – estrogena i progesterona, kod kojih dolazi do pada kada žena ulazi u menopauzu. Međutim, obzirom da nivo hormona varira, to ne može biti jedini pokazatelj.
Moguće je da lekar nije u mogućnosti da proceni kada će definitivno prestati krvarenja, čak i ako ste već neko vreme u perimenopauzi.
Ukoliko lekar utvrdi da je počela menopauza, više o tome: Menopauza
Ako se radi o trudnoći, čak 12,3% žena se odlučuje za trudnoću nakon 35 godine. Ne treba da se brinete previše, već se držite saveta lekara i opštih saveta o zdravlju u ishrani kada je trudnoća u pitanju. Zbog godina se ipak savetuje da uradite analize koje su sada dostupne u širokoj primeni poput prenatalnog testa i aminocenteze.
Trudnoća ili menopauza
Trudnoća posle menopauze odavno više nije nemoguća stvar. Nova studija koja je pratila trudnoće 101 žene starije od 50 godina pokazala je da su ove trudnice imale vrlo slične rizike kao i one deceniju ili dve mlađe, pod uslovom da su zatrudnele pomoću donirane jajne ćelije. Saznajte više: Trudnoća posle menopauze
Literatura:
HealthLine: Are You Pregnant or Starting Menopause? Compare the Symptoms – https://www.healthline.com/health/menopause-or-pregnant, maj 2017. godine
Obstetrics&Ginaecology: Advanced maternal age and pregnancy outcomes: a multicountry assessment – https://obgyn.onlinelibrary.wiley.com/doi/full/10.1111/1471-0528.12659, mart 2014. godine
NIH: Sings of pregnancy – https://www.nichd.nih.gov/health/topics/pregnancy/conditioninfo/signs, januar 2017. godine
MNT: Is it menopause or pregnancy? – https://www.medicalnewstoday.com/articles/320137, novembar 2017. godine
Rođeni 5.jula pripadaju znaku Raka, ali se njihov karakter dodatno oblikuje pod uticajem broja 5, kojim vlada Merkur - planeta komunikacije, učenja i kretanja. Ova kombinacija čini ih mentalno radoznalim, emotivno inteligentnim i dinamičnim ličnostima.
Udruženje „Donorstvo je herojstvo“ aktivno promoviše Nacionalni dan donora u Srbiji kao ključnu priliku da društvo osvesti važnost davanja organa. Podsećajući da na listama čekanja za transplantacije još uvek ima oko 1.800 ljudi, uključujući i decu, udruženje ističe koliko je vreme kritično, kao i to da je za mnoge najvažniji – a često i jedini – poziv u životu.
Ako volite slatko, ali ne previše slatko. I još uvijeno u meko testo. Onda je pletenica sa čokoladom i šumskim voćem prava poslastica za vas. Obzirom na strukturu i ukus, može biti i laganiji doručak.
Mikrocistični jajnici su stanje koje se sve češće sreće kod žena različitih životnih dobi, a koje često izaziva zabrinutost zbog mogućih posledica po reproduktivno zdravlje. Iako termin "mikrocistični" može zvučati zastrašujuće, važno je razumeti šta on zapravo podrazumeva, koji su uzroci, simptomi i kako se ovo stanje može prepoznati i lečiti. U ovom tekstu, razmotrićemo sve što treba da znate o mikrocističnim jajnicima i kako da pristupite ovom problemu na najefikasniji način.
Postmenopauzalno krvarenje se dešava malom broju žena, ali ima onih koje su se susretale sa njim. Čak i kada prođe nekoliko godina od poslednje menstruacije, može se dogoditi da se javi krvarenje.
Pokušali smo da na jednom mestu objedinimo koji su to sve simptomi menopauze, koji se javljaju pre i tokom menopauze. Važno je napomenuti i da se kod nekih žena javljaju samo pojedini simptomi, a nijedna žena neće imati baš sve simptome.
Kakav je uticaj menopauze na bešiku? Šta se menja i da li se menja kod svih žena? Šta se dešava sa urinarnim traktom kod žena u postmenopauzi? Kakvi su urogenitalni problemi posle menopauze?
Holivudski sjaj često zamišljamo upravo tako, glamurozno i bez mane, ali evo šta poznate ličnosti u menopauzi imaju da kažu o simptomima sa kojima su se suočavale i kako su se sa tim nosile.