ZdravljeZdravstveni problemi

Urinarna infekcija ili cistitis: Koje su razlike?

Cistitis i infekcija urinarnog trakta su dva različita medicinska stanja. Da li je u pitanju urinarna infekcija ili cistitis? Infekcija urinarnog trakta koja uključuje sve od uretre preko bešike do bubrega, a cistitis je zapaljenje bešike koje može nastati iz infektivnih ali i neinfektivnih razloga. Između ova dva zdravstvena stanja postoji mnoštvo sličnosti, ali i neke ključne razlike. Koji su simptomi, lečenje? Kako se postavlja dijagnoza? I kako prevenirati ova dva stanja?

Urinarna infekcija ili cistitis

Cistitis je zapaljenje koje se javlja samo u mokraćnoj bešici. Urinarna infekcija se može javiti u bilo kom delu – uretri, bešici, ureterima i bubrezima. Dok se simptomi cistitisa obično povlače posle nekoliko dana, infekcija urinarnog trakta će trajati duže i verovatno će se lečiti antibiotskom terapijom sedam do 14 dana.

Urinarna infekcija ili cistitis – simptomi

Simptomi cistitisa

Blaži slučajevi prolaze bez simptoma ili sa blagim simptomima koji se spontano povlače dok ozbiljne infekcije uzrokuju:

  • krv u urinu,
  • zamućen urin,
  • urin koji ima jak, neprijatan miris,
  • jaka potreba za mokrenjem koja ne prestaje, saznajte više:
  • bol i pečenje pri mokrenju,
  • grčevi u stomaku i pritisak u donjem delu leđa ili stomaku.
Simptomi urinarne infekcije

Pored navedenih simptoma, koji se javljaju kod cistitisa, mogu se javiti i:

  • povišena telesna temperatura – preko 38,3°C,
  • noćno znojenje,
  • groznica i drhtavica,
  • mučnina i/ili povraćanje,
  • bol u boku, leđima i preponama,
  • umor i malaksalost,
  • rumena i topla koža,
  • jak bol u stomaku (javlja se samo ponekad),
  • kod starih se u oba slučaja može javiti samo konfuzija kao jedini znak.
Zašto se javljaju urinarna infekcija ili cistitis?

Cistitis se najčešće javlja kao posledica bakterijske infekcije i češće se javlja: nakon upotrebe katetera, tokom trudnoće i menopauze, te ako imate kamen u bubregu ili dijabetes. Zatim kod stanja kao što su sužena uretra ili uvećana prostata, te kod gubitka kontrole creva, starih osoba, kod problema sa potpunim pražnjenjem bešike, kao i kod osoba koje su dugo nepokretne.

Pored ovih uzroka, može se javiti i cistitis koji nije uzrok bakterijske infekcije, a izazivaju ga:

različite vrste kontracepcije poput spermicida i gelova, te kupke, intimne maramice, zatim lekovi za hemoterapiju, radioterapija u karličnoj regiji, istorija ponovljenih infekcija bešike.

Cistitis može biti akutno stanje koje je dugotrajno, ali osim što se može lečiti, može i nestati samo. Inače je češći kod žena, posebno u starijoj dobi jer je uretra kod žena kraća i bliže rektumu nego kod muškaraca.

Urinarna infekcija je uzrokovana prekomernim rastom mikroorganizama (bakterija, gljivica ili parazita). Češća je kod žena, kao i kod starijih osoba. Mogu je izazvati: ešerihija koli, stafilokoke, enterokokus, pseudomonas, hlamidija, trahomatis i mikoplazma.

Cistitis ili urinarna infekcija: Postavljanje dijagnoze

Postavljanje dijagnoze se vrši od strane lekara specijaliste. Počev od analize urina i rezultata koji će pokazati da li se nalaze bakterije u urinu i urinokulturi. Pored toga, lekar će možda tražiti da se uradi cistoskopija, a pored toga je ponekad potreban ultrazvučni pregled, magnetna rezonanca ili skener.

demetra 90
Photo by Kelly Sikkema on Unsplash

Lečenje

U zavisnosti od toga da li je cistitis ili urinarna infekcija, tj šta je uzročnik zavisi lečenje. Veliki broj slučajeva blagog cistitisa prolazi spontano pa se savetuje samo da pijete dovoljno vode, nemate seksualne odnose, izbegavate hranu i tečnost koja iritira bešiku, kao što je začinjeno, ljuto, kiselo, alkohol ili kofein i koristite termofor ili tople obloge za bolno područje.

Nekada se savetuju i lekovi za bolove, kao i suplementi koji mogu pomoći da se osećate bolje. Ako se stanje ne popravi za nekoliko dana, trebalo bi da se obratite lekaru. Ukoliko je cistitis uzrokovan bakterijskom infekcijom, biće potrebna antibiotska terapija.

Lečenje urinarne infekcije obično zahteva antibiotsku terapiju jer su najčešće uzrokovane bakterijama. Pored toga, savetuju se gore navedene stvari kako bi se ublažili simptomi tokom lečenja.

Dok traje antibiotska terapija, veoma je važna dobra hidratacija, kako bi lekovi mogli pravilno da deluju i da se u potpunosti izleči bolest. Savetuje se uzdržavanje od unosa alkohola i citusa, kao i alkohola, a unos kofein treba ograničiti.

Teški oblici infekcija nekada zahtevaju hospitalizaciju i lečenje intravenskim putem. Ukoliko imate temperaturu, povraćate i sve je praćeno bolom u leđima, obratite se specijalistima.

Urinarna infekcija ili cistitis: Preventiva

Prevencija cistitisa

Neke promene u stilu života mogu da smanje rizik od ponovne pojave cistitisa, a to su:

  • prailna i redovna higijena koja uključuje tuširanje umesto kupanja i brisanje od napred ka nazad prilikom vršenja velike nužde,
  • zdrava, uravnotežena ishrana i redovnu hidrataciju,
  • dovoljno sna,
  • stroga kontrola šećera u krvi ukoliko imate dijabetes i
  • kontrola stresa koliko je moguće.

Prevencija urinarnih infekcija

Prevencija podrazumeva sve preventivne mere navedene kod cistitisa, kao i mokrenje posle seksualnog odnosa. Uzimanje suplementacije na bazi brusnice i D-mazonina može da pomogne u smanjenju rizika od pojave infekcije.

Nekima se preporučuje profilaksa, odnosno dugotrajna mala doza antibiotika i probiotika, kako bi se smanjila ponavljanja infekcije.

Važno je i da vodite računa o menjanju seksualnih partnera, kao i korišćenju zaštite kako bi se smanjio rizik od polno prenosivih infekcija.

Cistitis ili urinarna infekcija ili cistitis
Cistitis ili urinarna infekcija – Photo by Kelly Sikkema on Unsplash

Objavljen: 5. marta 2024. godine, ažuriran: 10. februara 2025. godine

Reklame

Tamara Petkovic

Tamara Petković je osnivačica i glavna urednica portala Demetra, preduzetnica i mama troje dece sa previše interesovanja i premalo vremena za sve što želi.

Related Articles

Back to top button