Kako se postavlja dijagnoza menopauza?

Simptomi menopauze su uglavnom prilično jasni i kod većine žena su dovoljan znak , ali kako se postavlja dijagnoza menopauza. Ako pak imate samo neredovne menstruacije i brinete, najbolje je da se obratite svom ginekologu. Posebno je važno da se javite na vreme, ako još uvek niste u godinama kada bi trebalo da uđete u menopauzu.
Važno je napomenuti i da nemaju sve žene potrebu da koriste terapiju tokom menopauze. Naprotiv, kod velikog broja žena ovaj proces teče svojim putem i bez većih problema, osim onih koji su očekivani.
Dijagnoza menopauza
Perimenopauza se uglavnom dijagnostikuje klinički na osnovu simptoma i promena u obrascu menstrualnog krvarenja, dok se menopauza dijagnostikuje 12 meseci od poslednje menopauze. Rana menopauza se javlja između 40 i 45. godine života, a preuranjena insuficijencija jajnika je do 40. godine života. Prosečna starost menopauze je 51. godina.
Postoje određeni slučajevi u kojima se mogu preporučiti dalja ispitivanja. Možda će vaš lekar smatrati da je potrebno da proverite nivo hormona iz krvi – FSH, estrogen, kao i hormon štitne žlezde – TSH. Razlog tome je što tokom menopauze nivo estrogena i FSH opada, a poremećaj u radu štitne žlezde može pokazati simptome slične menopauzi.

Kada se postavlja dijagnoza menopauza u obzir se uzimaju i:
- simptomi menopauze,
- pojava valunga i noćnog znojenja,
- poremećaji sna – više: Spavanje kod žena,
- istorija bolesti lična i u porodici – rizik od raka dojke, kardiovaskularnih bolesti, tromba i osteoporoze,
- nekontrolisana hipertenzija, abnormalno krvarenje,
- skrining dojke i grlića materice.
Terapija tokom menopauze
Menopauza ne podrazumeva da ćete dobiti neku terapiju. Naprotiv. Treba da znate da je kraj reproduktivnog perioda jedno prirodno stanje. Najčešći tretmani u ovom periodu su oni koji se odnose na ublažavanje simptoma menopauze. Lekovi koje ćete možda usput dobijati, takođe mogu biti posledica hroničnih stanja koji se javljaju usled starenja – terapija za regulaciju krvnog pritiska ili dijabetesa, na primer.

Hormonska terapija u menopauzi
Estrogenska terapija je najefikasnija u ublažavanju simptoma menopauze. Posebno kada su valunzi i očuvanje kostiju u pitanju. Prepisivanje terapije će svakako zavisiti i od vaše porodične istorije. Hormonska terapija nije najidealniji izbor, jer nekada postoje rizici za kardiovaskularne probleme ili karcinom dojke, ali važno je sve detaljno ispitati i predvideti sve moguće neželjene posledice.
Možda će vam ginekolog prepisati i kremu na bazi estrogena koju ćete koristiti za vaginalno područje, kako bi se smanjili problemi sa vaginalnom suvoćom i urinarni problemi.
Dijagnoza menopauza i postmenopauza počinje godinu dana od poslednje menstruacije, a pre toga ne postoji pouzdan način da se utvrdi koliko će dugo simptomi menopauze trajati. Kod nekih žena oni traju 2 do 5 godina, kod 1 do 2 od 10 žena trajaće čak do 12 godina. Vaginalna suvoća i učestalo mokrenje mogu početi tokom perimenopauze i ostati trajno. Dok neke žene imaju problem sa vaginalnom suvoćom samo tokom seksualnih odnosa, druge ga imaju trajno.
Antidepresivi u menopauzi
Niske doze antidepresiva se mogu koristiti kako bi se smanjili simptomi menopauze, ali i poremećaji raspoloženja. Antidepresivi su posebno preporučljivi kod žena koje iz nekog razloga ne mogu da koriste hormonsku terapiju.
Preporučuju se i suplementi koji sprečavaju pojavu osteoporoze. Dostupno je dosta različitih proizvoda koji smanjuju rizik od preloma kostiju i sprečavaju gubitak koštane mase. Svakako je važno da ništa ne koristite na svoju ruku, konsultujete svog lekara i insistirate na detaljnim analizama. Naglasite lekaru i kakve su vam navike, kao i da li konzumirate nešto od prirodnih preparata.
Jedan od najefikasnijih preparata je i dalje suplementacija običnim vitaminom D.
- Objavljen: 18. jul 2019. godine, ažuriran: 26. maj 2023. godine

Dijagnoza menopauza – literatura:
- NICE: Menopause: diagnosis and management – https://www.nice.org.uk/guidance/ng23
- UpToDate: Clinical manifestations and diagnosis of menopause – https://www.uptodate.com/contents/clinical-manifestations-and-diagnosis-of-menopause
- AMS: Diagnosing Menopause – https://www.menopause.org.au/hp/gp-hp-resources/diagnosing-menopause
- NIH: How do healthcare providers diagnose menopause? – https://www.nichd.nih.gov/health/topics/menopause/conditioninfo/diagnosed
- NCBI: Menopause: diagnosis and management – https://www.ncbi.nlm.nih.gov/books/NBK552590