Onog trenutka kada počnete da razmišljate o bebi trebalo bi da obavite preglede pre trudnoće. Pozabavite se i svojim zdravljem i kondicijom. Trudnoća je vrlo zahtevno stanje za organizam i mali problemi koje imate pre trudnoće mogu se ponekad zakomplikovati. Osim toga, bilo bi dobro da svaki eventualni problem koji ima veze sa vašom plodnošću otkrijete i otklonite na vreme, kako ne bi došli u situaciju da na bebu čekate godinama.
Pre trudnoće poželjno je da odete kod ginekologa na kompletan pregled. Lekar će vam uraditi ultrazvuki proveriti stanje grlića materice, materice i jajnika.
Obavezno uradite i kolposkopski pregled kojim se brzo i jednostavno uočavaju sve eventualne promene u tkivu grlića.
Makar jednom godišnje radi se ipapa test i utvrđuje rizik od prekanceroznih i kanceroznih stanja grlića materice.
Veoma važno je da lekar uzme uzorak vaginaginalnog i cervikalnog brisa i pošalje ga na analizu kako bi se otkrile eventualne infekcije bakterijama kao što su hlamidija, mikoplazma i ureaplazma. Ove bakterije su vrlo česte, a mogu sprečiti trudnoću ili izazvati pobačaj.
U isto vreme, lekar će utvrditi da li imate neku drugu infekciju poput vaginoze ili možda kandidu, koja je vrlo česta gljivična infekcija. Mnoga od ovih oboljenja ne daju nikakve simptome a mogu izazvati velike komplikacije ukoliko se ne otkriju na vreme i zapuste. Neka su naročito opasna u trudnoći.
Ženama se savetuje da urade i takozvaniTORCH, test na grupu virusa koji mogu biti pogubni po plod. To su Toxoplasma gondii, Rubella, Citomegalo virus i Herpes simpleks virus. Testom se utvrđuje da li smo ikad ranije u prošlosti oboleli od neke od ovih bolesti, čime smo automatski stekli imunitet, i da li eventualno imamo infekciju u trenutku testiranja.
Poželjno je da odete i na sistematski pregled.
Izmerite pritisak
Previsok pritisak kasnije u trudnoći može dovesti do ozbiljnijih komplikacija. Može da uzrokuje smanjenje dotoka krvi do fetusa i da poveća rizik od preranog porođaja.
Prekontrolišite krvnu sliku
Anemične žene postaju još više anemične u trudnoći. Za popravljanje krvne slike treba vam bar dva meseca, pa se zato pregledajte na vreme.
Idite kod stomatologa
Svako eventualno postojanje karijesa treba što pre da zalečite pre trudnoće, kako bi izbegli česte odlaske kod stomatologa u trudnoći i uzimanja anestezije i lekova protiv bolova koji nisu poželjni. Takođe, većina trudnica muku muči sa desnima usled pojačanog razvoja bakterijske flore u ustima, a od povećanog lučenja želudačne kiseline zubi mogu postati kvarljivi.
Proverite uticaj lekova koje pijete
Ukoliko vam je prepisana neka terapija, ili uzimate bilo kakve lekove na svoju ruku, obavezno se konsultujte sa lekarom o tome jesu li oni dozvoljeni u trudnoći. Upotreba pojedinih lekova može uticati na plod i na tok trudnoće. Ukoliko pijete neki od njih, lekar vam može prepisati adekvatnu zamenu koja će imati istu ulogu, ali će biti bezbednija za plod.
Da li ste preležali boginje?
Boginje, posebno rubeole, ukoliko ih dobijete u trudnoći, mogu izazvati oštećenje ploda ili pobačaj. Zato je važno da proverite jeste li ih preležali. Ukoliko jeste, to znači da ste stekli imunitet na njih i ne morate da brinete. Ukoliko pak niste preležali boginje, važno je da se vakcinišete. Ovo se radi nekoliko meseci pre planirane trudnoće, a o detaljima se obavezno raspitajte kod vašeg lekara.
Dvopek je hrskava, dvostruko pečena vrsta hleba koja se često preporučuje u ishrani osoba koje imaju problema sa varenjem ili se oporavljaju od stomačnih tegoba. Međutim, da li je zdravo jesti dvopek? Da li je dvopek zaista zdrav izbor u svakodnevnoj ishrani? Evo šta kažu stručnjaci i istraživanja.
Neretko ljudi imaju neprijatno iskustvo putovanja kada ga prati mučnina tokom vožnje. Ona se nekada javlja i na veoma kratkim relacijama i nezavisno od prevoznog sredstva koje koristite. Naziva se i bolest kretanja, a simptomi koji je prate su vrtoglavica, mučnina i glavobolja.
Činjenica je da je pažnja tinejdžera izuzetno kratka i to nije samo posledica korišćenja savremenih tehnologija. I prethodne generacije dece su se susretale sa dosadom u ovom životnoj fazi.
Rođeni 30.juna poseduju izuzetno izraženu harizmu, toplinu i pronicljivost, ali i neobičnu mešavinu snage i ranjivosti. Njihova ličnost je često oslonjena na unutrašnju mudrost, snažnu intuiciju i duboku emotivnu inteligenciju. Ove osobe su prirodni diplomate - vešto balansiraju emocije i razum, čak i kada drugi oko njih to ne uspevaju.
Tek je počeo ovaj letnji raspust, ali nas zanima kada su školski raspusti 2025/2026. godine. Naredna školska godina zvanično počinje u ponedeljak, 1. septembra 2025. godine, i donosi neke značajne novine koje će obradovati i đake i roditelje.
Postoje načini kako prirodno povećati plodnost, mada morate imati u vidu da ne postoji čarobni štapić ukoliko postoji određena dijagnoza steriliteta i ozbiljan zdravstveni problem. Na šta bi svi parovi trebali da obrate pažnju ukoliko planiraju potomstvo i koji je zdrav put na putu do što bržeg ostvarivanja trudnoće?
Možda ste samo jako nestrpljivi da ostanete trudni ili možda želite da se rođenje vaše bebe dogodi u određeno vreme. Evo šest trikova zahvaljujući kojima možete da povećate verovatnoću za brzo začeće.
Da li i vi znate neke bapske priče o planiranju pola deteta? Ako želite da Vaše dete bude dečak, da li treba da što više jedete crveno meso? Da bi dobili devojčicu, treba li da se prejedate čokoladom? Ili da vodite ljubav pod punim mesecom?
Linija isparavanja ili kada je linija na testu nestala jeste slaba linija koja se pojavljuje nakon što se na traci za testiranje urin osuši. Ako dugo čekate rezultat i u jednom momentu se urin u potpunosti osuši može vam se učiniti da vidite blagu liniju, a da onda ona ostane vidljiva ali bela u potpunosti.