Osnovni ginekološki pregled je pre svega manuelni ginekološki pregled karlice. Nakon razgovora sa ginekologom, uobičajeno je da upravo ovako počne ginekološki pregled, ako se ne radi o trudnoći.
Šta je ginekološki pregled?
To se izvodi postavljanjem spekuluma u vaginu. Spekulum omogućuje da se grlić materice jasno vidi. Sve češće se koriste plastični za jednokratnu upotrebu, mada je do skoro bila uobičajena upotreba metalnih spekuluma koji se sterilišu.
Nakon toga, lekar će ispipati unutrašnjost vagine. Jedan ili dva prsta uvući će unutar vagine, a drugu ruku će položiti na donji deo stomaka. Na taj način je moguće ispipati i pregledati matericu, njenu veličinu i kako je smeštena. Ako su jajnici uvećani zbog ciste, često se i to može osetiti. Tokom pregleda, lekar će pitati ženu da li oseća nikakav bol ili nelagodu. Većina žena iskusi samo blagu nelagodnost.
Da li je normalno da ste zabrinuti ili postiđeni?
Većini žena je manuelni ginekološki pregled veoma neprijatan. To je sasvim normalno. Ipak, ovakva vrsta ginekološkog pregleda je uglavnom neophodna i ne traje dugo.
Kada se vrši manuelni pregled?
Već pri prvom odlasku na ginekološki pregled, ukoliko je mlada devojka stupila u seksualne odnose, pristupa se ginekološkom pregledu na ovaj način i dobila preporuku za odgovarajući metod kontracepcije. Svakog narednog puta, kada odete na redovan sistematski pregled, koji se uglavnom obavlja jednom godišnje, vrši se pregled. Svakako je i pri rađenu kolposkopije, briseva i PAPA testa neophodno postaviti spekulum.
Ovakav pregled se smatra rutinskim i kada se žena javi ginekologu zbog bolova u donjem delu stomaka, sumnji na upalu, obilne menstruacije ili drugih problema. Tokom trudnoće, manuelni pregled se uglavnom ne radi. Osim kada postoji problem sa grlićem materice i kada se treba proveriti da li je porođaj počeo. Ali ni tada se ne ispipava materica na ovaj način.
Objavljen: 7. januara 2012. godine, ažuriran: 23. maja 2024. godine
Rođeni 23. juna su intuitivni, živahni i izuzetno komunikativni, ali njihova suštinska potreba je emocionalna sigurnost. Iako po horoskopu spadaju u znak Raka, dan njihovog rođenja numerološki se računa kao broj 5, koji donosi pokret, radoznalost i promene.
Medicinski pobačaj, poznat i kao medikamentozni prekid trudnoće, podrazumeva upotrebu lekova za prekid trudnoće u njenim ranim fazama. Najčešće korišćena kombinacija lekova za ovu svrhu su mifepriston i misoprostol. Ovi lekovi deluju sinergijski kako bi izazvali prekid trudnoće.
Brusketi su odličan izbor kada vam treba da brzinski napravite neko jelo koje biste poslužili uz piće kada imate neočekivane goste ili nemate baš previše vremena za pripremu. Uglavnom možete praviti različite variacije na temu, a snalaziti se sa onim što u tom trenutku imate kod kuće.
Kada se javi krvarenje iz nosa kod dece, a posebno ako se odmah ne zaustavi. Roditelji se nekada uspaniče. Često na potpuno pogrešan način pokušavaju da zaustave krvarenje, kao što su zabacivanje glave ili postavljanje deteta da legne. Krv iz nosa kod deteta u većini slučajeva nije razlog za brigu.
Od momenta kada počnu da rastu pa sve do menopauze, žene se periodično pitaju: „Zašto me bole grudi?“ Bol, pečenje, težina i nadutost dojki su uobičajene pojave, ali je dobro i da sve promene ispratite i po potrebi se posavetujete sa svojim lekarom.
Visok nivo estrogena može da izazove brojne probleme kao što su povećanje telesne težine, težak oblik PMS-a i loše raspoloženje, a kod muškaraca može da dovede do erektilne disfunkcije. Mnoge žene se plaše nedostatka estrogena zbog ulaska u menopauzu, ali ni visok estrogen nije dobro rešenje. Telu je potrebna određena ravnoteža nivoa estrogena.
Ranica na grliću materice je stanje u kojem se ćelije unutar grlića materice razvijaju izvan njega i formiraju crvenu, upaljenu mrlju. Ranica se naziva još i erozija ili ektopija grlića materice, a obično ne predstavlja ozbiljan zdravstveni problem.
Prostaglandini su prirodne hemikalije u telu koje su slične hormonima i igraju ulogu u reprodukciji, ali i rešavanju problema upale. Nađeni su i u spermi i u menstrualnoj tečnosti kod žena. Dok većinu hormona oslobađa žlezda, pa se onda prenose kroz krvotok u telu, prostaglandini se proizvode u delu tela u kom su potrebni.
Kiretaža je medicinski postupak koji se koristi iz različitih razloga, ali često izaziva strah i neizvesnost kod pacijentkinja. Da bismo razjasnili nedoumice, odgovaramo na najčešća pitanja o kiretaži. Kako se radi kiretaža? Da li kiretaža boli? Koliko traje oporavak od kiretaže?