fbpx
Mojih 5 minuta

Zašto je važno da postoji jutarnja rutina

Jutarnja rutina je dobar za start dana i kako biste bili efikasniji i produktivniji u danu koji vam predstoji.

Zašto je važno da imate jutarnju rutinu?

Mnogima jutro počinje tako što utišavaju zvono za buđenje nekoliko puta, pa se tek onda odlučuju da ustanu. Onda istovremeno oblače garderobu, spremaju nešto da popiju i proveravaju mejlove, vremensku prognozu i razmišljaju o dnevnim obavezama. U startu kasne 5 minuta i čini im se da ceo dan kasne i da ništa ne stižu. Frustrirani su i nervozni, a produktivnost ni u jednom momentu nije na zavidnom nivou.

jutro
Photo by Federico Respini on Unsplash

Šta je zdrava jutarnja rutina?

Ne postoji idealna jutarnja rutina koja odgovara svima. Nekima je prioritet da ujutru pročitaju vesti i doručkuju, drugima najviše prija džoging. Mnogo možemo da naučimo iz rutina poznatih i uspešnih ljudi, ali je važno da rutinu uskladimo sa sopstvenim potrebama. Na primer, jutro onih koji imaju malu decu i onih koji žive sami nikako ne mogu izgledati isto.

Zdrava jutarnja rutina može pomoći u poboljšanju vaše produktivnosti, raspoloženja i opšteg zdravlja. Evo nekoliko koraka koji vam mogu pomoći da uspostavite zdravu jutarnju rutinu:

  1. Buđenje u isto vreme: Pokušajte da se budite u isto vreme svaki dan, čak i vikendom. Ovo pomaže u regulisanju vašeg unutrašnjeg sata i može poboljšati kvalitet sna.
  2. Hidracija: Počnite dan čašom vode. Vaše telo dehidrira tokom noći, pa je važno da se rehidrirate čim se probudite.
  3. Blaga fizička aktivnost: Lagano istezanje ili kratka vežba može pomoći u razbuđivanju tela i uma. Joga ili kratka šetnja su odlični izbori. Saznajte više: Zašto je fizička aktivnost važna
  4. Zdrav doručak: Pojedite nutritivno bogat doručak koji uključuje proteine, zdrave masti i vlakna. Na primer, omlet sa povrćem, grčki jogurt sa voćem i orašastim plodovima, ili ovsena kaša.
  5. Meditacija ili vežbe disanja: Nekoliko minuta meditacije ili dubokog disanja može vam pomoći da se opustite i mentalno pripremite za dan pred vama.
  6. Planiranje dana: Odvojite nekoliko minuta da pregledate svoje obaveze i postavite prioritete za dan. Ovo može pomoći u smanjenju stresa i povećanju produktivnosti.
  7. Izbegavanje ekrana: Pokušajte da izbegavate telefone, računare i TV bar prvih 30 minuta nakon buđenja. Ovo vam može pomoći da započnete dan mirnije i fokusiranije. Saznajte: 14 predloga za jutro pre nego što uzmete telefon
  8. Pozitivne afirmacije: Počnite dan sa nekoliko pozitivnih misli ili afirmacija. Ovo može poboljšati vaše raspoloženje i postaviti pozitivan ton za ceo dan.

Usvajanjem ovih navika možete značajno poboljšati svoje fizičko i mentalno zdravlje, kao i celokupno blagostanje.

bruce mars wBuPCQiweuA unsplash
Photo by bruce mars on Unsplash

Šta možemo da naučimo od jutarnje rutine uspešnih ljudi?

Mark Tven je recimo smatrao da najveće poslove treba obaviti odmah ujutru.

„Prva stvar koju ujutru uradite – pojedite živu žabu i ništa gore od toga vam se neće dogoditi tokom ostatka dana.“

            Mark Tven

Stiv Džobs je u uvodnom obraćanju na Stanford univerzitetu 2005. godine rekao da je tokom 33 godine svako jutro imao istu motivacionu taktiku. Kada se probudi i pogleda u ogledalu, pitao se: „Da je danas poslednji dan mog života, da li bih želeo da radim ono što ću danas?“ Kada god je odgovor bio više dana negativan, znao je da nešto mora da promeni.

Kako da uspostavite dobar ritam jutra?

Važno je da se spremite prethodne večeri

Tajna je u večeri pre. Ako uveče pripremite sve što je moguće, manje ćete posla imati ujutru i bićete rasterećeniji. Bilo bi dobro da i decu naučite da veče pre škole spreme stvari i knjige za školu. Kada jednom steknete tu naviku, onda će vam dosta olakšati funkcionisanje.

Ukoliko je to moguće spremite i sutrašnji ručak za posao, deci užinu, kao i nešto za doručak.

Jutarnja rutina
Jutarnja rutina

Spremite podsetnike

Ukoliko vam se dešavalo da neke zadatke zaboravite da završite ujutru, probajte da ih zapišete. Danas postoje razne opcije u kojima možete da vodite beleške i pravite liste. Nekome odgovara da drži spisak na frižideru, prcrtava na tabli za pisanje, evidentira u planeru ili Google keep i sličnim aplikacijama.

Razmislite da li ste osoba koju pokreću motivacioni citati. Ako je tako, razmislite da ih odštampate i uramite u kupatilu, kuhinji, spavaćoj sobi ili na mestu gde se spremate za dnevnu rutinu. Možete ih ispisati na papiriću i zalepiti na ogledalo.

Objavljen: 9. novembar 2020. godine, ažuriran: 20. jun 2024. godine, Image by LidiaSt from Pixabay 

Reklame

Uredništvo

Redakcija portala izveštava o novim događajima, istraživanjima, informacijama. Prenosi vesti i ustupa prostor. Sve vaše sugestije i predloge možete nam poslati na office@demetra.rs

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Back to top button