Podaci pokazuju da milioni žena u svetu imaju simptome slične menopauzi, a zapravo pate od bolesti štitne žlezde za koju im nije postavljena dijagnoza. Može se dogoditi da žena čak ima i estrogensku terapiju, a da ima problem sa štitnom žlezdom.
Štitna žlezda i menopauza
Simptomi kao što su: česte promene raspoloženja, depresija, umor i poremećaj sna mogu biti znak menopauze, ali takođe i hipotireoze.
Statistički gledano, samo 25% žena uradi analize hormona i ultrazvučni pregled štitne žlezde kada dođe na pregled zbog simptoma menopauze.
Uloga štitne žlezde je da reguliše ukupan metabolizam, ona utiče na mozak, srce, bubrege, reproduktivni sistem, apetit i mišićnu snagu. Ona je mali organ u obliku leptir-mašne u predelu vrata iznad ključne kosti. Važno je da uradite sistematski pregled na kom ćete ispitati da li je sve u redu sa vašom štitnom žlezdom. Oko 15% žena ima problem sa štitnom žlezdom bilo da je u pitanju njena nedovoljna ili preterana aktivnost.
Kako da znate da li je menopauza ili problem sa štitnom žlezdom
Neuravnoteženost funkcije štitne žlezde može biti:
Učestalost hipotireoze raste sa godinama. Ako se ne leči, može dovesti do visokog holesterola, osteoporoze, bolesti srca i depresije. Neki od simptoma hipotireoze su slični onima kroz koje žena prolazi kada ima simptome menopauze. Tu spadaju: umor, zaboravnost, promene raspoloženja, gojenje, neredovni menstrualni ciklusi i netolerancija na hladnoću.
Simptomi hipertireoze se takođe mogu povezati sa simptomima menopauze. To mogu biti valunzi, nepodnošenje vrućine, kratke epizode lupanje srca, tahikardija i nesanica. Najčešći znaci su iznenadni gubitak kilograma, povećana štitna žlezda u grlu i ispupčene oči.
Ako vam se čini da su simptomi menopauze uporni i ne prolaze ne bi bilo loše da uradite analizu hormona TSH i proverite nivo hormona za stimulaciju štitne žlezde. Terapija koja se dobija kod problema sa štitnom žlezdom je trajna – lekovima, ali vrlo efikasna.
Literatura:
Menopause: Is It Menopause or a Thyroid Problem? – https://www.menopause.org/for-women/menopauseflashes/menopause-symptoms-and-treatments/is-it-menopause-or-a-thyroid-problem-
HealthLine: What You Should Know About Your Thyroid and Menopause – https://www.healthline.com/health/menopause/thyroid-and-menopause maj 2017. godine
Udruženje „Donorstvo je herojstvo“ aktivno promoviše Nacionalni dan donora u Srbiji kao ključnu priliku da društvo osvesti važnost davanja organa. Podsećajući da na listama čekanja za transplantacije još uvek ima oko 1.800 ljudi, uključujući i decu, udruženje ističe koliko je vreme kritično, kao i to da je za mnoge najvažniji – a često i jedini – poziv u životu.
Ako volite slatko, ali ne previše slatko. I još uvijeno u meko testo. Onda je pletenica sa čokoladom i šumskim voćem prava poslastica za vas. Obzirom na strukturu i ukus, može biti i laganiji doručak.
Mikrocistični jajnici su stanje koje se sve češće sreće kod žena različitih životnih dobi, a koje često izaziva zabrinutost zbog mogućih posledica po reproduktivno zdravlje. Iako termin "mikrocistični" može zvučati zastrašujuće, važno je razumeti šta on zapravo podrazumeva, koji su uzroci, simptomi i kako se ovo stanje može prepoznati i lečiti. U ovom tekstu, razmotrićemo sve što treba da znate o mikrocističnim jajnicima i kako da pristupite ovom problemu na najefikasniji način.
Šta je to nutricionizam za mentalno zdravlje? U poslednjih nekoliko godina sve više se potvrđuje ono što su mnogi intuitivno znali: hrana koju konzumiramo ima snažan uticaj ne samo na naše fizičko, već i na mentalno zdravlje.
Specijalista za pranje veša, Patrik Ričardson i mikrobiolozi, dr Čarls Gerba i dr Džejson Tetro daju savete vezane za pranje peškira – kako i koliko često treba prati peškire. Prvo što napominju jeste da ljudi obično greše kada koriste više deterdženta nego što je potrebno, kao i previše omekšivača ili drugih dodataka koji se sve češće koriste, poput pojačivača mirisa i drugih aditiva.
Kod mnogih muškaraca javlja se jutarnja erekcija. Ona se može javiti usled seksualne stimulacije, ali i zbog drugih prirodnih procesa u telu. Koji se uzroci? Zašto se muškarci bude sa erekcijom?
Način na koji žena vidi svoje telo direktno utiče na njeno samopouzdanje, raspoloženje, pa čak i odnose sa drugima.
Ali, šta kaže nauka? Zašto je telesna percepcija toliko moćna, i kako da izgradimo zdraviji odnos prema svom telu?
Tonik od ruzmarina je jedan od popularnih proizvoda za kosu koji se koriste kako bi se podstakao njen rast, smanjila perut i poboljšao kvalitet kose. Može se napraviti veoma jednostavno u kućnim uslovima.
Postmenopauzalno krvarenje se dešava malom broju žena, ali ima onih koje su se susretale sa njim. Čak i kada prođe nekoliko godina od poslednje menstruacije, može se dogoditi da se javi krvarenje.