21.05.2024 09:50

Melatonin i pilule za kontracepciju: Da li postoji međusobna interakcija?

Melatonin i pilule za kontracepciju mogu imati uticaj jedni na druge. Kakav je njihov međusobni uticaj i da li postoje negativni efekti? Šta su pokazala dosadašnja istraživanja?

Šta je melatonin?

Melatonin je hormon koji proizvodi telo. Ovo je hormon koji signalizira organizmu da pada noć i da je vreme za odmor. On se luči do 2 sata pre nego što počnete da se osećate pospano i tokom sna, odnosno tokom cele noći.

Pojedini lekovi mogu da otežaju prirodno lučenje melatonina noću. To su lekovi za dijabetes, Alchajmerovu bolest, beta-blokatori i antiinflamatorni lekovi. Kod ovih ljudi se često javljaju problemi sa nesanicom. Melatonin se može uzimati u formi suplemenata, te se tako može pomoći poboljšanju kvaliteta sna.

Photo by Isabella Fischer on Unsplash

Melatonin i pilule za kontracepciju

Istraživanja su pokazala da progesteron i estrogen, glavni sastojci pilule za kontracepciju, pomažu u poboljšanju sna. Izvor: NCBI Stoga, ako neko pije pilule za kontacepciju, a uzima i pilule melatonina, može imati izraženije simptome pospanosti.

Progesteron smanjuje vreme koje je potrebno da neko zaspi i smanjuje pokrete udova tokom sna. Veruje se i da on pomaže u širenju disajnih puteva i smanjenju simptoma apneje u snu. Kada je u pitanju estrogen, on može pomoći pri boljem snu i usled njegovog nedostatka tokom menopauze češće dolazi do nesanice.

Istraživanja vezana za pilule za kontracepciju su nedosledna, neka pokazuju da žene koje ih uzimaju spavaju bolje od svojih vršnjaka koji ih ne uzimaju. Takođe, i žene koje su prošle kroz menopauzu i uzimaju hormonsku terapiju obično bolje spavaju.

Iako nedostaje još studija, može se zaključiti da žene koje piju pilule bolje spavaju. Moguće je samo da će one pre imati epizode pospanosti tokom dana.

Photo by DANNY G on Unsplash

Ovo ne znači da će se neki od ovih neželjenih efekata dogoditi, ali je važno da se konsultujete sa lekarom pre početka korišćenja melatonina, kao i kontracpetivnih pilula, a posebno ako planirate da uzimate oboje.

  • mučnina,
  • glavobolja i vrtoglavica,
  • razdražljivost,
  • suva usta,
  • svrab kože koja je suva,
  • bol u udovima,
  • noćno znojenje,
  • neobični snovi,
  • depresija,
  • zamagljen vid,
  • nesvestica,
  • pojava krvi u urinu.

Ovo ne znači da će se neki od ovih neželjenih efekata dogoditi, ali je važno da se konsultujete sa lekarom pre početka korišćenja melatonina, kao i kontracpetivnih pilula, a posebno ako planirate da uzimate oboje.

Melatonin i menstruacija

Istraživanja pokazuju da melatonin i menstruacija mogu biti povezani u pozitivnom smislu, odnosno da može dovesti do smanjenja simptoma PMS-a. Telo proizvodi prirodno manje melatonina tokom lutealne faze i tada su problemi sa nesanicom veći. Zbog nedostatka melatonina može doći do izraženijih simptoma PMS-a, do nadimanja i promena raspoloženja. Svako ko uzima melatonin, trebalo bi da ga uzima oko sat vremena pred spavanje i počne sa malom dozom, kako bi ispratio eventualne neželjene efekte.

Rezime

Melatonin je prirodni hormon koji pomaže da spavamo. Istraživanja pokazuju da, kada se zajedno koriste, melatonin i pilule za kontracepciju mogu biti izraženija njegova neželjena dejstva. Sa druge strane, melatonin može povećati blago plodnost, odnosno njegov nedostatak je može ugroziti.

Melatonin i pilule za kontracepciju
Melatonin i pilule za kontracepciju – Photo by Gregory Pappas on Unsplash