25.03.2025 09:44

Laneno seme za bešiku

Da li je dovoljan i adekvatan lek laneno seme za bešiku? Ono može biti korisno za zdravlje bešike, ali ne direktno kao lek za probleme s bešikom. Njegova upotreba je najčešće povezana sa opštim poboljšanjem varenja, smanjenjem upala i podrškom zdravlju urinarnog sistema.

Zdravstvene prednosti lanenog semena

Dodavanjem lanenog semena u ishranu možete poboljšati svoje zdravlje. Ono je odličan izvor vlakana, omega 3 masti, minerala, proteina i antioksidanata. Poslednjih desetak godina, laneno seme se koristi kao jedna od osnovnih namirnica, više nije nešto što se ne nalazi često u domovima. Benefiti po zdravlje odnose se na:

  • varenje i zdravlje creva,
  • kardiovaskularno zdravlje,
  • dijabetes tip 2,
  • ravnotežu ženskih hormona,
  • rak i
  • za zdravlje imunog sistema.

Kako laneno seme može pomoći kod problema s bešikom?

  • Bogato je vlaknima – Pomaže kod zatvora, koji može vršiti pritisak na bešiku i pogoršati simptome urinarnih problema.
  • Sadrži omega-3 masne kiseline – Imaju antiinflamatorno dejstvo, što može biti korisno ako postoji upala bešike (cistitis).
  • Doprinosi hidrataciji organizma – Kada se pomeša s vodom, formira sluzastu supstancu koja može imati blago zaštitno dejstvo na sluzokožu urinarnog trakta.
zasto je zdravo mleveno laneno seme za besiku
Image by Chie Carroll from Pixabay

Kako se uzima laneno seme za bešiku?

Laneno seme se može koristiti na nekoliko načina:

  • SAMLEVENO – Preporučuje se da se samelje pre konzumacije jer celo seme prolazi kroz digestivni sistem bez potpunog varenja. Može se dodati u jogurt, kašu, smutije ili čaj.
  • POTOPLJENO U VODI – Kada se pomeša s vodom i ostavi da odstoji nekoliko sati (najbolje preko noći), stvara želatinoznu supstancu koja može biti blagotvorna za sluzokožu urinarnog trakta.
  • ULJE LANENOG SEMENA – Sadrži koncentrisane omega-3 masne kiseline koje mogu pomoći u smanjenju upale.
Koliko je zdravo laneno seme inače?

Laneno seme je generalno veoma zdravo, ali treba voditi računa o količini:

  • Preporučena doza je oko 1–2 supene kašike dnevno.
  • Piti dovoljno vode – Pošto je bogato vlaknima, važno je unositi dovoljno tečnosti da bi se izbegle probavne smetnje.
  • Ne preterivati – Prekomerni unos može izazvati nadimanje ili dijareju.

Zdravi sastojci lanenog semena

Laneno seme čine vlakna, omega 3 masne kiseline i antioksidanti.

Vlakna lanenog semena

Laneno seme ima odličan balans rastvorljivih i nerastvorljivih vlakana, od kojih svako ima zdravstvene prednosti. Mleveno seme je bolji izbor od popularnih psilijuma i laksativa jer ublažava opstipaciju, a korisno je i kod simptoma IBS-a i kao pomoć kod dijareje.

Vrsta vlakna pod nazivom lignan nalazi se u lanenom semenu u velikoj količini, a odlična su za dobru probavu, ravnotežu hormona kod žena, osetljivost na insulin i održavanje zdravog kardiovaskularnog sistema. Jedno istraživanje je čak pokazalo da unos mlevenog lanenog semena pomaže pri smanjenju glukoze u krvi, kao i triglicerida i holesterola, ali i u kontroli telesne težine.

Ovo seme pomaže da se održi zdrav mikrobiom creva, a sluzasta vlakna deluju kao prebiotik koji menja obilje novih probiotičkih bakterija u organizmu što pogoduje celom telu.

Redovan unos lanenog semena smanjuje rizik od pojave karciona dojke, a štiti i od karcinoma debelog creva, creva, pluća i prostate.

Lignan je posebno blagotvoran kao fitoestrogen koji balansira hormone u telu tokom menopauze i samim tim smanjuje simptome koji prate ovaj period poput valunga. Donekle ima pomaka i u sprečavanju urinarne inkontinencije i simptoma karličnog dna, no potrebno je još istraživanja na ovu temu.

Da li je bolje jesti mleveno laneno seme nego celo zrno?

Većina stručnjaka koji se bave ishranom savetuju mleveno laneno seme zbog lakše svarljivosti. Celo zrno lana može kroz creva proći nesvareno. Samim tim, nećete iskoristiti sve njegove benefite. Obično se koristi za poboljšanje probave ili ublažavanje zatvora, a može pomoći i kod smanjenja ukupnog holesterola u krvi, kao i kod smanjenja rizika od srčanih oboljenja.

laneno seme za besiku
Image by Petra from Pixabay

U mnogim prodavnicama se već prodaje mleveno laneno seme, a kod kuće ga možete samleti u nekim seckalicama ili mlinu za kafu.

Kada treba biti oprezan?
  • Ako imate hormonski osetljive bolesti, jer laneno seme sadrži fitoestrogene.
  • Ako koristite lekove za razređivanje krvi, jer laneno seme može imati blago antikoagulantno dejstvo.
  • Ako imate sindrom iritabilnog creva ili crevne smetnje, jer može izazvati nadimanje.
Rezime

Ako imate ozbiljne probleme s bešikom (česte urinarne infekcije, bol, inkontinenciju), najbolje je da se konsultujete sa lekarom pre nego što uključite laneno seme u ishranu ili pokušate da korisite bilo koju suplementaciju u vezi sa njim. Takva stanja se rešavaju uz pomoć stručnjaka i adekvatne terapije, a laneno seme može biti samo dodatak ishrani.

Literatura:

  1. AACR: Flaxseed Influences Urinary Lignan Excretion in a Dose-dependent Manner in Postmenopausal Women – https://aacrjournals.org/cebp/article/9/10/1113/260083/Flaxseed-Influences-Urinary-Lignan-Excretion-in-a
  2. NIH: Flaxseed and Flaxseed Oil – https://www.nccih.nih.gov/health/flaxseed-and-flaxseed-oil
  3. PubMed: Flaxseed influences urinary lignan excretion in a dose-dependent manner in postmenopausal women – https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/11045796/
  4. Healthline: Flaxseed – https://www.healthline.com/nutrition/benefits-of-flaxseeds
  5. Mayo Clinic: Does ground flaxseed have more health benefits than whole flaxseed? – https://www.mayoclinic.org/healthy-lifestyle/nutrition-and-healthy-eating/expert-answers/flaxseed/faq-20058354
  6. Bladder & Bowel Community: Flaxseed – a small, but mighty seed – https://www.bladderandbowel.org/news/flaxseed-for-nutrition/