1.mesec trudnoće – Kalendar trudnoće
Kada je u pitanju sam početak, odnosno 1. mesec trudnoće, vaše telo počinje da prolazi kroz zna...
Koristimo kolačiće kako bismo vam omogućili efikasnu navigaciju i obavljanje određenih funkcija. Detaljne informacije o svim kolačićima možete pronaći u svakoj kategoriji pristanka u nastavku.
Kolačići koji su kategorizovani kao „Neophodni“ čuvaju se u vašem pregledaču jer su ključni za osnovne funkcionalnosti sajta....
Neophodni kolačići su potrebni za omogućavanje osnovnih funkcija ovog sajta, kao što su bezbedna prijava ili podešavanje vaših preferencija za pristanak. Ovi kolačići ne čuvaju nikakve lične podatke koji bi vas mogli identifikovati.
Funkcionalni kolačići pomažu u izvršavanju određenih funkcija, kao što su deljenje sadržaja sajta na društvenim mrežama, prikupljanje povratnih informacija i druge funkcionalnosti trećih strana.
Analitički kolačići se koriste za razumevanje načina na koji posetioci interaguju sa veb-sajtom. Ovi kolačići pomažu u prikupljanju informacija o metriki kao što su broj posetilaca, stopa napuštanja stranice, izvor saobraćaja itd.
Kolačići za performanse koriste se za razumevanje i analizu ključnih pokazatelja učinka veb-sajta, što pomaže u pružanju boljeg korisničkog iskustva posetiocima.
Reklamni kolačići se koriste za prikazivanje prilagođenih oglasa posetiocima na osnovu stranica koje ste prethodno posetili, kao i za analizu efikasnosti reklamnih kampanja.
Majka se obratila logopedu zbog toga što se javljaju gramatičke greške u govoru deteta iako je on dobar đak, a kod nje u gradu ne postoji logoped.
Poštovana,
Imam pitanje u vezi sina od 10 godina. Naime, imam osećaj kao da ne ume da lepo iskaže ono što misli, kao da mu nedostaje reči. Često pravi i gramatičke greške u govoru. Na primer: Oni SEDU umesto SEDE i slično. Kad ga opomenem i kad se koncentriše priča kako treba. Dete je inteligentno i dobar đak, voli da čita, malo manje društven. Kao da i ne voli da bude u društvu jer ne ume kao ostala deca da se izrazi.
Da li postoje neke vežbe koje bih mogla raditi sa njim da mu pomognem da se bolje izražava? Kod nas u gradu ne postoji logoped, a zbog situacije sa pandemijom je teško otići negde dalje.
Unapred hvala.
Poštovani,
Gramatičke greške koje vaš sin pravi u govoru se vežbaju učenjem i konstantnim ispravljanjem. Ako su u pitanju npr. glagolski nastavci za množinu, prošlo ili buduće vreme, možete mu davati zadatke da prepisuje glagol po licima i u jednini i množini. Pa po tom primeru da nastavi da menja i druge glagole.
Na žalost deci sa govorno jezičkim problemima je otežano učenje morfosintaksičkuh pravila i moraju ih učiti napamet. Što više primera budete radili pre će ih savladati i uvrstiti u spontani govor.
I tako za svaki konkretan primer koji mu predstavlja poteškoću. Nastavnik maternjeg jezika vam može zadavati dodatne zadatke koje će raditi kod kuće i na taj način mu pomoći da ih savlada.
Govor se takođe vežba u prirodnim situacijama i svakodnevnom životu. Dete mora biti uronjeno u komunikaciju i svakavne govorne izazove, kako bi se snalazilo i uvežbalo šta se i u kojoj situaciji govori i šta je društveno prihvatljivo.
Na žalost ste uskraćeni za logopedski tretman koji je bio neophodan i pre polaska deteta u školu.
Samo izbegavanje društva i komunikacije sa vršnjacima ukazuje na emocionalnu obojenost problema, te ne bi bilo na odmet da porazgovarate sa psihologom koji može raditi na ojačavanju samopouzdanja kod deteta i jačanju njegovih odnosa sa vršnjacima.
S poštovanjem,
Marija Ranisav
Sva pitanja Mariji možete postaviti na logoped@demetra.rs
Ostala pitanja o razvoju govora možete pročitati OVDE