Našu čitateljku zanima kada se treba obratitidefektologu i Jasenka Lazić joj je dala odgovor na pitanje.
Pitanje:
Poštovana,
Zanima me kada je najbolje da se obratimo defektologu? Da li postoji pravo vreme i da li je potrebno da sačekamo određeni uzrast, ako nam se čini da dete sa detovim razvojem nije sve u redu.
Hvala unapred!
Kada se treba obratiti defektologu? – odgovor defektologa
Poštovani,
Ne postoji „najbolje vreme“. Najbolje vreme je čim Vi, kao roditelji, osetite zabrinutost ili sumnju, da nešto nije kako bi trebalo da bude. Takođe, ne postoji pitanje koje vi kao roditelji možete da postavite, a da je suvišno. Čvrsto verujemo u prevenciju i edukaciju, te se izuzetno veselimo kada nam se roditelji obrate za savet, jer osećaju zbunjenost ili zabrinutost, a mi ih u daljem razgovoru razuverimo i potvrdimo im da je ipak sve u redu. Te osmehe kada odlaze od nas umireni, ne možemo nadomestiti ničim drugim. Ako se, ipak, pokaže da dete u nečemu kasni ili odstupa od pravilnog razvoja, onda je rana intervencija najbolje rešenje, do kojeg možemo doći.
U ranom periodu (0 do 3 godine), mozak deteta je još uvek „plastičan“, odnosno, spreman da se menja i oblikuje spram inputima koje dobija iz spoljašnje sredine. U ovom ranom uzrastu, učenje se odvija mnogo lakše i brže, nego kasnije. Takođe, zahvaljujući ranom dobu deteta, moguće je i lakše prilagoditi plan tretmana tako da roditelji budu maksimalno vremenski uključeni u isti, što je najvažniji činilac uspeha, ako uzmemo u obzir naš partnerski odnos sa roditeljima, praksu okrenutu porodici, koju negujemo i činjenicu da roditelji nikada nisu problem, nego rešenje.
Tako da, svako vreme u kom roditelj oseti potrebu za savetom, odgovorom ili podrškom jeste najbolje vreme. Svakako, preporuka je da se roditelji jave što je ranije moguće, odnosno, onda kada se jave prva pitanja i prve sumnje. Ukoliko utvrdimo da razloga za sumnju nema, i dalje smo tu, kao savetodavna i edukativna podrška roditeljima i neurotipične dece i dece sa poteškoćama u razvoju.
Rođeni 5.jula pripadaju znaku Raka, ali se njihov karakter dodatno oblikuje pod uticajem broja 5, kojim vlada Merkur - planeta komunikacije, učenja i kretanja. Ova kombinacija čini ih mentalno radoznalim, emotivno inteligentnim i dinamičnim ličnostima.
Udruženje „Donorstvo je herojstvo“ aktivno promoviše Nacionalni dan donora u Srbiji kao ključnu priliku da društvo osvesti važnost davanja organa. Podsećajući da na listama čekanja za transplantacije još uvek ima oko 1.800 ljudi, uključujući i decu, udruženje ističe koliko je vreme kritično, kao i to da je za mnoge najvažniji – a često i jedini – poziv u životu.
Ako volite slatko, ali ne previše slatko. I još uvijeno u meko testo. Onda je pletenica sa čokoladom i šumskim voćem prava poslastica za vas. Obzirom na strukturu i ukus, može biti i laganiji doručak.
Mikrocistični jajnici su stanje koje se sve češće sreće kod žena različitih životnih dobi, a koje često izaziva zabrinutost zbog mogućih posledica po reproduktivno zdravlje. Iako termin "mikrocistični" može zvučati zastrašujuće, važno je razumeti šta on zapravo podrazumeva, koji su uzroci, simptomi i kako se ovo stanje može prepoznati i lečiti. U ovom tekstu, razmotrićemo sve što treba da znate o mikrocističnim jajnicima i kako da pristupite ovom problemu na najefikasniji način.