Inkontinencija urina je nevoljno, spontano oticanje mokraće najčešće prilikom kijanja, kašljanja ili nošenja tereta. U svetu od inkontinencje pati više od 200 miliona ljudi, u Srbiji svaki sedmi stanovnik, a čak oko 50% žena ima povremene znakove inkontinencije tokom života.
Normalna, zdrava bešika se prazni četiri do osam puta dnevno tokom tri do četiri sata. Bešika može sadržati 400-600 ml mokraće, ali se potreba za uriniranjem javlja kada ima 300 ml mokraće. Sa odlaganjem, ona nastavlja da se puni.
Inkontinencija je učestala kod žena višerotkinja, kod osoba sa čestim hroničnim infekcijama mokraćnih puteva, čestim vaginalnim infekcijama, nekim neurološkim bolestima (multipla skleroza, Parkinsonova bolest…), oštećenja psihičkih funkcija, nekih operativnih zahvata, komplikacija (odstranjena materica ili prostata), debljine i starosti.
Inkontinencija urina – Faktori koji utiču na pojavu nevoljnog mokrenja su:
• godine života, • ginekološke bolesti, • urološke bolesti, • uzimanje lekova, • dijabetes, • operativni zahvati, • depresija i • psihoza.
Noćno mokrenje
Može se događati do 6. godine života. Retko se događa i to zbog loših navika, tačnije nedovoljne utreniranosti mokrenja. Povezuje se sa nezrelošću nervnog sistema. Više: Dete piški u snu Najčešće inkontinencije su:
• Stresna inkontinencija – ispuštanje urina usled podizanja tereta, kijanja, kašljanja, povećanog pritiska u stomaku. U početku su količine urina male, ali se sa godinama povećavaju. • Urgentna inkontinencija je nemogućnost zadržavanja urina u situacijama kada je potrebno i ukoliko osoba ne stigne do toaleta, dolazi do oticanja izvesne količine urina. • Mešovita inkontinencija – stresna i urgentna inkontinencija zajedno.
Svaki slučaj inkontinencije zahteva poseban multidisciplinaran pristup. Potrebno je obavestiti obolele o problemu inkontinencije, ali i edukovati ljude o tome kako da rano otkriju problem i otpočnu lečenje, kao i koje su realno mogućnosti lečenja.
Rođeni 1. jula su pod znakom Raka, sa snažnim uticajem broja 1 i Sunca, što ih čini jedinstvenim spojem emocije, snage i samoinicijative. Oni su intuitivni, zaštitnički nastrojeni, ali i izuzetno ponosni i nezavisni. Iako deluju mirno i povučeno, ispod površine se krije velika snaga volje i potreba da ostave svoj trag.
Tek je počeo ovaj letnji raspust, ali nas zanima kada su školski raspusti 2025/2026. godine. Naredna školska godina zvanično počinje u ponedeljak, 1. septembra 2025. godine, i donosi neke značajne novine koje će obradovati i đake i roditelje.
Brojna istraživanja potvrđuju da hronični stres može narušiti reproduktivne funkcije i kod žena i kod muškaraca, smanjujući šanse za začeće. Međutim, stres ne može biti direktan uzrok spontanog pobačaja.
Celijakija je digestivni problem koji je uzrokovan abnormalnom reakcijom imuniteta na gluten, odnosno kao enteropatija osetljiva na gluten. Gluten je protein koji se nalazi u nekoliko vrsta žitarica: pšenica, spelta, ječam, a ovas je najčešće kontaminiran.
Neretko ljudi imaju neprijatno iskustvo putovanja kada ga prati mučnina tokom vožnje. Ona se nekada javlja i na veoma kratkim relacijama i nezavisno od prevoznog sredstva koje koristite. Naziva se i bolest kretanja, a simptomi koji je prate su vrtoglavica, mučnina i glavobolja.
Od momenta kada počnu da rastu pa sve do menopauze, žene se periodično pitaju: „Zašto me bole grudi?“ Bol, pečenje, težina i nadutost dojki su uobičajene pojave, ali je dobro i da sve promene ispratite i po potrebi se posavetujete sa svojim lekarom.
Kakav je uticaj menopauze na bešiku? Šta se menja i da li se menja kod svih žena? Šta se dešava sa urinarnim traktom kod žena u postmenopauzi? Kakvi su urogenitalni problemi posle menopauze?
Hemoroidi dovode do itiracije, bola i krvarenja. Za njihovo lečenje i prevenciju preporučuje određena hrana. Najbolja hrana za ublažavanje hemoroida je bogata vlaknima, a važno je da znate da određene namirnice treba izbegavati kako ne bi pogoršale stanje.