Zašto se uzima vaginalni bris? Šta on pokazuje? Šta nam govore grupe sekreta? Kako se tumači nalaz vaginalnog brisa?
Tumačenja nalaza vaginalnog brisa
Vagina polno zrele žene je rezistentna (otpšorna) prema infekciji jer je zaštićena kiselošću svog sadržaja, otpornim, pločastim višeslojnim epitelom i odsustvom žlezda u sluznici, ali kolpitis (upala sluznice vagine) se javlja gde se ne održava pravilno higijena genitalnih organa, ili je sluznica vagine na neki način oštećenja – mehanička, toplotna ili hemijska oštećenja.
Ponekad pri opštem slabljenju otpornosti (tokom menstruacije, posle polnog odnosa, kod dijabetesa, previše vaginalnog ispiranja i drugo) i inače u vagini stalno prisutne bakterije mogu postati patogene i izazvati kolpitis.
Normalan vaginalni sekret je proziran ili beli, bez neprijatnog mirisa. Klasična podela stepena čistoće vaginalnog sekreta podrazumeva 6 grupa i nekoliko podgrupa. Grupe su prikazane u tabeli:
Prve dve grupe vaginalnog sekreta predstavljaju normalnu vaginalnu floru i ne zahtevaju lečenje, ni terapiju.
Treću grupu karakteriše prisustvo patogenih bakterija, kao i velike količine leukocita. Najčešće je potrebna terapija koju će vam prepisati lekar.
Četvrtu grupu vaginalnog sekreta izaziva bakterija gonokok i lečenje je obavezno.
Petu grupu izaziva bakterija trichomonas vaginalis. Kao i kada je četvrta grupa u pitanju, neophodno je lečenje oba partnera.
Šesta grupa se obično pojavljuje zbog kandide i takođe se mora lečiti.
Infekcija ima različitu sliku u zavisnosti od uzročnika. Karakteriše je po pravilu svrab, pečenje, obilan sekret i često neprijatan miris.
Bakterijska vaginoza – obilan belosivi sekret koji ima neprijatan miris, nalik na trulu ribu.
Gljivična vaginoza – sekret koji je sirast ili gromuljičast, bele boje, i najčešće bez mirisa. Obično praćena jako izraženim otokom vagine i crvenilom.
Trihomonijaza – penušav sekret, zelenkaste ili žućkaste boje.
Lečenje i terapija nakon uzimanja vaginalnog brisa
Ukoliko vaginalni bris pokaže da postoji potreba da se pristupi lečenju, onda vam je potrebna terapija u zavisnosti od grupe sekreta. Uzimanje uzorka vaginalne flore je deo standardnog ginekološkog pregleda i nije isto što i PAPA test. Lekar će vas obavestiti koja ste grupa vaginalnog sekreta i da li je potrebno da uzmete terapiju, kao i koliko ona se ona koristi i da li je nakon toga potrebno ponoviti bris.
Važno je da imate u vidu da neke grupe sekreta zahtevaju lečenje oba partnera, kao i da se polno prenosive infekcije mogu preneti putem samo jednog seksualnog odnosa. Ukoliko promenite partnera, vodite računa o adekvatnoj kontracepciji, a isto važi i za svog partnera. Kod prve pojave bilo kakvih simptoma, javite se lekaru.
Kao što smo naveli, prve dve grupe sekreta ne zahtevaju lečenje, dok se druge leče. Adekvatna terapija će rešiti problem pa nema potrebe da brinete. Gonoreja, odnosno 4. grupa sekreta se leči antibioticima i posle par dana simptomi počinju da se povlače. Međutim, nelečena gonoreja može dovesti do trajnih problema i moguće neplodnosti. Neophodno je lečenje oba partnera, da se bolest ne bi vratila. Saznajte više: Gonoreja (Triper, kapavac) – Koji su simptomi gonoreje?
Važno je odabrati adekvatnu terapiju jer za neke probleme treba koristiti antibiotike, za druge antimikotike, a postoje i prirodni preparati poput kantariona, žalfije, kamilice i australijskog čajevca koji se kod određenih problema koriste. Nakon terapije antibioticima, ne samo vaginalno, već i oralno, moguće je da se javi gljivična infekcija, te će biti potrebna terapija za kandidijazu. Lečenje je neophodno sprovoditi u potpunosti kako ne biste rizikovali da se problem pojavi i bolest ponovo vrati.
Literatura:
Taylor&Francis: Microbiology of Vaginal Discharge in General Practice – https://www.tandfonline.com/doi/pdf/10.3109/02813438609014807
UpDate: Patient education: Vaginal discharge in adult women (Beyond the Basics) – https://www.uptodate.com/contents/vaginal-discharge-in-adult-women-beyond-the-basics/print
Rođeni 1. jula su pod znakom Raka, sa snažnim uticajem broja 1 i Sunca, što ih čini jedinstvenim spojem emocije, snage i samoinicijative. Oni su intuitivni, zaštitnički nastrojeni, ali i izuzetno ponosni i nezavisni. Iako deluju mirno i povučeno, ispod površine se krije velika snaga volje i potreba da ostave svoj trag.
Tek je počeo ovaj letnji raspust, ali nas zanima kada su školski raspusti 2025/2026. godine. Naredna školska godina zvanično počinje u ponedeljak, 1. septembra 2025. godine, i donosi neke značajne novine koje će obradovati i đake i roditelje.
Brojna istraživanja potvrđuju da hronični stres može narušiti reproduktivne funkcije i kod žena i kod muškaraca, smanjujući šanse za začeće. Međutim, stres ne može biti direktan uzrok spontanog pobačaja.
Celijakija je digestivni problem koji je uzrokovan abnormalnom reakcijom imuniteta na gluten, odnosno kao enteropatija osetljiva na gluten. Gluten je protein koji se nalazi u nekoliko vrsta žitarica: pšenica, spelta, ječam, a ovas je najčešće kontaminiran.
Od momenta kada počnu da rastu pa sve do menopauze, žene se periodično pitaju: „Zašto me bole grudi?“ Bol, pečenje, težina i nadutost dojki su uobičajene pojave, ali je dobro i da sve promene ispratite i po potrebi se posavetujete sa svojim lekarom.
Visok nivo estrogena može da izazove brojne probleme kao što su povećanje telesne težine, težak oblik PMS-a i loše raspoloženje, a kod muškaraca može da dovede do erektilne disfunkcije. Mnoge žene se plaše nedostatka estrogena zbog ulaska u menopauzu, ali ni visok estrogen nije dobro rešenje. Telu je potrebna određena ravnoteža nivoa estrogena.
Ranica na grliću materice je stanje u kojem se ćelije unutar grlića materice razvijaju izvan njega i formiraju crvenu, upaljenu mrlju. Ranica se naziva još i erozija ili ektopija grlića materice, a obično ne predstavlja ozbiljan zdravstveni problem.
Prostaglandini su prirodne hemikalije u telu koje su slične hormonima i igraju ulogu u reprodukciji, ali i rešavanju problema upale. Nađeni su i u spermi i u menstrualnoj tečnosti kod žena. Dok većinu hormona oslobađa žlezda, pa se onda prenose kroz krvotok u telu, prostaglandini se proizvode u delu tela u kom su potrebni.