Seksualni nagon i godine: Kako se libido menja tokom godina?
Naučnici još uvek ne mogu da tačno izmere seksualni nagon, kao ni da definišu šta je tačno kod žena, a koliki je kod muškaraca i obrnuto. Mimo hormona, psihološki, socijalni i fizički aspekti utiču na to kako se libido menja tokom godina.
Muškarci u 20-im godinama – Kod muškaraca je seksualni nagon obično visok u dvadesetim godinama, kao i njihov testosteron. Međutim, često su zbog nedostatka iskustva zabrinuti o tome da li da se upuste u seksualni odnos i mogu biti prilično nespretni. Ovo je i jedan od razloga zašto minimum 8% muškaraca u 20-im ima problem sa erektilnom disfunkcijom.
Ovo stanje kod njih se može dogoditi iz zdravstvenih, a češće iz mentalnih razloga. Ukoliko se problem javi, obavezno se obratite lekaru, kako biste ga što pre rešili.
Žene u 20-im godinama – Ovo su najplodnije godine žene, te će one morati da vode računa (ukoliko još ne žele dete) jer sada imaju najviše šanse da ostanu u drugom stanju. Istovremeno, mada nije jasno zašto, seksualna želja nije na vrhuncu. Istraživanja su pokazala da ona počinje da raste kada zapravo plodnost počinje da opada, krajem 20-ih godina.
Kada je u pitanju libido kod žena i rođenje deteta, bez obzira o kom dobu da se radi, porođaj, trudnoća i dete mogu imati veliki uticaj na seksualni život. Telo i hormoni se menjaju u trudnoći što može značiti porast, ali i pad libida u zavisnosti od faze u kojoj se žena nalazi. Na primer, libido je veoma visok u drugom tromesečju trudnoće, ali i nizak nakon porođaja.
Bavljenje bebom, dojenje i drugi poslovi vezani za domaćinstvo mogu uticati na energiju, vreme i interesovanje za seks kod žena.
Muškarci u 30-im godinama i dalje imaju veoma jak seksualni nakog, mada testosteron počinje da opada nakon 35. godine. On pada oko 1% godišnje, ali se kod nekih muškaraca ovaj proces brže odvija. Pad testosterona može da utiče na libido, ali ne mora da bude uzročno-posledična veza. Mnogi muškarci imaju problem zbog stresa na poslu, brige za porodicu i drugih obaveza koje im smanjuju zainteresovanost za seks.
Žene u 30-im i ranim 40-im godinama – Ovo je period kada je seksualni nagon najjači kod žena. Istraživanja su pokazala da žene od 27 do 45 imaju najintenzivnije seksualne fantazije u poređenju sa mlađim i starijim ženama. Takođe, žene u ovim godinama najbrže stupaju u seksualne odnose i imaju najviše odnosa tokom ovog perioda.
Ukoliko su u dobroj fizičkoj formi i dobrog mentalnog zdravlja, nema razloga da ne nastavite da uživate u seksualnom životu kao i do sada. Erektilna disfunkcija jeste sve češća s godinama, ali postoje opcije lečenja i odlaganja ovog problema. Nekada su erekcije ređe i manje čvrste, ali uglavnom probleme uzrokuju prateći zdravstveni problemi poput dijabetesa, visokog holesterola, gojaznosti i kardiovaskularnih oboljenja, kao i lekova koji se koriste za ova stanja. Muškarci dobrog zdravlja koji imaju uravnoteženu ishranu i bave se fizičkom aktivnošću će i nakon 50. bez većih problema uživati u seksualnim odnosima.
Ne postoji tačna doza testosterona koja je potrebna muškarcima kao terapija u poznim godinama. Kod svakoga je to individualno i najbolje je da se obratite lekaru. Imajte u vidu da rezultati testosterona ne moraju da utiču na normalan seksualni nagon, te da nekada uticaj mogu da imaju i stres, zdravstvena stanja, izostanak fizičke aktivnosti i mentalno zdravlje.
Žene od 50 i više godina
Oko 50. godine žene često više ne žive sa decom ili ona vode svoj život. Svakako imaju manje briga, a manje je i briga oko potencijalne trudnoće, pa se budi intenzivnija želja za seksom. Bez obzira što su na pragu menopauze, kada je estrogen sve niži, ovo ne znači da će i njihov libido biti nizak. Sa druge strane, izvestan broj žena se žali na nizak libido u perimenopauzi, kao i na problem vaginalne suvoće koji otežava odnose. Valunzi, anksioznost, nesanica i povećanje telesne težine mogu ih nekada činiti manje raspoloženim za seks, ali je dobro znati da postoji terapija koja može da pomogne.
Dobro je imati na umu da godine nisu odlučujući faktor kada su seksualni odnosi u pitanju. Sve godine nose svoje prednosti, ali i poteškoće. Važno je da budete otvoreni za razgovor sa lekarom kada se suočite sa problemom, kako bi se on rešio i delovalo na eventualno zdravstveno stanje, kada je potrebno.
Ukoliko postoji fizički problem, lekar će vam možda dati terapiju (estrogen za ženu i testosteron za muškarca) ili lekove koji pojačavaju seksualno uzbuđenje.
Razgovarajte sa partnerom o potrebama i željama, kako njegovim, tako i svojim. Ne bojte se da isprobavate nove stvare i pratite promene tela koje se dešavaju. Budite iskreni prema sebi i pružite priliku da uživate u fizičkom i emocionalnom zadovoljstvu.
Objavljen: 19. oktobra 2023. godine, ažuriran: 21. januar 2025. godine
Rođeni 30.juna poseduju izuzetno izraženu harizmu, toplinu i pronicljivost, ali i neobičnu mešavinu snage i ranjivosti. Njihova ličnost je često oslonjena na unutrašnju mudrost, snažnu intuiciju i duboku emotivnu inteligenciju. Ove osobe su prirodni diplomate - vešto balansiraju emocije i razum, čak i kada drugi oko njih to ne uspevaju.
Tek je počeo ovaj letnji raspust, ali nas zanima kada su školski raspusti 2025/2026. godine. Naredna školska godina zvanično počinje u ponedeljak, 1. septembra 2025. godine, i donosi neke značajne novine koje će obradovati i đake i roditelje.
Oko toga da li redovan seks produžava život ili zdrave osobe imaju češće seks uvek postoje brojne rasprave. To mu dođe kao ono da li je starija kokoška ili jaje. Bilo kako bilo, seksualni odnosi mogu samo da poboljšaju kvalitet vašeg života i, ukoliko je moguće, ne bi trebalo da ih izbegavate i smatrate bespotrebnim.
Blizu 20% svih trudnoća koje su potvrđene završi se spontanim pobačajem, dok do biohemijske trudnoće dolazi u čak oko 50% slučajeva, ali žene tada ni ne znaju još uvek da su ostajale u drugom stanju. Koliki je uticaj kariotipa na ponovljeni pobačaj i kako se utvrđuje da je roditeljski kariotip uzročnik?
Najčešće komplikacije u ranoj trudnoći su vanmaterična trudnoća, molarna trudnoća i spontani pobačaj. Pored toga, mnoge trudnice se suočavaju sa implantacijskim krvarenjem, jutarnjim mučninama i drugim problemima, koji su deo normalnog toka trudnoće.
Oko toga da li redovan seks produžava život ili zdrave osobe imaju češće seks uvek postoje brojne rasprave. To mu dođe kao ono da li je starija kokoška ili jaje. Bilo kako bilo, seksualni odnosi mogu samo da poboljšaju kvalitet vašeg života i, ukoliko je moguće, ne bi trebalo da ih izbegavate i smatrate bespotrebnim.
U tradicionalnom društvu, monogamija se često doživljava kao jedini ispravan oblik partnerskog odnosa. Međutim, poslednjih godina sve više se govori o različitim tipovima veza.
Presemena tečnost, poznata i kao preejakulat je tečnost koju luče žlezde u muškom reproduktivnom sistemu. Ova tečnost izlazi pre ejakulacije, najčešće tokom seksualnog uzbuđenja, kada se penis ukruti i muškarac postane spreman za snošaj.
Neka istraživanja (*1) pokazuju da sama penetracija u proseku traje kraće nego što je ženama u monogamnim, „stabilnim“, heteroseksualnim vezama potrebno da dožive orgazam.