Vantelesna oplodnja i društvena stigma – kako se nositi sa osudama okoline?
VTO nije znak slabosti - naprotiv, to je pokazatelj hrabrosti i odlučnosti da se uprkos izazovima ostvari san o roditeljstvu.
Čitateljka je zabrinuta jer beba puno bljucka posle podoja i obratila se savetnici za dojenje za savet.
Poštovanje,
Htela bih da Vas pitam za savet. Bebica ima 5 meseci, sisa, a mene brine što ona jako puno bljucka tj povraća posle sisanja, inače je halapljiva i brzo jede, ali ja ne znam da li je to normalno, s obzirom da sad ima 5 meseci. I noću se budi na svaka tri sata da jede i isto skoro svaki put povrati. I noću se budi na svaka tri sata da jede i isto skoro svaki put povrati. Hvala puno unapred na odgovoru.
Pozdrav, Dragana

Foto: Canva & Demetra
Poštovana,
čak više od 50% beba, bez obzira da li sisaju, bljucka. Vrhunac obično dostiže između 4. i 6. meseca, a skoro sve bebe prerastu ovaj problem do navršenih godinu dana.
Kod dojenih beba obično je problem ako jedu halapljivo, znaju da se ometu tokom podoja pa puštaju dojku i vraćaju se (čuli su nešto, pa pogledom traže šta je to i slično), kod mame je refleks otpuštanja mleka prejak, prepunjenost grudi itd. Sve u suštini situacije gde će se nagutati veće količine vazduha.
Takođe, može biti povezano sa periodom izbijanja zuba, kad obilno ide pljavačka.
Nekad se ovo intenzivira sa uvođenjem čvrste hrane.
Ono što je bitno je sledeće: ako beba dobija na težini, nije bolesna, ima minimum 6 upiškenih pelena tokom 24 sata, ovo predstavlja samo estetski problem (moraćete češće da presvlačite svoju i bebinu odeću).
U svakom slučaju, šta možete da uradite da ublažite ovo?
Ukoliko, pak, beba ne napreduje, gubi na težini, sadržaj bljucnutog ima u sebi krvi ili je sadržaj zeleno-žute boje, sve to je praćeno čestim infekcijama pluća, konsultujte se sa Vašim pedijatrom oko potrebnih analiza na Gastroezofagealni refluks (GER) kod bebe i stenozu pilorusa.

Lep pozdrav,
Milena Kostić, savetnica za dojenje
“Udruženje Roditelj”
Odgovore na sva pitanja možete pročitati OVDE
Odgovor „Beba puno bljucka posle podoja“ objavljen: 2. novembar 2015. godine
Sve informacije o dojenju: Dojenje – RODITELJSTVO Demetra
Milena Kostić iliti na internet nebu znana kao Mama iz magareće klupe je kourednica portala Demetra, preduzetnica, mama petoro dece. Veruje da ako dopremo do jednog pojedinca, možemo da menjamo sve(t).
VTO nije znak slabosti - naprotiv, to je pokazatelj hrabrosti i odlučnosti da se uprkos izazovima ostvari san o roditeljstvu.
Studije objavljene u časopisima Human Reproduction i Fertility and Sterility pokazuju da ishrana bogata voćem, povrćem, celim žitaricama, maslinovim uljem i ribom može značajno doprineti uspešnosti VTO postupaka.
Iako KISS sindrom nije priznat kao standardna medicinska dijagnoza u većini pedijatrijskih protokola, stručni radovi ukazuju na to da promene u prvom i drugom vratnom pršljenu (atlanto-aksijalnoj oblasti) mogu imati uticaja na držanje i motorički razvoj odojčeta.
Čitalac se obratio lekaru jer ima kalcifikat u prostati i zanima ga da li postoji neko rešenje mimo operacije.
Duboko veruju u moć transformacije, pa često prolaze kroz velike životne prekretnice koje ih učine još mudrijima i snažnijima.
Ne propustite najnovije vesti, ekskluzivne ponude i korisne informacije. Prijavite se na naš newsletter.
Kalendar trudnoće od 1. do 42. nedelje trudnoće i kalendar za svaki mesec trudnoće (1. do 9. meseca trudnoće)
Čitalac se obratio lekaru jer ima kalcifikat u prostati i zanima ga da li postoji neko rešenje mimo operacije.
Našu čitateljku zanima cena životnog osiguranja i obratila se savetnici u toj oblasti za savet.
Čitateljka se obratila za savet sa pitanjem da li dete ima autizam. Kako to da sazna i kome još treba da se obrati.
Tema pitanja naše čitateljke je maderoterapija i dojenje. Zanima je da li su tretmani dozvoljeni tokom dojenja, a savetnica joj otklanja tu dilemu.
Čitateljka se objavila savetnici za dojenje jer je zanima nastavak dojenja posle apscesa dojke i želela je da potraži savet.
Marija Ranisav, logoped, dobila je pitanje čitateljke vezano za to što dete ima skoro 3 godine i ne priča.
