Kako se ispituje neplodnost kod muškarca i šta kažu istraživanja? Istraživanja pokazuju da je kod polovine parova koji imaju problem sa sterilitetom uzrok u muškarcu, a kod podjednakog procenta parova uzrok je kod žene. Mada se kod muškarca uzrok steriliteta brže i lakše otkriva, problem je što se mnogo teže i duže leči.
Analiza neplodnosti
Osnovna analiza koja se radi kod muškarca je spermogram sa spermokulturom. Ovo je procedura u kojoj se analizira ejakulat – ispituje se njegova količina, boja, izgled, broj spermatozoida, njihova pokretljivost i vitalnost i određuje se procenat spermatozoida koji imaju patološku formu.
Nalaz spermokulture pokazuje prisustvo bakterija, odnosno infekcije koja bi mogla biti uzrok neplodnosti.
Spermogram i spermokultura mogu se analizirati u gotovo svakoj laboratoriji, a rezultat analize čeka se obično od jednog do pet dana. Rezultate bi trebalo da protumači urolog, koji upućuje na dalje ispitivanje i lečenje, ukoliko je to potrebno.
Brisevi za muškarce
Osim ovih testova, muškarci se često upućuju na uzimanje uzorka briseva na nekoliko najčešćih bakterija: mikoplazmu, hlamidiju i ureaplazmu.
Testiranje hormona
Ukoliko se pokaže da nešto u rezultatima spermograma i spermokulture nije u redu, moguće je da će urolog tražiti i analize testosterona i drugih muških hormona kako bi se utvrdilo da li je potrebna terapija.
Genetski testovi
Genetski testovi mogu da se urade kako bi se utvrdilo da li postoji neki nasledni problem koji je uzrok infertiliteta.
Antispermatozoidna antitela
Ova analiza se radi u većem broju klinika i laboratorija, ali je važno da se odlučite za onu koja se radi MAR metodom, a koja je daleko pouzdanija. Ovu analizu besplatno sa uputom možete uraditi na Torlaku, samo je potrebno prethodno zakazati pregled i potrebno je da oba partnera budu prisutna. Više: Antispermatozoidna antitela
Druge analize kod utvrđivanja plodnosti muškarca
U nekim situacijama, nakon izvršenog manuelnog i ultrazvučnog pregleda, potrebno je izvršiti biopsiju testisa kako bi se identifikovale abnormalnosti. Nekada se na ovaj način uzima uzorak spermatozoida koji se koriste u postupku vantelesne oplodnje. Veoma retko je potrebno uraditi i MRI mozga, skreniranje gustine kostiju ili arteriografiju.
Dvopek je hrskava, dvostruko pečena vrsta hleba koja se često preporučuje u ishrani osoba koje imaju problema sa varenjem ili se oporavljaju od stomačnih tegoba. Međutim, da li je zdravo jesti dvopek? Da li je dvopek zaista zdrav izbor u svakodnevnoj ishrani? Evo šta kažu stručnjaci i istraživanja.
Neretko ljudi imaju neprijatno iskustvo putovanja kada ga prati mučnina tokom vožnje. Ona se nekada javlja i na veoma kratkim relacijama i nezavisno od prevoznog sredstva koje koristite. Naziva se i bolest kretanja, a simptomi koji je prate su vrtoglavica, mučnina i glavobolja.
Činjenica je da je pažnja tinejdžera izuzetno kratka i to nije samo posledica korišćenja savremenih tehnologija. I prethodne generacije dece su se susretale sa dosadom u ovom životnoj fazi.
Rođeni 30.juna poseduju izuzetno izraženu harizmu, toplinu i pronicljivost, ali i neobičnu mešavinu snage i ranjivosti. Njihova ličnost je često oslonjena na unutrašnju mudrost, snažnu intuiciju i duboku emotivnu inteligenciju. Ove osobe su prirodni diplomate - vešto balansiraju emocije i razum, čak i kada drugi oko njih to ne uspevaju.
Tek je počeo ovaj letnji raspust, ali nas zanima kada su školski raspusti 2025/2026. godine. Naredna školska godina zvanično počinje u ponedeljak, 1. septembra 2025. godine, i donosi neke značajne novine koje će obradovati i đake i roditelje.
Ponekad se tokom ginekološkog pregleda utvrdi da postoje urođene anomalije materice, odstupanja od građe i oblika materice koja mogu uzrok poremećaja menstrualnog ciklusa, ponovljenih pobačaja i steriliteta.
Anti-Müllerov hormon (AMH) predstavlja ključan indikator ženske plodnosti, jer pruža uvid u rezervu jajnih ćelija u jajnicima. Neki nutricionisti i stručnjaci iz oblasti alternativne medicine tvrde da je moguće povećanje AMH ishranom i suplementacijom.
Brojna istraživanja potvrđuju da hronični stres može narušiti reproduktivne funkcije i kod žena i kod muškaraca, smanjujući šanse za začeće. Međutim, stres ne može biti direktan uzrok spontanog pobačaja.
Hormoni su hemikalije koje koordiniraju različite funkcije u telu prenoseći poruke kroz krv do organa, kože, mišića i tkiva. Neke žlezde, organi i tkiva prave i oslobađaju hormone, a neki od njih čine endokrini sistem. Do sada je identifikovano preko 50 hormona u ljudskom telu.
Procene Svetske zdravstvene organizacije (SZO) pokazuju da se sa sterilitetom suočava oko 15% parova u reproduktivnom dobu. Važno je razumeti da uzroci steriliteta mogu biti prisutni i kod žena i kod muškaraca, a u velikom broju slučajeva – kod oba partnera istovremeno.
Prema podacima iz domaćih medija, između 100.000 i 150.000 parova u Srbiji imaju problem sa sterilitetom – u proseku svaki šesti par. Statistika kaže da su u jednakom broju slučajeva „krivi“ muškarac i žena, a vrlo često se desi da je problem kombinovan, tj. da ga imaju oba partnera. U ovom slučaju što naveli šta su najčešći uzroci neplodnosti žene.