Zatrudnjivanje tokom oralnog seksa?
Da li je uopšte moguće zatrudnjivanje tokom oralnog seksa? Koliko je ova tvrdnja tačna ili, pak, nije?
Karlično dno je veoma važno, a mnoge žene sa njim imaju problem, posebno nakon porođaja. Odnosno, tada primećuju sve posledice slabog karličnog dna. Jačanje karličnog dna se nekada radi u sklopu vežbi, a da ni ne znamo da smo upravo ovaj deo tela jačali.
U ovom tekstu
Karlično dno je remen mišića u dnu karlice koji drži organe na mestu. Ukoliko je slabo, na primer, možete imati problem da zadržite urin ili idete u toalet. Važno je da bude jako, ali i elastično, kako biste što ugodnije funkcionisali. Pored ove funkcije, njegova uloga je i stabilnost tela, kao i pravilno držanje.
Karlično dno je osnova našeg jezgra tela koja nas stabilizuje i poravnava kukove i kičmu. Oni daju mogućnost da se kontroliše otpuštanje fekalija, urina i gasova, ali i odlaže pražnjenje, kada vam to odgovara.
Stezanje mišića karličnog dna zateže otvore vagine, anusa i uretre, a otpuštanje omogućava prolaz fekalija i urina. Ovo je posebno važno posle operacije ili porođaja. Mišići karličnog dna su važni i za seksualnu funkciju kod oba pola. Kod žena zbog kontrakcija i stiskanja karličnog dna koji doprinose uzbuđenju, a kod muškaraca zbog erekcije i ejakulacije. Izvor: Continence
Mišići karličnog dna pružaju podršku bebi tokom trudnoće, a na porođaju moraju biti opušteni.
Ako nešto nije u redu sa karličnim dnom, može se dogoditi da imate problem sa penjanjem uz stepenice, dizanjem tegova, skakanjem, pomeranjem teških kutija, zatim naginjanjem na jednu stranu, neujednačenom dužinom koraka i neravnomernim habanjem cipela.
Dugotrajno sedenje, kao i izloženost stresu mogu biti okidači za probleme sa karličnim dnom. Takođe, problem se javlja i sa godinama. Postoje određene vežbe koje mogu da pomognu da ojačate karlično dno. Najpoznatije su svakako Kegelove vežbe, ali ima i drugih.
Balansiranje na lopti, platformi i balans dasci je takođe odlična vežba za jačanje karličnog dna i vraćanje narušene ravnoteže. Blanasiranje je jedna od najboljih vežbi za ovaj tip mišića, nekada bolje i od tradicionalnih vežbi. Razlog tome je što pokušavajući da održite ravnotežu radite na dubljim, stabilizujućim mišićima koje često preskočimo.
Šta se dešava kada pokušavate da održite balans? Mišići i mozak pokušavaju da shvate zašto ne uspevate da stojite mirno i uspravno, kao što je to inače slučaj. Kada hodate, mozak neprestano šalje signale mišićima šta treba da rade i to je proces koji se iznova dešava. Međutim, kada ne uspevate da održite ravnotežu, on počinje da šalje poruke ubrzano, da pokuša da stvari funkcionišu. Što vi duže pokušavate, to se više vaši mišići angažuju.
Postoji nekoliko efikasnih vežbi za jačanje karličnog dna. Ove vežbe su često preporučene:
Važno je napomenuti da je upornost ključna kod vežbanja karličnog dna. Ovo nisu vežbe koje „preko noći“ mogu dati zadovoljavajući efekat.
Tokom trudnoće je dozvoljeno vežbati ukoliko nema drugih problema zbog kojih su vežbe zabranjene. Ojačavanje karličnog dna pre trudnoće biti odlična podrška bebi, a posle porođaja će biti manji rizik od inkontinencije urina. Izvor: NHS
Objavljen: 20. jun 2023. godine, ažuriran: 28. maj 2024. godine