Zatrudnjivanje tokom oralnog seksa?
Da li je uopšte moguće zatrudnjivanje tokom oralnog seksa? Koliko je ova tvrdnja tačna ili, pak, nije?
Visok nivo estrogena može da izazove brojne probleme kao što su povećanje telesne težine, težak oblik PMS-a i loše raspoloženje, a kod muškaraca može da dovede do erektilne disfunkcije. Mnoge žene se plaše nedostatka estrogena zbog ulaska u menopauzu, ali ni visok estrogen nije dobro rešenje. Telu je potrebna određena ravnoteža nivoa estrogena.
Estrogen je, pre svega, ženski polni hormon, dok je kod muškaraca prisutan u manjim količinama. Njegov nivo varira tokom vremena i u zavisnosti od perioda meseca i uzrasta. Ovaj hormon reguliše nivo holesterola, održava kosti zdravim i ima uticaj na raspoloženje. Kod žena ima uticaj na pubertet, menstruaciju, trudnoću i menopauzu.
Konstantno visok nivo estrogena može da dovede do zdravstvenih problema.
Nivoi estrogena mogu da postanu visoki zbog: prekomerne proizvodnje estrogena, promene načina na koji telo izlučuje ili razlaže estrogen. Bilo šta od ovoga može da dovede do hormonske neravnoteže. Kod žena se ovo događa kada su nivoi estrogena visoki u poređenju sa progesteronom, drugim važnim ženskim polnim hormonom.
Dominacija estrogena može da se desi iz različitih razloga, a neki od njih su:
Pored navedenih nekada se javljaju i glavobolja, nadutost, poremećaji sna i opadanje kose. (Izvor: NCBI)
Visok estrogen kod muškarca – simptomi: uvećane grudi, erektilna disfunkcija, depresija i sterilitet. Više: Neplodnost kod muškarca – kako se ispituje
Ukoliko neko, tokom dužeg vremenskog perioda ima visok estrogen, povećava se rizik od pojave: krvnih ugrušaka, niskog nivoa kalcijuma, visokog krvnog pritiska, karcinoma dojke i raka grlića materice. Visok estrogen može da pogorša i stanje kod osoba koje imaju epilepsiju ili astmu, kao i kod još nekih zdravstvenih stanja.
Nivo estrogena varira i zavisi od starosti, dana menstrualnog ciklusa i da li postoji trudnoća. Referente vrednosti nivoa estrogena su iskazane u pg/ml:
Estron (E1) – pre puberteta: 0-29 pg/ml, tokom puberteta: 200-200 pg/ml, pre menopauze: 17/200 pg/ml, posle menopauze: 7/40 pg/ml.
Estradiol (E2) – pre puberteta: 0-20 pg/ml, tokom puberteta: 0-350 pg/ml, pre menopauze: 15-350 pg/ml, posle menopauze: manje od 10 pg/ml.
Muškarci i žene imaju gotovo isti nivo estrogena tokom detinjstva, ali se kod njih estrogen ne povećava u pubertetu. Kod muškaraca su referente vrednosti estrona (E1) – pre puberteta: 0-16 pg/ml, tokom puberteta: 0-60 pg/ml, od 18. godine i dalje: 10-60 pg/ml.
Što se tiče estradiola (E2), referentne vrednosti su – pre puberteta: 0-13 pg/ml, tokom puberteta: 0-40 pg/ml, od 18. godine i dalje: 10-40 pg/ml.
Ako lekar posumnja da bi trajnost visokog estrogena mogla da ugrozi zdravlje, može da prepiše lekove koji pomažu da se njegov nivo smanji. To je enzim koji telo koristi za pretvaranje androgena u estrogen. Pored toga, lekar može prepisati sintetički oblik hormona za snižavanje estrogena.
U retkim slučajevima, kada postoji visok rizik od raka zbog prisustva visokog estrogena, lekar može preporučiti operaciju uklanjanja jajnika. Ovo se može preporučiti nakon utvrđivanja da postoje genetske promene BRCA1, BRCA2 ili drugi geni. Posebno kod postojanja porodične istorije raka dojke ili jajnika.
Kada se javi dominacija estrogena, prvo treba utvrditi uzrok jer od njega zavisi i lečenje. Nekada lekari preporučuju promenu načina života, kako bi se smanjio nivo. Neki od saveta za ljude su da:
Visok nivo estrogena može da izazove simptome neredovne, teške ili oskudne menstruacije, povećanje telesne težine, umor i miome kod žena. Kod muškaraca može da izazove rast tkiva dojke, erektilnu disfunkciju i neplodnost. Kod oba pola mogu se javiti i simptomi depresije. Prilagođavanja načina života i ishrane može da dovede do smanjenja nivoa estrogena, ali bi svakako prvo trebalo da se konsultujete sa stručnim licem .
Objavljen: 1. novembar 2023. godine, ažuriran: 14. februar 2025. godine