Ima mnogo netačnih pretpostavki o plodnosti i sterilitetu. Kada je American Fertility Associationsprovela anketu sa 15 pitanja o osnovnim činjenicama o plodnosti, samo je jedna od preko 12 hiljada anketiranih osoba na sva pitanja odgovorila tačno.
Šta je uzok tolikih zabluda o začeću?
Većina od njih su samo bapske priče, koje su često i dugo prepričavane. Kada čujete da neko kaže “prijateljica moje koleginice“ ili “sestra drugarice mog brata“, ne znate da li je priča tačna i koliko je verno prenesena. Neke činjenice su tačne, ali pogrešno prikazane. U svakom slučaju, nije nešto u šta se možete pouzdati. Upravo zbog ovoga i nedovoljne edukacije, mnogo ljudi ima potpuno pogrešnu sliku o funkcionisanju reproduktivnih organa.
Najčešći mitovi o plodnosti
Mit broj 1:
Dobro zdravlje = dobra plodnost
Jedan od najčešćih mitova o plodnosti je da osobe sa dobrim zdravljem imaju veće šanse za začeće. Posebno u to veruju žene. Misle da sve dok se brinu o sebi i svom zdravlju, tako što će pravilno jesti, neće pušiti i redovno će vežbati, nema šanse da imaju problema sa plodnošću. Ali to često nije tako jednostavno. Plodnost opada sa godinama, bez obzira na opšte stanje organizma i dobro zdravlje. Jednostavno, ne postoji ništa što može da odloži smanjenje plodnosti.
Mit broj 2:
Problemi sa plodnošću počinju u 35. godini života
Činjenice pokazuju da se plodnost žene menja kroz život, a ne da ona odjednom opadne počev od 35. godine. Ustvari, mnoge žene dostignu vrhunac po pitanju plodnosti već u svojim ranim dvadesetim godinama. Ovo je ujedno i doba kada većina žena uopšte ne razmišlja da ima decu, pa ni o tome da biološki sat neumorno otkucava. Stoga je jako bitno da se žene upoznaju sa ovim u ranoj mladosti, budu svesne da se šanse za začeče menjaju i time možda spreče suočavanje sa bolnim iskustvima kasnije.
Mit broj 3:
Neplodnost je ženski problem
Jedan od najčešćih mitova koji kruže je da, ako postoji problem da par dobije bebu, podrazumeva se da je odgovorna strana – žena. Istina je da je uzrok oko 40 posto problema neplodnost muškarca. Kod 40 posto je problem kod žena. A kod preostalih 20 posto je problem kod oba partnera ili je uzrok nepoznat.
Mit broj 4:
Svakodnevni seks pomaže začeću
Imati seks češće nego uobičajeno neće povećati vaše šanse za trudnoću. Iako potencijal sperme muškarca ne može da bude „potrošen“ zbog čestih seksualnih odnosa, seks svaki drugi dan u vreme ovulacije, je dovoljan jer sperma može da preživi u proseku dva do pet dana.
Mit broj 5:
Pilula smanjuje plodnost
Ništa ne ukazuje da stalno korišćenje kontracepcijskih pilula može da negativno utiče na plodnost u budućnosti. S obzirom da se razgrade u organizmu za nekih 24 sata, one nemaju mnogo uticaja na samu sposobnost tela da dođe do trudnoće.
Neke činjenice čak ukazuju da korišćenje hormonskih preparata (tableta, flastera ili vaginalnog prstena), ustvari može da pomogne u povećanju plodnosti kod nekih žena. Ti preparati se koriste za lečenje i/ili smanjenje simptoma različitih bolesti koje su uzrok neplodnosti, kao što je na primer endometrioza.
Mit broj 6:
Začeće se događa u samom momentu seksa
S obzirom da spermatozoidi mogu da prežive u ženskim reproduktivnim organima čak 3-5 dana, žena može da ostane trudna iako je imala seksualni odnos nekoliko dana pre same ovulacije.
Mit broj 7:
Stres je uzrok neplodnosti
Smatra se da stres nema uticaj na samu plodnost ni kod muškarca ni kod žene. Na spajanje spermatozoida i jajne ćelije ne utiče normalan nivo stresa.
Stres, i to ne onaj svakodnevni već se pre misli na ekstremne slučajeve i stresne događaje, može da utiče na hormone i time dovede do blokiranja ovulacije. Ako stres koji proživljavate utiče na kvalitet vašeg života, on takođe može da utiče i na plodnost. Tu od koristi mogu da budu akupunktura i druge alternativne metode za one koji ozbiljno pate od stresa.
Mit broj 8:
Začeće je jednostavno nakon prvog deteta
Često se smatra da je samo prvi put problem ostati u drugom stanju, a da nakon toga sve ide lako. Međutim, tu nema garancija.
Često se desi da prve (prethodne) trudnoće mogu da učine matericu neprikladnom za novo začeće. Tu je i faktor starosti žene, jer rezerve jajnika mogu da postanu ograničene.
Ovo stanje se naziva sekundarna neplodnost (problem začeća drugog ili sledećeg deteta) i češća je pojava nego što verovatno mislite.
Mit broj 9:
Ovulacija se događa 14. dan ciklusa
„Školski“ menstrualni ciklus traje 28 dana. Međutim, nije svaka žena ista. Kod mnogih žena ciklusi traju između 21 dana i 35 dana. Ovulacija se dogodila na dan koji ćete izračunati brojanjem unazad 14 dana od poslednjeg dana svog ciklusa. To može da bude 14. dan, ali i 12. ili 20. dan ciklusa. Dakle, ako vam ciklus traje 35 dana, ovulacija je 21. dana. Ako vam ciklus traje 14 dana, ovulacija je 10. dana.
Ne može se zatrudneti za vreme menstrualnog krvarenja
S obzirom na to da sam momenat ovulacije varira kod žena, moguće je da žena zatrudni za vreme menstruacije. Nekad se dešava da žena ovulira već, na primer, sedmi dan ili da ima duže krvarenje koje traje do ovulacije. A s obzirom da smo već istakli da sperma može da preživi u cervikalnoj sluzi prosečno tri do pet dana, sve je moguće.
Rođeni 30.juna poseduju izuzetno izraženu harizmu, toplinu i pronicljivost, ali i neobičnu mešavinu snage i ranjivosti. Njihova ličnost je često oslonjena na unutrašnju mudrost, snažnu intuiciju i duboku emotivnu inteligenciju. Ove osobe su prirodni diplomate - vešto balansiraju emocije i razum, čak i kada drugi oko njih to ne uspevaju.
Tek je počeo ovaj letnji raspust, ali nas zanima kada su školski raspusti 2025/2026. godine. Naredna školska godina zvanično počinje u ponedeljak, 1. septembra 2025. godine, i donosi neke značajne novine koje će obradovati i đake i roditelje.
Oko toga da li redovan seks produžava život ili zdrave osobe imaju češće seks uvek postoje brojne rasprave. To mu dođe kao ono da li je starija kokoška ili jaje. Bilo kako bilo, seksualni odnosi mogu samo da poboljšaju kvalitet vašeg života i, ukoliko je moguće, ne bi trebalo da ih izbegavate i smatrate bespotrebnim.
Blizu 20% svih trudnoća koje su potvrđene završi se spontanim pobačajem, dok do biohemijske trudnoće dolazi u čak oko 50% slučajeva, ali žene tada ni ne znaju još uvek da su ostajale u drugom stanju. Koliki je uticaj kariotipa na ponovljeni pobačaj i kako se utvrđuje da je roditeljski kariotip uzročnik?
Najčešće komplikacije u ranoj trudnoći su vanmaterična trudnoća, molarna trudnoća i spontani pobačaj. Pored toga, mnoge trudnice se suočavaju sa implantacijskim krvarenjem, jutarnjim mučninama i drugim problemima, koji su deo normalnog toka trudnoće.
Ponekad se tokom ginekološkog pregleda utvrdi da postoje urođene anomalije materice, odstupanja od građe i oblika materice koja mogu uzrok poremećaja menstrualnog ciklusa, ponovljenih pobačaja i steriliteta.
Anti-Müllerov hormon (AMH) predstavlja ključan indikator ženske plodnosti, jer pruža uvid u rezervu jajnih ćelija u jajnicima. Neki nutricionisti i stručnjaci iz oblasti alternativne medicine tvrde da je moguće povećanje AMH ishranom i suplementacijom.
Brojna istraživanja potvrđuju da hronični stres može narušiti reproduktivne funkcije i kod žena i kod muškaraca, smanjujući šanse za začeće. Međutim, stres ne može biti direktan uzrok spontanog pobačaja.
Hormoni su hemikalije koje koordiniraju različite funkcije u telu prenoseći poruke kroz krv do organa, kože, mišića i tkiva. Neke žlezde, organi i tkiva prave i oslobađaju hormone, a neki od njih čine endokrini sistem. Do sada je identifikovano preko 50 hormona u ljudskom telu.
Procene Svetske zdravstvene organizacije (SZO) pokazuju da se sa sterilitetom suočava oko 15% parova u reproduktivnom dobu. Važno je razumeti da uzroci steriliteta mogu biti prisutni i kod žena i kod muškaraca, a u velikom broju slučajeva – kod oba partnera istovremeno.
Prema podacima iz domaćih medija, između 100.000 i 150.000 parova u Srbiji imaju problem sa sterilitetom – u proseku svaki šesti par. Statistika kaže da su u jednakom broju slučajeva „krivi“ muškarac i žena, a vrlo često se desi da je problem kombinovan, tj. da ga imaju oba partnera. U ovom slučaju što naveli šta su najčešći uzroci neplodnosti žene.