Kako se ispituje neplodnost kod muškarca i šta kažu istraživanja? Istraživanja pokazuju da je kod polovine parova koji imaju problem sa sterilitetom uzrok u muškarcu, a kod podjednakog procenta parova uzrok je kod žene. Mada se kod muškarca uzrok steriliteta brže i lakše otkriva, problem je što se mnogo teže i duže leči.
Analiza neplodnosti
Osnovna analiza koja se radi kod muškarca je spermogram sa spermokulturom. Ovo je procedura u kojoj se analizira ejakulat – ispituje se njegova količina, boja, izgled, broj spermatozoida, njihova pokretljivost i vitalnost i određuje se procenat spermatozoida koji imaju patološku formu.
Nalaz spermokulture pokazuje prisustvo bakterija, odnosno infekcije koja bi mogla biti uzrok neplodnosti.
Spermogram i spermokultura mogu se analizirati u gotovo svakoj laboratoriji, a rezultat analize čeka se obično od jednog do pet dana. Rezultate bi trebalo da protumači urolog, koji upućuje na dalje ispitivanje i lečenje, ukoliko je to potrebno.
Brisevi za muškarce
Osim ovih testova, muškarci se često upućuju na uzimanje uzorka briseva na nekoliko najčešćih bakterija: mikoplazmu, hlamidiju i ureaplazmu.
Testiranje hormona
Ukoliko se pokaže da nešto u rezultatima spermograma i spermokulture nije u redu, moguće je da će urolog tražiti i analize testosterona i drugih muških hormona kako bi se utvrdilo da li je potrebna terapija.
Genetski testovi
Genetski testovi mogu da se urade kako bi se utvrdilo da li postoji neki nasledni problem koji je uzrok infertiliteta.
Antispermatozoidna antitela
Ova analiza se radi u većem broju klinika i laboratorija, ali je važno da se odlučite za onu koja se radi MAR metodom, a koja je daleko pouzdanija. Ovu analizu besplatno sa uputom možete uraditi na Torlaku, samo je potrebno prethodno zakazati pregled i potrebno je da oba partnera budu prisutna. Više: Antispermatozoidna antitela
Druge analize kod utvrđivanja plodnosti muškarca
U nekim situacijama, nakon izvršenog manuelnog i ultrazvučnog pregleda, potrebno je izvršiti biopsiju testisa kako bi se identifikovale abnormalnosti. Nekada se na ovaj način uzima uzorak spermatozoida koji se koriste u postupku vantelesne oplodnje. Veoma retko je potrebno uraditi i MRI mozga, skreniranje gustine kostiju ili arteriografiju.
Udruženje „Donorstvo je herojstvo“ aktivno promoviše Nacionalni dan donora u Srbiji kao ključnu priliku da društvo osvesti važnost davanja organa. Podsećajući da na listama čekanja za transplantacije još uvek ima oko 1.800 ljudi, uključujući i decu, udruženje ističe koliko je vreme kritično, kao i to da je za mnoge najvažniji – a često i jedini – poziv u životu.
Ako volite slatko, ali ne previše slatko. I još uvijeno u meko testo. Onda je pletenica sa čokoladom i šumskim voćem prava poslastica za vas. Obzirom na strukturu i ukus, može biti i laganiji doručak.
Mikrocistični jajnici su stanje koje se sve češće sreće kod žena različitih životnih dobi, a koje često izaziva zabrinutost zbog mogućih posledica po reproduktivno zdravlje. Iako termin "mikrocistični" može zvučati zastrašujuće, važno je razumeti šta on zapravo podrazumeva, koji su uzroci, simptomi i kako se ovo stanje može prepoznati i lečiti. U ovom tekstu, razmotrićemo sve što treba da znate o mikrocističnim jajnicima i kako da pristupite ovom problemu na najefikasniji način.
Šta je to nutricionizam za mentalno zdravlje? U poslednjih nekoliko godina sve više se potvrđuje ono što su mnogi intuitivno znali: hrana koju konzumiramo ima snažan uticaj ne samo na naše fizičko, već i na mentalno zdravlje.
Mikrocistični jajnici su stanje koje se sve češće sreće kod žena različitih životnih dobi, a koje često izaziva zabrinutost zbog mogućih posledica po reproduktivno zdravlje. Iako termin "mikrocistični" može zvučati zastrašujuće, važno je razumeti šta on zapravo podrazumeva, koji su uzroci, simptomi i kako se ovo stanje može prepoznati i lečiti. U ovom tekstu, razmotrićemo sve što treba da znate o mikrocističnim jajnicima i kako da pristupite ovom problemu na najefikasniji način.
Brojna istraživanja potvrđuju da hronični stres može narušiti reproduktivne funkcije i kod žena i kod muškaraca, smanjujući šanse za začeće. Međutim, stres ne može biti direktan uzrok spontanog pobačaja.
Ponekad se tokom ginekološkog pregleda utvrdi da postoje urođene anomalije materice, odstupanja od građe i oblika materice koja mogu uzrok poremećaja menstrualnog ciklusa, ponovljenih pobačaja i steriliteta.
Anti-Müllerov hormon (AMH) predstavlja ključan indikator ženske plodnosti, jer pruža uvid u rezervu jajnih ćelija u jajnicima. Neki nutricionisti i stručnjaci iz oblasti alternativne medicine tvrde da je moguće povećanje AMH ishranom i suplementacijom.
Hormoni su hemikalije koje koordiniraju različite funkcije u telu prenoseći poruke kroz krv do organa, kože, mišića i tkiva. Neke žlezde, organi i tkiva prave i oslobađaju hormone, a neki od njih čine endokrini sistem. Do sada je identifikovano preko 50 hormona u ljudskom telu.