Koji su faktori rizika za sterilitet i hronična stanja zbog kojih ne treba da čekate određeno vreme da odete na pregled i napravite plan sa lekarom. Ukoliko je sa vama sve u redu, možete da sačekate godinu dana nezaštićenih odnosa pre nego ostanete u drugom stanju i pre nego odete na dalje preglede, ako imate manje od 35 godina. Stariji od 35 godina ne bi trebalo da čekaju duže od 6 meseci pre nego što počnu sa pregledima ukoliko žele potomstvo.
Da li kod vas postoje faktori rizika za sterilitet?
Moguće je da nemate nikakvih problema, a da će vam opet trebati neko vreme da ostanete u drugom stanju. Nema potrebe da unapred paničite i brinete. Da biste bili sigurni da radite sve što možete kako bi što pre ostali u drugom stanju, pogledajte naše članke o važnosti tempiranja kad je vreme seksa, praćenju ovulacije i praćenju bazalne temperature tela i cervikalne sluzi.
Ako ste mlađi od 35 godina i imali ste česte nezaštićene seksualne odnose više od godinu dana (ili barem šest meseci, ako imate preko 35 godina) a bez začeća, postoje dobre šanse da vi ili vaš partner možda imate neko stanje koje ometa začeće – ali samo lekar može da dijagnostikuje eventualni problem sa plodnošću.
Sve više parova ima problem da nesmetano ostvari trudnoću, ali to ne znači da nikada nećete moći da ostvarite potomstvo. Nekada je samo dovoljna mala pomoć lekara ili adekvatna terapija.
Neki faktori mogu da utiču na to koliko će žena lako imati ovulaciju i da li će trudnoća teći bez komplikacija. Starost neminovno utiče jer biološki sat otkucava, nasuprot brojnim polemikama, devojčice danas dobijaju menstruaciju 3 meseca ranije u proseku nego što je to bilo pre nekoliko decenija, ali vreme ulaska u menopauzu se nije menjalo. Prirodno je da će žene u ranim dvadesetim lakše ostati u drugom stanju od žena u kasnim tridesetim godinama. Neke hronične bolesti poput dijabetesa, lupusa, artritisa i astme takođe mogu imati uticaja, kao i brojni drugi faktori rizika za sterilitet poput više indeksa telesne mase ili neadekvatne ishrane.
Uvek imajte na umu da su faktori rizika za sterilitet podjenaki kod muškaraca kao i kod žena. Davnih dana se smatralo da je samo žena ta zbog koje ne dolazi do začeća, ali napretkom medicine je utvrđeno da to apsolutno nije slučaj, kao ni pravilo, naprotiv.
Rizik od neplodnosti
Faktori rizika za neplodnost kod oba pola su:
starost preko 35 godina,
gojaznost ili mala telesna težina,
dijabetes,
polno prenosive bolesti,
poremećaji u ishrani – anoreksija, bulimija,
izloženost toksinima iz životne sredine kao što su pesticidi i olovo,
PubMed: Modifiable Risk Factors and Infertility – https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC5007064/
Johns Hopkins Medicine: Infertility Risk Factors for Men and Women – https://www.hopkinsmedicine.org/health/conditions-and-diseases/infertility-risk-factors-for-men-and-women
Dvopek je hrskava, dvostruko pečena vrsta hleba koja se često preporučuje u ishrani osoba koje imaju problema sa varenjem ili se oporavljaju od stomačnih tegoba. Međutim, da li je zdravo jesti dvopek? Da li je dvopek zaista zdrav izbor u svakodnevnoj ishrani? Evo šta kažu stručnjaci i istraživanja.
Neretko ljudi imaju neprijatno iskustvo putovanja kada ga prati mučnina tokom vožnje. Ona se nekada javlja i na veoma kratkim relacijama i nezavisno od prevoznog sredstva koje koristite. Naziva se i bolest kretanja, a simptomi koji je prate su vrtoglavica, mučnina i glavobolja.
Činjenica je da je pažnja tinejdžera izuzetno kratka i to nije samo posledica korišćenja savremenih tehnologija. I prethodne generacije dece su se susretale sa dosadom u ovom životnoj fazi.
Rođeni 30.juna poseduju izuzetno izraženu harizmu, toplinu i pronicljivost, ali i neobičnu mešavinu snage i ranjivosti. Njihova ličnost je često oslonjena na unutrašnju mudrost, snažnu intuiciju i duboku emotivnu inteligenciju. Ove osobe su prirodni diplomate - vešto balansiraju emocije i razum, čak i kada drugi oko njih to ne uspevaju.
Tek je počeo ovaj letnji raspust, ali nas zanima kada su školski raspusti 2025/2026. godine. Naredna školska godina zvanično počinje u ponedeljak, 1. septembra 2025. godine, i donosi neke značajne novine koje će obradovati i đake i roditelje.
Postoje načini kako prirodno povećati plodnost, mada morate imati u vidu da ne postoji čarobni štapić ukoliko postoji određena dijagnoza steriliteta i ozbiljan zdravstveni problem. Na šta bi svi parovi trebali da obrate pažnju ukoliko planiraju potomstvo i koji je zdrav put na putu do što bržeg ostvarivanja trudnoće?
Ponekad se tokom ginekološkog pregleda utvrdi da postoje urođene anomalije materice, odstupanja od građe i oblika materice koja mogu uzrok poremećaja menstrualnog ciklusa, ponovljenih pobačaja i steriliteta.
Anti-Müllerov hormon (AMH) predstavlja ključan indikator ženske plodnosti, jer pruža uvid u rezervu jajnih ćelija u jajnicima. Neki nutricionisti i stručnjaci iz oblasti alternativne medicine tvrde da je moguće povećanje AMH ishranom i suplementacijom.
Možda ste samo jako nestrpljivi da ostanete trudni ili možda želite da se rođenje vaše bebe dogodi u određeno vreme. Evo šest trikova zahvaljujući kojima možete da povećate verovatnoću za brzo začeće.
Brojna istraživanja potvrđuju da hronični stres može narušiti reproduktivne funkcije i kod žena i kod muškaraca, smanjujući šanse za začeće. Međutim, stres ne može biti direktan uzrok spontanog pobačaja.