Tinejdžeri i proteinski prašak: Da li tinejdžeri smeju da koriste proteinske praškove?
Tinejdžeri i proteinski prašak je temu za koju se interesuje naš čitatelj i obratio se nutricionisti za savet.
Pitanje: Tinejdžeri i proteinski prašak
Poštovana,
Da li moja kćer, starosti 16 godina, sme koristiti proteinske preparate u obliku praška pošto je krenula u teretanu…ja nisam za to jer mislim da se putem ishrane mogu unositi proteini ali nije na odmet da pitam…da li postoji neka alternativa povodom unosa proteina tj.da li moze uz redovnu ishranu koristiti neke suplemente koji joj ne bi skodili.
Odgovor nutricioniste: Da li tinejdžeri smeju da koriste proteinske praškove?
Poštovani
U periodu rasta i razvoja nikako ne treba koristiti suplementaciju proteinima. Vaša ćerka nije profesinalni sportista i za treniranje 2 do 3 puta nedeljno maksimalno treba da unosi 1,5 g/kg/dan telesne težine. Na primer, ako ima 70 kg potrebno joj je 105 g proteina dnevno:
20g proteina ima 100g mesa, kao i 5 belanaca, 3 šolje mleka ili jogurta, 150g sira, 250g pasulja, 150g kinoe…
Vidite da se ta količina proteina lako postiže zdravom uravnoteženom ishranom. Konzumiranje više proteina nego što telo može da iskoristi je nepotrebno i štetno po zdravlje.
Proteini iz hrane pored aminokiselina sadrže i druge hranjive materije neophodne za rast i razvoj, dok suplementacija proteinima sadrže samo čist protein bez ikakvih drugih hranljivih materija i stoga su poznati kao „prazne kalorije“.
Tokom treninga ako se unosi previše proteina, a malo ugljenih hidrata to može utucati na performanse u treningu.
Uzimanje praškastih proteina više od preporučene doze može dovesti do dehidracije, gubitka kalcijuma u urinu, povećanja telesne težine i stresa za bubrege i jetru, a posledično i na kardiovaskularni sistem.
Rođeni 30.juna poseduju izuzetno izraženu harizmu, toplinu i pronicljivost, ali i neobičnu mešavinu snage i ranjivosti. Njihova ličnost je često oslonjena na unutrašnju mudrost, snažnu intuiciju i duboku emotivnu inteligenciju. Ove osobe su prirodni diplomate - vešto balansiraju emocije i razum, čak i kada drugi oko njih to ne uspevaju.
Tek je počeo ovaj letnji raspust, ali nas zanima kada su školski raspusti 2025/2026. godine. Naredna školska godina zvanično počinje u ponedeljak, 1. septembra 2025. godine, i donosi neke značajne novine koje će obradovati i đake i roditelje.
Oko toga da li redovan seks produžava život ili zdrave osobe imaju češće seks uvek postoje brojne rasprave. To mu dođe kao ono da li je starija kokoška ili jaje. Bilo kako bilo, seksualni odnosi mogu samo da poboljšaju kvalitet vašeg života i, ukoliko je moguće, ne bi trebalo da ih izbegavate i smatrate bespotrebnim.
Blizu 20% svih trudnoća koje su potvrđene završi se spontanim pobačajem, dok do biohemijske trudnoće dolazi u čak oko 50% slučajeva, ali žene tada ni ne znaju još uvek da su ostajale u drugom stanju. Koliki je uticaj kariotipa na ponovljeni pobačaj i kako se utvrđuje da je roditeljski kariotip uzročnik?
Najčešće komplikacije u ranoj trudnoći su vanmaterična trudnoća, molarna trudnoća i spontani pobačaj. Pored toga, mnoge trudnice se suočavaju sa implantacijskim krvarenjem, jutarnjim mučninama i drugim problemima, koji su deo normalnog toka trudnoće.
Naša čitateljka je poslala pitanje vezano za ishranu. Naime ona je dobila višak kilograma posle karcinoma dojke, pretpostavlja usled hormonskog disbalansa.