Koji su faktori rizika za sterilitet i hronična stanja zbog kojih ne treba da čekate određeno vreme da odete na pregled i napravite plan sa lekarom. Ukoliko je sa vama sve u redu, možete da sačekate godinu dana nezaštićenih odnosa pre nego ostanete u drugom stanju i pre nego odete na dalje preglede, ako imate manje od 35 godina. Stariji od 35 godina ne bi trebalo da čekaju duže od 6 meseci pre nego što počnu sa pregledima ukoliko žele potomstvo.
Da li kod vas postoje faktori rizika za sterilitet?
Moguće je da nemate nikakvih problema, a da će vam opet trebati neko vreme da ostanete u drugom stanju. Nema potrebe da unapred paničite i brinete. Da biste bili sigurni da radite sve što možete kako bi što pre ostali u drugom stanju, pogledajte naše članke o važnosti tempiranja kad je vreme seksa, praćenju ovulacije i praćenju bazalne temperature tela i cervikalne sluzi.
Ako ste mlađi od 35 godina i imali ste česte nezaštićene seksualne odnose više od godinu dana (ili barem šest meseci, ako imate preko 35 godina) a bez začeća, postoje dobre šanse da vi ili vaš partner možda imate neko stanje koje ometa začeće – ali samo lekar može da dijagnostikuje eventualni problem sa plodnošću.
Sve više parova ima problem da nesmetano ostvari trudnoću, ali to ne znači da nikada nećete moći da ostvarite potomstvo. Nekada je samo dovoljna mala pomoć lekara ili adekvatna terapija.
Neki faktori mogu da utiču na to koliko će žena lako imati ovulaciju i da li će trudnoća teći bez komplikacija. Starost neminovno utiče jer biološki sat otkucava, nasuprot brojnim polemikama, devojčice danas dobijaju menstruaciju 3 meseca ranije u proseku nego što je to bilo pre nekoliko decenija, ali vreme ulaska u menopauzu se nije menjalo. Prirodno je da će žene u ranim dvadesetim lakše ostati u drugom stanju od žena u kasnim tridesetim godinama. Neke hronične bolesti poput dijabetesa, lupusa, artritisa i astme takođe mogu imati uticaja, kao i brojni drugi faktori rizika za sterilitet poput više indeksa telesne mase ili neadekvatne ishrane.
Uvek imajte na umu da su faktori rizika za sterilitet podjenaki kod muškaraca kao i kod žena. Davnih dana se smatralo da je samo žena ta zbog koje ne dolazi do začeća, ali napretkom medicine je utvrđeno da to apsolutno nije slučaj, kao ni pravilo, naprotiv.
Rizik od neplodnosti
Faktori rizika za neplodnost kod oba pola su:
starost preko 35 godina,
gojaznost ili mala telesna težina,
dijabetes,
polno prenosive bolesti,
poremećaji u ishrani – anoreksija, bulimija,
izloženost toksinima iz životne sredine kao što su pesticidi i olovo,
PubMed: Modifiable Risk Factors and Infertility – https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC5007064/
Johns Hopkins Medicine: Infertility Risk Factors for Men and Women – https://www.hopkinsmedicine.org/health/conditions-and-diseases/infertility-risk-factors-for-men-and-women
Ranije je bilo uobičajeno da dete dobije „po guzi“ kada doživi napad besa. Malo je reći koliko je ovo pogrešno. Tantrumi se dešavaju kada decu preplave osećanja. Dete je suviše malo za „velika osećanja“ sa kojima se suočava i nije naučeno kako da se nosi sa njima.
Referentne vrednosti krvne slike za bebu i dete se razlikuju u odnosu na analize kod odraslih. Krvna slika je najbolji i najčešći način pomoću kog se utvrđuje trenutno zdravstveno stanje deteta.
Pored toga što grudi mogu da bole, često se žene pitaju zašto svrbe bradavice na grudima. Bradavice su veoma osetljive i svašta može da bude uzrok pojave svraba i iritacije.
Najčešće se pod pojmom hormonska glavobolja naziva glavobolja u PMS-u ili menstrualna migrena. O tome kako da predupredite njeno nastajanje i lečite je kada do nje dođe, ali i o ostalim tipovima hormonske glavobolje, pisali smo u ovom članku.
Kada žene dođu do poslednje nedelje trudnoće ili čak “prešišaju” termin, obično se pitaju da li postoji neki način da malo ubrzaju stvari i da li postoji neka prirodna indukcija porođaja.
Sve metode imaju svoje prednosti i ograničenja. U ovom članku istražićemo različite metode koje vam mogu pomoći da prepoznate plodne dane i optimalno iskoristite period začeća.
Bazalna temperatura može da olakša začeće. Merenje bazalne temperature služi da za kratko vreme možete dobro upoznati svoj ciklus i utvrdite da li imate ovulaciju i kada se ona događa.