Referentne vrednosti krvne slike za bebu i dete
Referentne vrednosti krvne slike za bebu i dete se razlikuju u odnosu na analize kod odraslih. Krvna slika je najbolji i najčešći način pomoću kog se utvrđuje trenutno zdravstveno stanje deteta.
Hormoni su hemikalije koje koordiniraju različite funkcije u telu prenoseći poruke kroz krv do organa, kože, mišića i tkiva. Neke žlezde, organi i tkiva prave i oslobađaju hormone, a neki od njih čine endokrini sistem. Do sada je identifikovano preko 50 hormona u ljudskom telu.(*1)
Hormoni se luče iz endokrinih žlezda u telu, a kako su žlezde bez kanala, oni se luče direktno u krvotok. Neke od glavnih endokrinih žlezda u telu i organa koji luče hormone su:
Ovi organi luče hormone u mikroskopskim količinama, ali su i najmanje količine dovoljne za velike promene u telu. Manjak ili višak nekog hormona može dovesti do velikih promena i ozbiljnih zdravstvenih problema.
Hormoni imaju uticaj na različite telesne procese kao što su:
U ovom tekstu
Hormoni utiču na stotine hemijskih procesa u telu, a često su u pitanju lančane reakcije različitih hormona. Hormon će delovati na deo vašeg tela samo ako ćelije u ciljnom tkivu imaju receptore koji primaju hormonsku poruku.
Zamislite da je hormon ključ, a ciljno tkivo posebna brava. Ako hormon odgovara toj „bravi“ na ćelijskom zidu, ona će raditi. Hormoni isporučuju poruku na ciljno mesto, da ono preduzme određenu akciju kako bi vaš organizam funkcionisao.
Hipotalamus proizvodi: dopamin, hormon koji oslobađa hormon rasta, hormon koji oslobađa gonadotropin, kortikotropin – oslobađajući hormon, oksitocin (samo proizvodi, hipofiza ga skladišti i oslobađa), tirotropin – oslobađajući hormon i somatostatin.
Hipofiza je žlezda u dnu mozga veličine graška koja je nalazi iza vašeg nosa i direktno ispod hipotalamusa. Sastoji se iz prednjeg i zadnjeg režnja i oslobađa nekoliko hormona.
Prednja hipofiza oslobađa: prolaktin, TSH, FSH, LH, hormon rasta i aderenokortikotropni hormon (ACTH).
Zadnja hipofiza oslobađa: oskitocin, epifiza (sićušna žlezda koja oslobađa melatonin) i antidiuretski hormon (ADH).
Štitna žlezda se nalazi na prednjem delu vrata ispod kože i u obliku je leptira. Glavni zadatak joj je da kontroliše brzinu metabolizma i oslobađa: T3, T4, reverzni trijodotironin (RT3), kalcitonin, tiroksin i trijodtironin.
Nadbubrežne žlezde su u obliku trougla i nalaze se u vrhovima bubrega. One proizvode: kortizol, DHEA i androgene, aldosteron, adrenalin i noradrenalin.
Većina ljudi ima četiri ove žlezde koje su veličine graška i nalaze se iza štitne žlezde. Ponekad su one duž jednjaka ili u grudima. Njihov glavni zadatak je da oslobađaju paratirodine hormone (PTH) koji su odgovorni za ravnotežu kalcijuma u krvi i zdravlje kostiju.
Pankreas se nalazu u abdomenu i deo je probavnog i endokrinog sistema. Proizvodi: insulin i glukagon.
Jajnici se nalaze sa obe strane materice i neophodni su za reprodukciju. Oni proizvode: estrogen, progesteron i testosteron.
Muškarci se rađaju sa testisima koji se nalaze u kesicama izvan tela i deo su muškog reproduktivnog sistema i proizvode spermu i testosteron.
Masno tkivo se nalazi u celom telu ispod kože, oko organa, između mišića, u tkivu dojke i i koštanoj srži. Ima svoju ulogu u proizvodnji i oslobađanju nekoliko hormona: leptina, adiponektina, estrogena, inhibitora aktivatora plazminogena-1 i angiotenzina.
Bubrezi su organi u obliku pasulja koji su deo urinarnog sistema, filtriraju krv i proizvode: renin, eritropoetin i aktivni oblik vitamina D (prohormon).
Jetra je suštinski organ i velika žlezda koja obavlja na stotine funkcija neophodnih za održavanje u životu. Smatra se delom probavnog sistema, ali proizvodi hormone koji uključuju faktor rasta 1 koji je sličan insulinu (IGF-1) i angiotenzinogen.
Creva su duga i deo su organa za varenje. Naučinici još uvek proučavaju hormone koje proizvode creva i njihov uticaj. Ovi hormoni su: grelin, somatostatin i glukagon sličan peptidu 1 (GLP-1).
Posteljica je privremeni organ koji se razvija tokom trudnoće u materici i proizvodi estrogen i progesteron koji održavaju trudnoću.
Desetine različitih zdravstvenih stanja su uzrokovana hormonskim problemima. Premalo ili previše nekog hormona zahteva lečenje jer u protivnom mogu uzrokovati:
Hormoni su od ključne važnosti za suštinski deo postojanja dok telo pažljivo balansira hormone. Svaka hormonska neravnoteža može da dovede do zdravstvenih problema i mora se lečiti.
Biohemijski markeri u trudnoći
Estrogen
Folikulostimulirajući hormon (FSH)
Hormon rasta
Insulin
Leptin
Leptin kao lek za hipotalamičku amenoreju
Luteinizirajići hormon (LH)
Progesteron
Prolaktin
Save
Objavljen: 12. april 2012. godine, ažuriran: 15. maja 2024. godine