Zatrudnjivanje tokom oralnog seksa?
Da li je uopšte moguće zatrudnjivanje tokom oralnog seksa? Koliko je ova tvrdnja tačna ili, pak, nije?
Sigurno ste primetili da se sve češće u proizvodima upotrebljava kofein za kožu. Više se ovaj sastojak ne vezuje samo za napitke, već je sve popularniji u kozmetologiji. Kako kofein utiče na kožu, da li je delotvoran i kako da njime „oživite“ lice možete pročitati u ovom članku.
U ovom tekstu
Kofein čini da se krvni sudovi smanjuju i zatežu, te kada se koristi za negu kože, ona izgleda svetlije i zategnuto. Smatra se da je sastojak protiv starenja za zaglađivanje bora na licu, oko očiju, ali i za negu tela.
Kada koristite adekvatan i kvalitetan proizvod na bazi kofeina, on može da bude efikasan sastojak osvežavanja kože, za uklanjanje tamnih podočnjaka i smanjenje nadutosti na licu.
Studija objavljena u Međunarodnom časopisu kozmetičke nauke (*1) pokazala je da su molekuli kofeina dovoljno mali da prođu kroz gornje slojeve vaše kože, tako da mogu da efikasno deluju u nezi i poboljšanju stanja kože. Problem je u tome što se dovodi u pitanje efikasnost, odnosno kvalitet pojedinih kozmetičkih proizvoda, pa ne znači da ćete imati efekat od svakog proizvoda sa kofeinom.
Da bi kofein bio efikasan, on se mora primenjivati u visoko koncentrovanim dozama i preporučuje se da ga koristite u formulacijama koje su gotove. Samostalno spravljanje bilo kakvih preparata nikada nije dobar izbor.
Kada se proizvod reklamira kao „medicinski bezbedan“ to je neophodno, ali nije nužno garancija efikasnosti i delotvornosti.
Kofein prvenstveno deluje kroz cirkulaciju, deluje protivupalno i štiti od oksidativnog stresa. Može da pomogne i kod fotooštećenja kože u vidu finih bora posle izlaganja suncu.
Studije (*2) su pokazale da kofein pomaže kada se primeni posle izlaganja štetnim UVA i UVB zracima jer ćete dobiti trenutno povećanje i zaštitu od oksidativnog stresa. Pored proizvoda na bazi kofeina mogu pomoći i aloja, ulje čajevca, ši puter, vitamin C i ulje jojobe koji takođe sadrže antioksidante.
Jedna studija (*3) sugeriše i da kofein može da dovede do smrti skvamoznih ćelija karcinoma i benignih tumora kože, ali su potrebna velika klinička ispitivanja, da bi se došlo do nekih bližih podataka i saznanja.
Glavna mana je privremeno dejstvo, slično kao što je privremen efekat ispijanja šoljice kafe. Kofein ne može da izleči vaše bore ili podočnjake, pa i dalje morate da kupujete i druge proizvode, ali će imati dobar privremeni efekat.
Kofein može i da izazove crvenilo zbog povećanog protoka krvi kroz vašu kožu, pa se predlaže da prvo testirate kožu da li se javlja reakcija.
Kofein je postao veoma popularan sastojak za negu kože sa dolaskom društvenih mreža. Brojni „Tiktokeri“ i „Instagrameri“ su pisali o njemu i velikom brzinom su ljudi počeli da obraćaju pažnju na ovaj sastojak.
Kofein za kožu ima privremeno blagotvorno dejstvo u vidu sužavanja krvnih sudova što za rezultat ima smanjenu otečenost i svež izgled, kao i zategnutu kožu. Njegovi efekti su primetni, ali i privremeni, pa je najbolje da ga kombinujete sa drugim sastojcima za negu kože na duge staze kao što su hijaluronska kiselina i vitamin C.
Pročitajte: Kako se koristi serum za lice: 4 najčešće greške koje pravite
Objavljen: 10. novembra 2022. godine, ažuriran: 21. avgusta 2024. godine