Zatrudnjivanje tokom oralnog seksa?
Da li je uopšte moguće zatrudnjivanje tokom oralnog seksa? Koliko je ova tvrdnja tačna ili, pak, nije?
Od momenta kada počnu da rastu pa sve do menopauze, žene se periodično pitaju: „Zašto me bole grudi?“ Bol, pečenje, težina i nadutost dojki su uobičajene pojave, ali je dobro i da sve promene ispratite i po potrebi se posavetujete sa svojim lekarom.
U ovom tekstu
Bol u grudima se naziva MASTALGIJA. Lekari smatraju da je važno pratiti uzrok, ali da pojava bola u jednoj ili obe dojke nije sam po sebi simptom nekog ozbiljnog stanja poput raka dojke. Osetljivost dojki i druge neprijatnosti mogu da se jave iz različitih razloga.
Usled promena nivoa hormona, normalno je da se javljaju i bolovi u grudima. Većina se odnosi na nivo estrogena i progesterona. Ove smene nivoa se najčešće dešavaju tokom:
Cikličan bol u grudima je povezan sa reproduktivnim ciklusom i neki od njegovih simptoma su:
Nekada lekari predlažu oralnu kontracepciju kako bi se ovi simptomi olakšali. Ukoliko već uzimate pilule za kontracepciju, možda će biti potrebno da vam se prilagodi doza. Probajte i da uzimate lekove protiv bolova, ako su oni konstantni i da smanjite unos kofeina.
Bolne bradavice su često znak da dolazi menstruacija, a bol bi trebao da umine nakon što počne menstrualno krvarenje. Trudnoća može da uzrokuje osetljivost dojki.
Nasuprot tome što ćete često čuti, DOJENJE NE SME DA BOLI. Svaki bol tokom dojenja je znak da nešto nije kako treba. Možda beba ne hvata dobro dojku, imate ragade ili infekciju, ali dojenje, kao ni masiranje dojki i ništa što radite ne sme da izaziva bol. Najbolje je da se obratite sertifikovanim stručnjacima za dojenjem kako bi vas uputili i pomogli da se dojenje nastavi neometano.
Fibrocistične promene dojke mogu da izazovu bol i obično su povezane i sa hormonima. Uglavnom su bezopasne i javljaju se kod oko polovine žena između 20 i 50 godina. Nema potrebe za lečenjem ako nema ozbiljnijih simptoma.
Masne kiseline su potrebne u sastavu našeg tela, a ukoliko postoji njihov disbalans mogu postati osetljivije na hormone. Da biste smanjile ove simptome, pokušajte da smanjite unos masne hrane.
Mastitis – infekcija dojke se najčešće javlja tokom dojenja, ali može se javiti u bilo kom uzrastu. Ako vam se odeća trlja o bradavice i iritira ih, može doći do kontaminacije bakterijama. Gljivične infekcije se osećaju kao ubod ili peckanje, a koža može da bude crvena, suva i u ljuspicama. Više o MASTITISU!
Ako su vaši simptomi pored bola: peckanje i stezanje, koje je konstantno ili se javlja nepredvidivo. Uz to se odnosi samo na određeno područje ili jednu dojku; prošli ste menopauzu.
Ovaj bol se čini da dolazi iz grudi, a posledica je bola iza grudnog koša. Može biti posledica upale mišića i obično se smanjuje mirovanjem i uzimanjem lekova protiv bolova.
Nekada je bol posledica pojave atopijskog dermatitisa, pa povedite računa o tome šta bi moglo da iritira vašu kožu.
Povreda dojke može da uzrokuje bol, kao i trauma u vidu operacije ili ugradnje implantata. Povreda nekad može da izazove oticanje vene dojke i stvaranje krvnog ugruška, ovo obično nije ozbiljno i proći će nakon nekog vremena, a možete uzeti lekove protiv bolova za koje nije potreban recept.
Bol mogu da izazovu i neadekvatni grudnjaci, kao i nenošenje adekvatne podrške te žene sa teškim i velikim grudima mogu imati istegnute ligamente i tkivo dojke koje može da boli. Žene sa velikim grudima nekada imaju i bolove u vratu, ramenima i leđima. Nošenje sportskog grudnjaka i tokom noći može da pomogne.
Imajte na umu da je povremeno normalna pojava da grudi bole, te nema potrebe da idete na vanredan pregled, ukoliko upratite da je posledica hormonskih promena. Sa druge strane, ako je bol atipičan i konstatan, važno je da se bez odlaganja javite lekaru, kako bi se otkrio i sanirao uzrok.
Literatura:
Objavljeno: 27. septembar 2022. godine, ažuriran: 1. mart 2025. godine