15.05.2025 09:00

Zašto je zdrava težina važna?

Zdrava težina je jedan od ključnih faktora za opšte zdravlje ljudi. Prekomerna telesna težina i gojaznost imaju tendenciju da čoveka dovedu do rizika od ozbiljnih zdravstvenih problema koja uključuju srčana oboljenja, visok krvni pritisak, dijabetes tip 2, pojavu kamena u žuči, probleme sa disanjem, ali i do određenih vrsta karcinoma.

zasto je zdrava tezina vazna

Zdrava težina je jedan od ključnih faktora za opšte zdravlje ljudi. Prekomerna telesna težina i gojaznost imaju tendenciju da čoveka dovedu do rizika od ozbiljnih zdravstvenih problema koja uključuju srčana oboljenja, visok krvni pritisak, dijabetes tip 2, pojavu kamena u žuči, probleme sa disanjem, ali i do određenih vrsta karcinoma. I neuhranjenost može da dovede do brojnih zdravstvenih stanja i problema sa zdravljem. Stoga je važno održavati relativno optimalnu telesnu težinu, ona će vam dati energiju i pomoći da se dobro osećate u vezi sa svojim telom.

Šta je prekomerna težina, a šta je gojaznost?

Prekomerna telesna težina je dodatna težina od mišića, kostiju, masti i vode. A gojaznost predstavlja velika količina viška telesne masti.

Šta je BMI?

BMI je skraćenica za Body mass index ili indeks telesne mase. Ovo je korisna mera za određivanje prekomerne težine i gojaznosti. Ovaj alat će vam pomoći da održavate optimalnu telesnu težinu i jedan je od pokazatelja kojima se služe lekari.  

Zdrava težina – koji faktori joj doprinose?

Mnogi faktori doprinose tome kakvu će telesnu težinu imati osoba, a neki od njih su: način ishrane, života, navike ponašanje, bavljene fizičkom akzivnošću, metabolizam, porodična istorija, genetika i okruženje. Zašto je veoma važan energetski balans? Količina kalorija i energije koju osoba dobija iz hrane i pića je ENERGETSKI UNOS koji telo koristi za stvari poput disanja, varenja i fizičke aktivnosti (ENERGETSKI IZNOS).

  • Kada su UNOS i IZNOS jednaki, telesna težina se ne menja, telo je u balansu.
  • Veći UNOS nego IZNOS tokom vremena = DOBIJANJE NA TEŽINI
  • Više IZNOSA nego UNOSA tokom vremena = GUBITAK TEŽINE

Ovo ne znači da svakog dana mora postojati ravnoteža, ali je važno da ona generalno postoji. Preporuka jeste da, kako bi olakšali sebi da budete u balansu, pokušate da se:

  • Pridržavate zdravih navika i ishrane. Ukoliko ste gojazni ili imate prekomernu težinu, smanjite dnevni unos za 500 kalorija na dan.
  • Budite fizički aktivni.
  • Ograničite vreme sedenja, mirovanja i neaktivnosti.
kako smanjiti telesnu težinu i kako se povecava

Foto: Canva & Demetra

Ključne preporuke za gubitak telesne težine

  • Ljudi mogu imati potrebu da smanje svoju telesnu težinu, kako bi smanjili i: povišen krvni pritisak, nivo ukupnog holesterola i triglicerida, nivo šećera u krvi i komplikacije izazvane dijabetesom tip 2.
  • BMI možete koristiti za okvirnu procenu telesne težine i gojaznosti, kao i relativnog rizika od bolesti u odnosu na normalnu težinu.
  • Obim struka treba koristiti kao parametar za procenu sadržaja masti u abdomenu.
  • Početni cilj terapije mršavljenja treba da bude oko 10% od početne vrednosti, koliko god da imate viška kilograma, a tek nakon toga možete planirati još, ukoliko je potrebno.
  • Idealno je da gubitak težine bude 0,5 do 1 kilogram nedeljno tokom perioda od 6 meseci.
  • Samo smanjenje masti bez smanjenja kalorija nije dovoljno za gubitak težine, ali ako pored masti smanjite i ugljene hidrate, sve su šanse da postignete efekat.
zasto je zdrava tezina vazna
Photo by Total Shape on Unsplash
Objavljen: 12. maja 2025. godine, ažuriran: 15. maj 2025. godine