Zatrudnjivanje tokom oralnog seksa?
Da li je uopšte moguće zatrudnjivanje tokom oralnog seksa? Koliko je ova tvrdnja tačna ili, pak, nije?
Kiretaža je medicinski postupak koji se koristi iz različitih razloga, ali često izaziva strah i neizvesnost kod pacijentkinja. Da bismo razjasnili nedoumice, odgovaramo na najčešća pitanja o kiretaži. Kako se radi kiretaža? Da li kiretaža boli? Koliko traje oporavak od kiretaže?
3. Kako se izvodi kiretaža? – Kiretaža se obično izvodi pod opštom ili lokalnom anestezijom. Lekar proširuje cerviks (grlić materice) pomoću specijalnih instrumenata, a zatim koristi kiretu (instrument nalik kašiki) za uklanjanje tkiva iz materice. Postupak traje oko 15 do 30 minuta. Saznajte više: Dilatacija i kiretaža – Šta je kiretaža?
4. Da li je kiretaža bolna? – Tokom same procedure, pacijentkinja ne oseća bol jer se koristi anestezija. Međutim, nakon što anestezija prestane da deluje, mogu se javiti grčevi u donjem delu stomaka, slični menstrualnim bolovima. Ovi simptomi obično traju nekoliko dana i mogu se kontrolisati analgeticima.
5. Kako se treba pripremiti za kiretažu?
Pre procedure, lekar će dati detaljne upute koje mogu uključivati post uoči procedure, prekid uzimanja određenih lekova, i dolazak s pratnjom koja će vas odvesti kući nakon zahvata. Važno je da obavestite lekara o svim lekovima koje uzimate i o eventualnim alergijama.
6. Koji su mogući rizici i komplikacije?
Kiretaža je uglavnom siguran postupak, ali kao i svaki hirurški zahvat, nosi određene rizike. Moguće komplikacije uključuju infekciju, perforaciju materice, i stvaranje ožiljnog tkiva. Većina žena prolazi kroz kiretažu bez problema, ali je važno biti svestan potencijalnih rizika.
7. Da li je potrebna hospitalizacija za kiretažu?
U većini slučajeva, kiretaža se izvodi kao ambulantni zahvat, što znači da pacijentkinja može ići kući istog dana. Ukoliko se radi u državnoj ustanovi, to se naziva dnevna bolnica i iz doma zdravlja je obično potreban uput za bolničko lečenje. Međutim, u zavisnosti od razloga za kiretažu i opteg zdravstvenog stanja pacijentkinje, lekar može preporučiti kratkotrajnu hospitalizaciju.
8. Kada se mogu očekivati rezultati kiretaže?
Ako je kiretaža izvedena u dijagnostičke svrhe, uzorci tkiva se šalju na patohistološku analizu. Rezultati obično budu dostupni u roku od jedne do dve nedelje, nakon čega će lekar razgovarati s vama o nalazima i daljim koracima.
9. Kako kiretaža utiče na buduću plodnost?
U većini slučajeva, kiretaža ne utiče na buduću plodnost. Međutim, ponovljene kiretaže ili komplikacije poput stvaranja ožiljnog tkiva (Ashermanov sindrom) mogu povećati rizik od problema sa plodnošću. Važno je razgovarati s lekarom o svim zabrinutostima u vezi s budućom trudnoćom.
10. Da li postoji alternativa kiretaži?
U nekim slučajevima, može postojati alternativa kiretaži, zavisno od razloga za zahvat. Alternativne metode uključuju hormonsku terapiju, lekove za indukciju krvarenja, ili histeroskopiju (postupak koji omogućava lekaru da direktno pregleda unutrašnjost materice).
Ako se radi o trudnoći, može se raditi i medikamentozni abortus, odnosno abortus pomoću tableta. Ovaj postupak se u svetu obavlja kod prekida oko 50% trudnoća, ali kod nas još uvek nije široko rasprostranjen.
Sve ove opcije treba razmotriti sa lekarom.
11. Šta treba izbegavati nakon kiretaže?
Nakon kiretaže, važno je izbegavati podizanje teških predmeta, intenzivnu fizičku aktivnost, kao i upotrebu tampona i seksualne odnose dok se materica ne oporavi. Takođe, treba obratiti pažnju na simptome kao što su povišena temperatura, jaki bolovi, ili obilan krvav iscjedak, i odmah se obratiti lekaru ako se pojave.
12. Koliko traje oporavak od kiretaže?
Većina pacijentkinja se brzo oporavlja nakon kiretaže, obično unutar nekoliko dana. Preporučuje se odmor i izbegavanje napornih aktivnosti nekoliko dana nakon procedure. Takođe, treba se suzdržati od seksualnih odnosa i korišćenja tampona dok se materica potpuno ne oporavi, što može trajati do dve nedelje.
Kiretaža je hirurški postupak kojim se uklanja deo sluzokože materice i koristi se iz različitih razloga, uključujući dijagnozu i lečenje abnormalnog krvarenja ili zaostalog tkiva. Postupak se obično izvodi pod anestezijom i traje oko 15 do 30 minuta. Tokom procedure, pacijentkinja ne oseća bol, ali nakon zahvata može doći do blažih bolova i grčeva. Kiretaža obično ne utiče na plodnost, ali postoje rizici poput infekcije i ožiljnog tkiva. Oporavak traje nekoliko dana, a pacijentkinje se savetuju da izbegavaju naporne aktivnosti i seksualne odnose dok se materica ne oporavi. Postoje i alternative kiretaži, zavisno od medicinske indikacije.
Literatura: