4 načina kako da održite zdravim organe za varenje i zdrava creva tokom praznika
Svi unapred najavljuju prejedanje tokom praznika. Od početka sezone slava, pa sve nakon praznika, obično se jede više nego što je uobičajeno. Veći unos hrane obično je praćen unosom alkoholnih pića ili gaziranih i nezdravih sokova. Kako da održite zdravim organe za varenje i zdrava creva tokom praznika?
Bez obzira da li već imate hronične probleme sa organima za varenje, praznici mogu da budu okidač da se ovi problemi jave. Mnogi razmišljaju samo o dodatnim kilogramima tokom praznika, ali ne i da mogu da ugroze svoje zdravlje preterivanjem i neadekvatnom ishranom.
Jedan od glavnih problema tokom praznika je i preveliki unos šećera koji može da naruši crevnu mikrobiotu i dovede po povećanja loših bakterija, kao i do smanjene količine dobrih bakterija. (Izvor: PubMed)
Ovo ne znači da treba da se lišite sve hrane za praznike, već samo da treba pažljivije da razmotrite šta ćete jesti i pre svega da budete UMERENI. Postoje 4 jednostavna načina kako da održite dobro zdravlje tokom praznika.
Kako da održite zdravim organe za varenje i zdrava creva tokom praznika?
1. Naučite koja hrana vam smeta
Veoma je važno da znate da prepoznate okidače u hrani koji vam smetaju. Mnogima smeta masna hrana, velika količina jaja u obroku ili preteran unos šećera. Ako na to dodamo i neadekvatan unos pića, može doći do velikih problema sa varenjem.
Potrudite se da minimizirate unos hrane koja vam smeta, a povećate unos onoga što dobro podnosite ili bar jedete sve umereno. Potrudite se da vam jutarnji ili obroci koje jedete kod kuće i nisu praznični budu lakši. Uvedite u njih i jogurt ili kefir, a možete ih piti i kao užinu.
2. Ograničite unos hrane
Raznovrsna i svečana trpeza zaista ne podrazumeva da treba da preterujete. Najbolje je ako sipate hranu u tanjir ispred sebe u meri koja vam je dovoljna za obrok i ne nastavite da ga dopunjujete. Tako ćete tačno znati koliko ste pojeli.
Potrudite se da veći deo tanjira zauzmu salata (ne ruska i druge masne salate, već sveža) i povrće, a povedite računa i da ne preterate sa unosom hleba, pita i testa. Birajte jedno manje parče za šta god da se odlučite.
Čak i ako jedete maksimalno zdravu hranu nije dobro da preterujete. Prevelike porcije, čak i zdrave hrane, znače da ste u nečemu preterali i da može doći do disbalansa.
Vodite računa da pijete dovoljno vode jer nekada telo signalizira da nam fali tečnosti, a mi mislimo da smo gladni. Jedite polako jer nekada može proći i 20 minuta da mozak dobije poruku da ste siti.
3. Povedite računa da li hrana koju jedete sadrži vlakna
Unos hrane bogate vlaknima može da pomogne da ostanete u ravnoteži tokom praznika. Preporučuje se da sami pravite ovsenu kašu. Više puta smo pisali o tome da su ovsene kaše u kesici pune šećera i nisu zdrave kao domaće pravljene. Više: Beta glukan u ishrani
Pored ovsene kaše, obratite pažnu da unosite dovoljno: kuvanog povrća, banana, bobičastog voća, ostalog voća i orašastih plodova, jogurta sa voćem, mlevenog lanenog semena ili čia semenki.
4. Ostanite aktivni i oslobodite se stresa
Obzirom da su praznici stresno doba godine, neretko dolazi do pojave anksioznosti. Zdrava creva tokom praznika može da ugrozi i upravo pojava stresa i anksioznosti. Pored toga stres može da izazove i emocionalno prejedanje.
Kako da održite zdravim organe za varenje tokom praznika
Vežbanje i fizička aktivnost pomažu varenju i održavaju zdrava creva tokom praznika. Nemojte preskakati vežbanje u ovom periodu, šetajte sa porodicom, utoplite se i idite pešaka gde god možete.
Prejedanje može da izazove probleme sa gasovima, nadimanjem, gorušicom, bolovima u želucu, dijarejom i zatvorom. Pored toga posledično mogu da se jave i problemi povišenog krvnog pritiska ili šećera u krvi.
Objavljen: 21. decembar 2022. godine, ažuriran: 8. novembar 2024. godine
Dvopek je hrskava, dvostruko pečena vrsta hleba koja se često preporučuje u ishrani osoba koje imaju problema sa varenjem ili se oporavljaju od stomačnih tegoba. Međutim, da li je zdravo jesti dvopek? Da li je dvopek zaista zdrav izbor u svakodnevnoj ishrani? Evo šta kažu stručnjaci i istraživanja.
Rođeni 30.juna poseduju izuzetno izraženu harizmu, toplinu i pronicljivost, ali i neobičnu mešavinu snage i ranjivosti. Njihova ličnost je često oslonjena na unutrašnju mudrost, snažnu intuiciju i duboku emotivnu inteligenciju. Ove osobe su prirodni diplomate - vešto balansiraju emocije i razum, čak i kada drugi oko njih to ne uspevaju.
Tek je počeo ovaj letnji raspust, ali nas zanima kada su školski raspusti 2025/2026. godine. Naredna školska godina zvanično počinje u ponedeljak, 1. septembra 2025. godine, i donosi neke značajne novine koje će obradovati i đake i roditelje.
Oko toga da li redovan seks produžava život ili zdrave osobe imaju češće seks uvek postoje brojne rasprave. To mu dođe kao ono da li je starija kokoška ili jaje. Bilo kako bilo, seksualni odnosi mogu samo da poboljšaju kvalitet vašeg života i, ukoliko je moguće, ne bi trebalo da ih izbegavate i smatrate bespotrebnim.
Blizu 20% svih trudnoća koje su potvrđene završi se spontanim pobačajem, dok do biohemijske trudnoće dolazi u čak oko 50% slučajeva, ali žene tada ni ne znaju još uvek da su ostajale u drugom stanju. Koliki je uticaj kariotipa na ponovljeni pobačaj i kako se utvrđuje da je roditeljski kariotip uzročnik?
Kada u proleće ili jesen počne kijanje, kašalj i često ljudi ne znaju da prepoznaju da li je alergija ili prehlada u pitanju. Iako se mnogi simptomi preklapaju, prehlada i alergija su dve različite stvari. Važno je da prepoznate šta je u pitanju, kako biste dobili adekvatnu terapiju i sebi olakšali funkcionisanje tokom svakodnevnice.
Možda niste razmišljali o tome da u domu mnoštvo stvari može biti štetno, pre svega, da postoji nezdrav pribor u kuhinji. Ali da, i te kako može biti stvari koji štete vašem zdravlju, a da toga niste ni svesni. Uz male promene, lako ćete kuhinju učiniti bezbednim mestom po zdravlje. Ovo su neke od stvari na koje bi trebalo da obratite pažnju u svom domu.