Pasulj sa kobasicama: Kako se kuva čorbast pasulj?
Običan pasulj sa kobasicama spada u domen tradicionalne srpske hrane i jedno je od kuvanih jela koje malo ko ne voli.
Spirala je jedno od najefikasnijih kontraceptivnih sredstava. Postavlja se u matericu radi sprečavanje trudnoće. Napravljena je u obliku slova T i može biti od bakra ili plastike.
U ovom tekstu
Spirala se koristi kao dugoročni metod kontracepcije, sa procentom zaštite od 99%. Bakarna nema hormone, a deluje tako što prestavlja nepovoljno okrženje za oplodnju, spremu i implantaciju. Hormonska, od kojih je najpoznatija Mirena i Levosert, sprečava trudnoću oslobađanjem hormona.
Hormonska spirala pruža trenutnu zaštitu ako je postavljena u prvih 7 dana od početka menstruacije. Bakarna odmah štiti od trudnoće.
Hormonska spirala u sebi sadrži hormon progestin koji zgušnjava cervikalnu sluz, koja sprečeva začeće zaustavljanjem sperme.
Bakarna spirala nema hormone, već nepoljno utiče na spemnu te time smanjuje šanse za oplodnju i sprečava implantaciju.
Spirala ima brojne prednosti:
Važno je napomenuti da spirala ne štiti od polno prenosivih infekcija, te je obavezno koristiti kondom ako postoji rizik.
Spirala je dobar izbor za većinu žena, ali nije za sve. Ovaj oblik kontracepcije nije pogodan za žene koje su imale:
Smatra se da spirala može efikasno da se koristi kod žena koje su imale, ali je izlečena polno prenosiva infekcija, kao i infekcija karlice, takođe se spirala može aplicirati odmah tokom abortusa, ali je bolje da ginekolog proceni svaki od ovih rizika individualno kod pacijenta.
Sa posebnim oprezom treba razmotriti postavljanje spirale kod mladih žena koje još uvek nisu rađale, kao i kod onih koje imaju istoriju vanmaterične trudnoće.
Bakarna spirala nije izbor za žene koje su alergične na ovaj metal, a hormonska za žene sa oboljenjem jetre i sumnjom da ima rak dojke.
Pre nego što vam lekar postavi spiralu, važno je da obavite kompletan ginekološki pregled sa brisevima i utvrdite da ste potpuno zdravi. Važno je da svom ginekologu navedete i sve druge zdravstvene probleme, ako ih ima.
Moguće je da ćete dobiti i lokalni anestetik, obzirom da je umetanje spirale kratkotrajno, ali i bolno nekim ženama. Imajte na umu da ceo postupak traje najviše do 5 minuta. Ginekolog će otvoriti grlić materice, ubaciti spiralu, otvoriti je, a zatim preseći višak konca.
Neposredno nakon procedure, mogu se javiti grčevi i bolovi, a moguće je da osetite i blagu vrtoglavicu. Neke žene neće osećati ništa nakon što ugrade spirale, a nekima će se javiti blagi bolovi i grčevi tokom ostatka dana. Slobodno možete da popijete lekove protiv bolova koje pijete i inače.
Normalno je da ova hormonska kontracepcija izaziva grčeve koji se javljaju povremeno tokom prvih 3 do 6 meseci, ali ne bi trebalo da dolazi do pogoršanja. Ako se jave bolovi i grčevi, zakažite pregled kod ginekologa.
Javite se ginekologu, ako:
Foto: Canva & Demetra
Pročitajte više: Kako Mirena utiče na menopauzu
Objavljen: 18. maj 2012. godine, ažuriran: 12. novembar 2024. godine
Literatura: