Boja dečije sobe: Koja boja za dečiju sobu je pravi izbor?
Boja dečije sobe zavisi i od uzrasta deteta, ali i od vaših sklonosti, odnosno detetovih ukoliko je starije. Kao i u svemu, i ovde su se stilovi i preporuke menjali.
Dijafragma je mehanička zaštita od trudnoće. Pravi se od lateksa i ima oblik polulopte prečnika do 10 centimetra. Postavlja se iznad grlića materice i sprečava kontakt jajne ćelije i spermatozoida. Za razliku od spirale, dijafragmu postavlja žena neposredno pre seksualnog odnosa, najviše 1 sat pre (prethodno je premaže antispermicidnim lubrikantom), a uklanja je nekoliko sati kasnije (najranije šest sati kasnije).
U ovom tekstu
Dijafragma je kontracepcija koja se koristi u kombinaciji sa spermicidom i sprečava trudnoću blokiranjem otvora materice. Ona sprečava kretanje sperme i oplodnju jajne ćelije. Ona je u obliku plitke čaše sa obodom koja se postavlja u vaginu tako da prekrije grlić materice.
Dijafragma je, ako se pravilno koristi, 94% efikasna kao metoda zaštite od trudnoće.
Napravljena je od lateksa ili silikona, a koristi se u kombinaciji sa spermicidom, kremom ili gelom koji sprečava spermu da uspešno oplodi jaje.
Postoji nekoliko vrsta dijafragme:
Dostupne su različite veličine dijafragme, a standardna je prečnika 7,5 cm. Lekar će vam preporučiti adekvatnu veličinu prema vašoj anatomiji tela.
Lekar će vas naučiti kako da postavite dijafragmu i ako budete imali poteškoća sa uklanjanjem, kako da to uradite. Uređaj za umetanje vam može pomoći. Postoji nekoliko koraka koje treba da sledite:
Dijafragma se može postaviti oko 1 sat pre odnosa, a treba da ostane na tom mestu najmanje 6 sati posle odnosa. Ako se planira novi snošaj posle 6 sati, potrebno je umetnuti u vaginu još spermicida bez uklanjanja dijafragme. Ona se mora ukloniti iz vagine pre nego što istekne 24 sata.
Važno je da znate da dijafragma nije zaštitu od polno prenosivih infekcija. Korišćenjem kondoma će pored dijafragme biti smanjen ovaj rizik i pružiće se dodatna zaštita od neželjene trudnoće.
Da bi ovaj vid kontracepcije bio efikasan, mora da bude dobro postavljena, ne pomera se najmanje šest sati i da se koristi spermicid. Da bi se efikasnost povećala, treba koristiti kondom ili prekinut snošaj kao dodatni vid kontracepcije. Upotreba kondoma štiti i od polno prenosivih infekcija za razliku od dijafragme.
Dijafragma je za upotrebu prikladna za većinu žena, ali neke je ipak možda neće koristiti. Ako je:
U ovim slučajevima se posavetujte sa lekarom oko alternativnog načina kontracepcije.
Rizici od korišćenja dijafragme su veoma retki. Neki od problema do kojih potencijalno može doći su infekcije urinarnog trakta i iritacija vagine. Uriniranje pre postavljanja dijafragme i posle seksualnog odnosa će pomoći u prevenciji infekcije. Ukoliko dođe do iritacije, probajte da korisitite drugi spermicid.
Sindrom toksičnog šoka se događa u veoma retkim situacijama i to samo ako je dijafragma ostala u telu duže od 24 časa.
Ukoliko se jave pečenje pri mokrenju, nepravilno krvarenje, nelagodnost prilikom umetanja dijafragme, iritacija genitalija, otečena vulva, neobičan iscedak ili povišena temperatura, treba se javiti lekaru.
Procenat efikasnosti dijafragme je oko 94% ako se ona pravilno koristi, bez greške. Ako se uračunaju i neke greške, onda bi realan procenat efikasnosti bio oko 88%.
Foto: Canva & Demetra
Objavljen: 21. mart 2012. godine, ažuriran: 6. novembar 2024. godine