10.06.2024 03:53

Estrogen i emocije kod žena: Uticaj estrogena na ženske emocije

Estrogen i emocije kod žena su usko povezane. Na primer, žene ređe imaju problem sa depresijom i anksioznošću u postmenopauzi, nego u ženama u kojima se intenzivno proizvodi estrogen. On je povezan i sa poremećajima raspoloženja koji se javljaju u PMS-u, kod predmenstrualnog disforičnog poremećaja i kod depresije posle porođaja. Kakav je uticaj estrogena na ženske emocije?

Estrogen i emocije kod žena

Počev od puberteta, jajnici počinju da oslobađaju estrogen tokom mesečnog ciklusa. Sredinom ciklusa nivo naglo raste, pokrećući ovulaciju, a nakon toga naglo opada. Tokom meseca nivo estrogena varira i tako je svakog meseca od početka menstruacije do menopauze.

Nivo estrogena varira konstantno i nije isti za različite žene, ali ni tokom meseca. Zato se analiza estrogena uvek radi u odnosu na dan ciklusa u kom ste.

Estrogen deluje svuda u telu, pa tako i u delovima mozga koji kontrolišu emocije. Estrogen utiče na:

  • modifikovanje proizvodnje i efekata endorfina (ogovornog za „dobar osećaj“ u mozgu);
  • povećanje serotonina (poznat i kao „hormon zadovoljstva“) i broja serotoninskih receptora u mozgu;
  • štiti nerve od oštećenje i stimuliše rast nerava. (Izvor: WebMD)

Foto: Canva & Demetra

Uticaj estrogena na ženske emocije

Nije moguće tako lako i jednostavno proceniti šta efekti estrogena i njihov uticaj na druge hormone rade kod žena. Ove reakcije su previše složene, da bi tek tako mogli da pričamo o njihovim efektima. Činjenica je da je utvrđeno da se kod mnogih žena stanje popravlja nakon menopauze, a estrogen je tada na veoma niskom nivou. Moguće je da zapravo oscilacije estrogena tokom meseca stvaraju poremećaje raspoloženja.

Estrogen u PMS-u: Estogen i predmenstrualni sindrom

Simptomi PMS-a se javljaju kod gotovo svih žena, samo se razlikuju od žene do žele, ali i od meseca do meseca. ako su simptomi previše izraženi, onda se radi o predmenstrualnom disforičnom poremećaju (PDP).

PPD podrazumeva i negativno raspoloženje pre menstruacije. Estrogen i predmenstrualni disforični poremećaj imaju veze, ali naučnici još uvek nemaju zaključak kakve tačno. Simptomi su ovde izraženiji i ozbiljniji do te mere da često mogu da zasene fizičke simptome i ono što ih prati.

Nivo estrogena kod žena koje imaju PMS ili PDP je gotovo uvek normalan. Otkuda nejasnoće kako on utiče. Problem biti u načinu na koji se on nalazi u tom trenutku u određenim delovima mozga i kako utiče na svakodnevnicu žene.

Photo by DANNY G on Unsplash

Ukoliko niste sigurni kako da utvrdite da li imate PMS. Ovo su neki od pokazatelja:

  • Simptomi su prisutni pre menstruacije, kako fizički, tako i emocionalni i tokom više uzastopnih meseci.
  • Prestaju da se javljaju nakon završetka menstruacije i ne pojavljuju se drugim danima.
  • Izazivaju značajne probleme na poslu, tokom učenja, u školi, na fakultetu, odnosu sa porodicom, prijateljima, u vezi ili braku.
  • Ne radi se o drugim izazivačima ovakvog stanja (droga, lekovi, alkohol, drugo zdravstveno stanje).

Saznajte više: Predmenstrualni disforični poremećaj (PDP): Koja je razlika u odnosu na PMS i kako se nositi sa njim?

Estrogen i depresija

Estrogen i postporođajna depresija

Postoporođajna tuga je nešto što se događa velikom broju žena, poznata je i kao postporođajni bluz, i ne treba je mešati sa postporođajnom depresijom koja je nešto drugo. Sa postporođajnom depresijom se suočava između 10% i 25% žena u prvih šest meseci posle porođaja, a čini se da je nagli pad estrogena krivac za ovo stanje, iako ne postoje istraživanja koja to tvrde. Ova vrsta depresije se leči kao i svaka druga – terapijom razgovorom, lekovima ili kombinacijom ova dva načina.

Estrogen i perimenopauzalna depresija

Simptomi menopauze u proseku počinju sedam godina pre nego što nastupi menopauza, a kod nekih žena se mnogi javiti i 14 godina ranije. Meseci i godine koji prethode menopauzi nazivaju se perimenopauza. Tada su nivoi estrogena nepredvidivi, a do 10% žena doživi depresiju koja se može pripisati upravo tim fluktuacijama estrogena u ovom periodu. Neka istraživanja pokazuju da se ova stanja mogu poboljšati estogenskom terapijom, ali ona nije standard jer estrogenska terapija kod nekih žena nije moguća, dok za neke predstavlja faktor rizika.

Estrogen i postmenopauzalna depresija

U menopauzi nivo estrogena pada veoma nisko, a uzimanje oralne terapije estrogenom ne pomaže kod depresije kao što je to slučaj bio pre nego što je menopauza nastupila. Nakon menopauze, srećom, stopa depresije kod žena opada i stopa postaje slična muškarcima koji su u toj starosnoj grupi.

Estrogen i emocije kod žena
Estrogen i emocije –

Foto: Canva & Demetra

Objavljen: 30. maj 2024. godine, ažuriran: 10. jun 2024. godine