Boja dečije sobe: Koja boja za dečiju sobu je pravi izbor?
Boja dečije sobe zavisi i od uzrasta deteta, ali i od vaših sklonosti, odnosno detetovih ukoliko je starije. Kao i u svemu, i ovde su se stilovi i preporuke menjali.
Dok se jedan broj žena ne usuđuje da ima treće dete nakon dva carska reza, drugima je treći carski rez nešto što im ne pada teško. On sa sobom nosi izvesne rizike, pa jedan procenat žena prođe kroz izvesne komplikacije, a o tome o čemu se radi i kako da se pripremite možete čitati u nastavku teksta.
U ovom tekstu
Carski rez, poznat i kao C-sekcija, je hirurška procedura kojom se beba rađa kroz rez u majčinom stomaku i materici. Iako je to relativno siguran način porođaja, svaki sledeći carski rez nosi dodatne rizike. Saznajte više: Carski rez
Pre donošenja odluke o trećem carskom rezu, važno je razgovarati sa lekarom o svim rizicima i mogućnostima. Idealno je ako je to lekar koji vas je porađao prethodni put i može da bolje proceni kakvo je stanje. Takođe bi bilo dobro da se konsultujete sa lekarom o optimalnom vremenskom razmaku između dva carska reza.
Redovne kontrole i ultrazvučni pregledi su ključni za praćenje zdravlja majke i bebe, kao i za rano otkrivanje potencijalnih komplikacija.
Optimalni razmak između trudnoća nakon dva prethodna carska reza je važan za smanjenje rizika od komplikacija. Stručnjaci preporučuju da optimalni razmak između trudnoća bude najmanje 18 do 24 meseca nakon prethodnog carskog reza. Ovo vreme omogućava materici i telu da se adekvatno oporave pre sledeće trudnoće.
Kada su u pitanju kraći i duži intervali, i tada postoje izvesni rizici. Interval manji od 18 meseci može povećati rizik od komplikacija kao što su preuranjeni porođaj, niska porođajna težina i povećani rizik od uterine rupture tokom sledećeg porođaja. Iako je duži interval od 24 meseca generalno siguran, neki izvori sugerišu da vrlo dugi intervali (preko 5 godina) mogu takođe nositi povećan rizik od komplikacija, ali taj rizik je obično manji od rizika povezanih sa kratkim intervalima.
ACOG preporučuje najmanje 18 meseci razmaka, a SZO interval od najmanje 24 meseca između trudnoća kako bi se smanjili rizici po majku i bebu.
Pored toga treba imati u vidu i individualno zdravstveno stanje, starost, prisutnost hroničnih bolesti, i oporavak od prethodnih operacija su važni faktori koji mogu uticati na optimalni razmak između trudnoća.
Priraslice su česte kod ponovljenih carskih rezova, a učestalost se povećava sa svakim dodatnim carskim rezom. Prema istraživanjima, priraslice se javljaju kod oko 30-40% žena nakon prvog carskog reza. Nakon drugog carskog reza, taj procenat raste na oko 60-70%, dok nakon trećeg carskog reza učestalost priraslica može biti čak 80-90%.
Priraslice mogu uzrokovati različite komplikacije, uključujući bol, probleme sa fertilitetom, komplikacije u sledećim trudnoćama, i otežane hirurške intervencije u budućnosti. Zbog ovih rizika, važno je da žene koje su imale prethodne carske rezove razgovaraju sa svojim lekarom o mogućim rizicima i načinima upravljanja njima tokom planiranja sledeće trudnoće.
Adhezije odnosno priraslice posle carskog reza mogu značajno da utiču na kvalitet života jer mogu izazvati:
Komplikacije prilikom trećeg carskog reza su češće nego kod prvog ili drugog. Ovo su neki od podataka, izraženi u procentima:
Žene koje su imale tri carska reza mogu imati dugoročne zdravstvene posledice koje se razlikuju od žena koje su imale tri vaginalna porođaja. Pre svega to su priraslice o kojima smo detaljno pisali, a koje se veoma često javljaju. Zatim veći rizik od infekcije i drugih navedenih rizika.
Sa druge strane, prolaps mokraćne bešike i materice se češće javlja kod žena koje su imale više vaginalnih porođaja. Urinarna inkontinencija je takođe češća kod žena posle vaginalnih porođaja, nego posle carskog reza.
Oba tipa porođaja imaju svoje specifične rizike i dugoročne posledice. Važno je da žene budu informisane o ovim rizicima i da zajedno sa svojim lekarom donesu odluku koja je najbolja za njihovo zdravlje i zdravlje njihove bebe.
Treći carski rez nosi sa sobom povećane rizike, ali sa odgovarajućim medicinskim savetovanjem i pažljivim praćenjem trudnoće, mnoge žene uspešno rađaju na ovaj način. Važno je biti informisan i raditi u bliskoj saradnji sa medicinskim stručnjacima kako bi se osigurala najbolja moguća nega za majku i bebu.
Literatura:
Objavljen: 5. jun 2024. godine, ažuriran: 30. oktobar 2024. godine
Boja dečije sobe zavisi i od uzrasta deteta, ali i od vaših sklonosti, odnosno detetovih ukoliko je starije. Kao i u svemu, i ovde su se stilovi i preporuke menjali. Ukoliko se bliži kupovina stvari za bebu ili je vreme da dete dobije svoju sobu, spremili smo za vas vodič kroz kombinacije boja. Predočićemo vam…
Da li je dobro da vaša beba na bazenu provodi vreme? Koje su prednosti, mane, na šta treba obratiti pažnju? Voda prija, a vežbe koje radite sa bebom u bazenu, pomažu da se pravilnije razvija. U većim gradovima, i zimi postoje razni programi boravka na bazenu za bebe. Međutim, roditelji su često u dilemi –…
Veoma je teško, iz kog god ugla da sagledavate, da se napravi lista najboljih knjiga svih vremena. Mnogi su pokušali da sastavljaju ovakve liste, ali je nemoguće biti potpuno objektivan. Probaćemo da napravimo listu najocenjivanijih knjiga na aplikaciji i sajtu Goodreads, možda one nisu najbolje, ali svakako su zavredile pažnju najvećeg broja ljudi u savremenom…