18.10.2024 08:52

Poremećaji posteljice: Komplikacije placente – placenta previa i drugo

Šta su poremećaji posteljice i kakvi mogu biti? Patološke posteljice, kako sam naziv kaže, prestavljaju oblike posteljica koje po nečemu odstupaju od uobičajeno očekivane posteljice. Najčešći poremećaj je placenta previa.

Poremećaji posteljice se dele na:

  • patološke posteljice po obliku
  • patološke posteljice po strukturi, i
  • tumore posteljice.

Najčešće se javljaju odstupanja u obliku posteljice.

Poremećaji posteljice – Patološke posteljice po obliku

Posteljica je obično ovalnog oblika ili oblika pogače. Odstupanja mogu da se jave, više ili manje izražena.

  • Placenta anularis je posteljica izgleda potkovice.
  • Placenta bilobata (trilobata; multilobata) su posteljice koje su režnjevite, tj. postoje kao useci tako da izgleda kao da je iz delova.
  • Placenta bipartiva (tripartiva). Po pravilu ide: jedna trudnoća – jedna posteljica, ali nekad mogu da se nađu i 2 ili 3 odvojene.
  • Placenta succenturiata je sporedna (pomoćna) posteljica. Tu postoji 1 normalna posteljica i jedna dodatna mala.
  • Placenta membranacea jeste atrofična posteljica. Veoma je velika i tanka. Obično zahteva dodatnu pomoć u trećem porođajnom dobu (manuelnu reviziju) jer se teško sama cela oljušti posle porođaja.
  • Placenta fenestrata predstavlja posteljicu kojoj u celoj debljini nedostaje jedan ili više kotiledona (čupica).

Takođe, mogu da postoje problemi oko načina kako je posteljica pričvršćena za matericu. Posteljica se za mataricu drži obično putem čupica (horionskih resica) koje su urasle u bazalnu decuduu. Posle porođaja, kako materica počinje da se kontrahuje, tako se te veze kidaju i posteljica se ljušti. Međutim, nekad to ne ide tako lako, zbog čega je potrebna manuelna revizija, kiretaža ili čak histerektomija.

  • Placenta accreta – urasla posteljica (nije pravi patološki oblik).
  • Placenta accreta vera postoji u situacijama kada su horionske resice u kontaktu sa površnim mišićnim delom materice.
  • Placenta increta je kada su čupice još više urasle u mišićni sloj materice. Obično prati placentu previu.
  • Placenta pecreta – čupice prolaze ceo mišićni sloj materice, sve do peritoneuma.
Foto: Wikimedia Commons

Komplikacije posteljice: Nisko postavljena posteljica – Placenta previa

Razvoj trudnoće utiče na položaj posteljice samim tim što se materica širi, a posteljica raste. Područje na kom je postavljena posteljica je obično dalje od grlića materice. Ako ostane nisko postavljena posteljica, ona može da bude blizu ili delom prekriva grlić materice što blokira bebin izlaz. Događa se kod 1 od 200 trudnica, ali dobra vest je da u većini slučajeva grlić nije potpuno prekriven.

Položaj posteljice se obično beleži na ultrazvuku između 18 i 21 nedelje. Kod čak 9 od 10 žena posteljica će se pomeriti nagore u narednom periodu i izbeći će se komplikacije placente koje dovode do carskog reza.

Placenta previa je posteljica koja je smeštena u donjem delu materice i time je na putu prednjačećeg dela ploda kada krene porođaj. Može da doseže unutrašnje ušće materice, da ga delimično ili u celosti pokriva. Ova situacija zahteva porođaj putem carskog reza. Više o placenta previa!

Kako možete da znate da sa posteljicom nešto nije u redu?

Postoje znaci koji ukazuju da postoje poremećaji posteljice tokom trudnoće. U nekim slučajevima možda nećete znati da nešto nije u redu, ali će lekar prilikom rutinskih pregleda utvrditi postojanje komplikacije placente i dati vam savet šta dalje da radite. Glavni znaci da postoje komplikacije posteljice su:

poremecaji posteljice
Photo by Chema Photo on Unsplash

Kod nekih žena se javlja samo jedan od ovih simptoma, ali bi trebalo da se svako obratite lekaru, ukoliko primetite nešto neuobičajeno. Posebno ukoliko se pojavi vaginalno krvarenje u drugom ili trećem trimestru, a ako je praćeno i bolom, hitno se obratite lekaru.

Objavljen: 25. jul 2013. godine, ažuriran: 18. oktobar 2024. godine

  • Rođeni 23.juna – osobine ličnosti, ljubav, karijera i karakter

    Rođeni 23.juna – osobine ličnosti, ljubav, karijera i karakter

    Rođeni 23.juna su intuitivni, živahni i izuzetno komunikativni, ali njihova suštinska potreba je emocionalna sigurnost. Iako po horoskopu spadaju u znak Raka, dan njihovog rođenja numerološki se računa kao broj 5, koji donosi pokret, radoznalost i promene. Ova neobična kombinacija čini da osoba rođena na ovaj dan balansira između potreba za sigurnošću i želje za…

  • Medicinski pobačaj: Kako funkcionišu pilule za prekid trudnoće?

    Medicinski pobačaj: Kako funkcionišu pilule za prekid trudnoće?

    Medicinski pobačaj, poznat i kao medikamentozni prekid trudnoće, podrazumeva upotrebu lekova za prekid trudnoće u njenim ranim fazama. Najčešće korišćena kombinacija lekova za ovu svrhu su mifepriston i misoprostol. Ovi lekovi deluju sinergijski kako bi izazvali prekid trudnoće.​ U ovom tekstu1 Medicinski pobačaj: Mehanizam delovanja1.1 Procedura1.2 Medikamentozni pobačaj: Bezbednost i nuspojave1.2.1 Dostupnost i pravni aspekti2…

  • Brusketi

    Brusketi

    Brusketi su odličan izbor kada vam treba da brzinski napravite neko jelo koje biste poslužili uz piće kada imate neočekivane goste ili nemate baš previše vremena za pripremu. Uglavnom možete praviti različite variacije na temu, a snalaziti se sa onim što u tom trenutku imate kod kuće. U ovom tekstu1 Najjednostaviji brusketi1.1 Koji hleb koristiti…