16. nedelja bebinog razvoja – Kalendar razvoja bebe
Beba – 16. nedelja bebinog razvoja, sada može da uoči da li je slika postavljena horizontalno ili vertikalno, kao i da li postoji razlika među njima.
Težina i dužina fetusa iz nedelje u nedelju: Kroz svaku fazu trudnoće, fetus prolazi kroz neverovatne promene u razvoju, što uključuje postepeni rast u težini i dužini. Ove promene su ključne za praćenje napretka bebe, ali i za procenu njenog zdravlja. U svakoj nedelji trudnoće, postoje okvirni podaci o težini i dužini fetusa, koji pomažu trudnicama i medicinskim stručnjacima da prate razvoj na optimalan način. U ovom tekstu ćemo detaljno prikazati prosečne vrednosti težine i dužine fetusa kroz 40 nedelja trudnoće, kao i značaj ovih parametara za zdravlje i blagostanje majke i bebe.
U ovom tekstu
Pred vama je tabela sa prosekom težina i dužina fetusa prema starosti trudnoće. Napominjemo da se svaki fetus individualno razvija pa će neki biti veći ili manji u odnosu na prosečne mere. S toga su moguća odstupanja na ultrazvučnom merenju.
Sjedinjavanje jajašca i sperme u jednu ćeliju je prvi korak u razvoju buduće bebe. Oplodnja se dešava u jajovodu. U narednih nekoliko dana, jedna ćelija se deli na više ćelija, a taj skup polako putuje ka materici. Tamo se dešava implantacija u zid materice i embrion počinje da raste.
Od implantacije do osme nedelje trudnoće, buduća beba se zove EMBRION.
Od devete nedelje trudnoće do rođenja, vaša buduća beba će se zvati FETUS.
Posteljica
Paralelno od ćelija se formira posteljica koja će kroz par nedelja preuzeti svoju ulogu hranjenja bebe. Posteljica je jedini privremeni organ koji žena ima.
Pročitajte još: Drugi poremećaji posteljice
Materica
Tokom trudnoće, materica raste, zadebljava se i krvni sudovi se proširuju kako bi hranili plod. Nakon što se trudnoća završi, ona se postepeno smanjuje, ali se ne vrati u potpunosti na prvobitnu veličinu.
Srce fetusa
Fetus ne koristi svoja pluća pre nego što se rodi. Njegov krvotok funkcioniše drugačije do trenutka rođenja. Novorođenče će početi da diše čim dođe na svet.
Beba u stomaku od devete nedelje do trenutka rođenja se naziva fetus. Rast, razvoj, težina i dužina fetusa zavise od posteljice koja plod snabdeva kiseonikom i hraljivim materijama. Jedna strana posteljice je pričvršćena za matericu, a druga pupčanom vrpcom povezana sa novorođenčetom. Majčina krv teče kroz tanki sloj ćelija na zidu materice i fetus snabdeva hranom i kiseonikom, dok uklanja ostatke ugljen-dioksida.
Rađena je studija o učestalosti normalne dužine novorođenčeta na rođenju. Utvrđeno je da postoje različiti faktori koji mogu da utiču na dužinu novorođenčeta. Zaključak studije jeste da kod trudnica čiji je prosek obima ruke veći od 22 centimentra, ukoliko konzumiraju dodatni obrok u trudnoći, ako su imale hemoglobin veći od 110, uz adekvatan odmor u trudnoći imaju velike šanse da rode bebu prosečne težine na porođaju. (*1)
Kroz 40 nedelja trudnoće, težina i dužina fetusa se značajno menjaju, prateći razvojne faze koje su ključne za njegovo zdravlje. Počevši od malog embriona, beba rapidno raste i dobija na težini, dosežući prosečnu dužinu od oko 50 cm i težinu od 3 do 4 kilograma do termina. Ovi parametri pomažu lekarima da prate napredak trudnoće i obezbede potrebnu negu kako bi osigurali optimalne uslove za rast i razvoj fetusa. Praćenje težine i dužine kroz svaku fazu trudnoće pruža važan uvid u zdravlje buduće majke i bebe.
DEMETRA viber zajednica – klik da se pridružite i budete informisani!
Težina i dužina fetusa – pročitajte još:
Objavljeno: 28. maj 2015. godine, ažurirano: 5. oktobar 2024. godine
Literatura:
Beba – 16. nedelja bebinog razvoja, sada može da uoči da li je slika postavljena horizontalno ili vertikalno, kao i da li postoji razlika među njima. Prepoznaje obrasce slika sa dva predmeta u odnosu na one sa tri predmeta. Svi ovi obrasci ponašanja koje beba usvaja pomažu nam da pratimo njene navike. U ovom tekstu1…
Kada dođe 15. nedelja bebinog razvoja, njen vid je potpuno drugačiji nego u početku. Prvih 6 nedelja, beba gleda oko sebe, ali pogled podiže samo ka jakom svetlu i sjajnim predmetima. Oči i glavu pomera zajedno, a između 2 i 6 meseci počinje da oči pomera s leva nadesno i obrnuto, dok razgleda okolinu, dok…
Vaše dete – 14. nedelja bebinog razvoja: beba svakodnevno napreduje neverovatnom brzinom. Njegova memorija radi punom parom. Dete još uvek ne može trajno da pamti sve događaje u toku dana ili osobe koje sreće, ali sada je već u stanju da zapamti svoje roditelje i okruženje na koje je naviklo. U ovom tekstu1 Beba tri…