Vaša beba je sve aktivnija i 6. mesec trudnoće je vreme kada su njenipokreti postaju snažniji i redovniji. Vaš stomak nastavlja da raste, a vi možete primetiti nove simptome kao što su bolovi u leđima i grčevi u nogama. Ovo je vreme kada se mnoge buduće majke fokusiraju na pripreme za porođaj i dolazak bebe.
Počnite da razmišljate o planovima za porođaj, uključujući biranje bolnice i razgovor o opcijama za ublažavanje bola. Počnite da pripremate bebine stvari, kao što su odeća, pelene, krevetac i druge neophodne stvari. Nastavite sa edukacijom o trudnoći, porođaju i ranom roditeljstvu. Pohađanje prenatalnih časova može biti korisno.
Edukacija i priprema za porođaj
Prenatalni časovi: Razmislite o pohađanju prenatalnih časova kako biste se pripremili za porođaj i negu novorođenčeta. Ovi časovi mogu uključivati vežbe disanja, tehnike opuštanja i informacije o procesu porođaja.
Planiranje porođaja: Razgovarajte sa svojim lekarom o opcijama za porođaj, uključujući prirodni porođaj, epiduralnu analgeziju i carski rez. Napravite plan porođaja koji uključuje vaše želje i očekivanja.
Priprema za OGTT
Pripremite se za OGTT (Test opterećenja glukozom). To je test koji se radi kako bi se proverila vaša sposobnost da metabolizujete šećer i otkrio gestacijski dijabetes. Ovaj test se obično radi između 24. i 28. nedelje trudnoće. Pre testa, možda će vam biti rečeno da postite određeni broj sati. Tokom testa, popićete slatku tečnost, a krv će vam biti uzeta u nekoliko navrata kako bi se izmerio nivo glukoze. Saznajte više: Nivo šećera u trudnoći i OGTT
Šesti mesec trudnoće: Šta se sve dešava u šestom mesecu trudnoće?
U šestom mesecu trudnoće, vaše telo se dalje prilagođava rastućoj bebi. Evo nekih promena koje možete očekivati:
Rast stomaka: Vaš stomak postaje sve veći dok materica nastavlja da raste.
Povećan apetit: Možda ćete primetiti povećanje apetita dok vaše telo traži više energije za podršku bebi.
Povećanje težine: Povećanje težine je normalno i očekivano, jer vaše telo akumulira masne naslage i povećava volumen krvi. Saznajte više: Težina u trudnoći
Razvoj bebe u šestom mesecu trudnoće
Imunitet: Bebin imuni sistem počinje da se razvija i beba počinje da proizvodi svoja antitela. Ova antitela će pomoći bebi da se bori protiv infekcija nakon rođenja.
Prenos antitela: Vaše telo prenosi antitela na bebu kroz posteljicu, čime se dodatno jača bebin imunitet.
Mielinizacija: Nervni sistem bebe nastavlja da se razvija slojem zaštitne supstance zvanom mijelin. Ovaj proces, nazvan mijelinizacija, pomaže u bržem i efikasnijem prenošenju nervnih impulsa.
Refleksi: Refleksi bebe postaju sve složeniji, a beba može reagovati na spoljne stimulacije poput dodira ili zvuka.
Bolovi u leđima: Kako stomak raste, može doći do bolova u leđima zbog povećanog pritiska na kičmu. Više: Bol u leđima u trudnoći
Strije: Možete primetiti strije na stomaku, grudima i bedrima zbog rastezanja kože.
Grčevi u nogama: Grčevi u nogama mogu postati učestaliji zbog povećanog pritiska na noge i smanjene cirkulacije.
Oticanje: Moguće je blago oticanje nogu i zglobova zbog zadržavanja tečnosti. Saznajte više: Oticanje u trudnoći
Važnost zdrave ishrane u šestom mesecu trudnoće
Balansirana ishrana: Nastavite jesti uravnotežene obroke bogate vitaminima i mineralima, uključujući dovoljno proteina, kalcijuma i gvožđa.
Omega-3 masne kiseline: Omega-3 masne kiseline, posebno DHA, ključne su za razvoj mozga i očiju vaše bebe. Ove masne kiseline se mogu naći u ribama poput lososa, kao i u suplementima ribljeg ulja.
Hidratacija: Pijte dovoljno vode kako biste ostali hidrirani i podržali povećanu cirkulaciju krvi.
Šesti mesec trudnoće: Promene u telu majke i emocionalna podrška
Rast materice: Vaša materica se nalazi iznad pupka i nastavlja da raste kako bi obezbedila dovoljno prostora za bebu.
Kratkoća daha: Kako materica raste, može pritisnuti dijafragmu, što može izazvati osećaj kratkoće daha.
Braxton-Hicks kontrakcije: Možete početi da osećate lažne kontrakcije, poznate kao Braxton-Hicks kontrakcije, koje su način na koji se vaše telo priprema za porođaj. Saznajte više: Pripremne kontrakcije
Anksioznost: Neki roditelji mogu osećati anksioznost zbog nadolazećih promena i odgovornosti koje dolaze sa roditeljstvom.
Uzbuđenje: Istovremeno, može se pojaviti uzbuđenje zbog iščekivanja bebe i planiranja budućnosti.
Podrška: Povećajte komunikaciju sa partnerom, porodicom i prijateljima. Razgovarajte o svojim osećanjima i brigama.
U šestom mesecu trudnoće, bebino čulo sluha postaje sve osetljivije. Beba može početi da prepoznaje i reaguje na zvuke iz spoljne okoline, uključujući vaš glas, muziku i druge zvukove. Neke studije sugerišu da bebe nakon rođenja mogu prepoznati pesme koje su slušale dok su bile u materici.
U šestom mesecu, bebin mozak je dovoljno razvijen da počne doživljavati REM (Rapid Eye Movement) fazu spavanja. REM faza je poznata kao faza u kojoj sanjamo, što ukazuje na to da beba može početi da sanja dok je još u materici.
Tokom ovog perioda, bebin mozak nastavlja da se razvija i formira složenije neuronske veze. Neka istraživanja sugerišu da beba može početi da razvija osnovne emocionalne reakcije kao odgovor na spoljne podražaje. Iako ove reakcije nisu svesne emocije kao kod odraslih, one predstavljaju rani oblik emocionalnog razvoja.
Šesti mesec trudnoće po nedeljama: Kako vaša beba raste iz nedelje u nedelju?
U šestom mesecu trudnoće, vaša beba nastavlja da se razvija i raste značajnom brzinom. Evo pregleda razvoja bebe tokom ovog meseca:
23. nedelja trudnoće
Pokreti: Beba postaje sve aktivnija, a njeni pokreti postaju sve jači i češći.
Koža: Koža bebe je još uvek tanka i prozirna, ali počinje da se deblja i stvara sloj masti.
Kupovina odeće za trudnice: Kako vaš stomak raste, možda će vam biti potrebna udobnija odeća za trudnice.
Planiranje radnog vremena: Razgovarajte sa svojim poslodavcem o planovima za trudničko i porodiljsko odsustvo. Saznajte više o svojim pravima i opcijama.
Finansijsko planiranje: Razmotrite troškove povezane sa trudnoćom i dolaskom bebe, uključujući medicinske troškove, opremu i svakodnevne potrebe.
Priprema doma: Počnite razmišljati o pripremama doma za dolazak bebe, uključujući opremu, nameštaj i sigurnosne mere.
Žena RAK je poput Meseca, emocije joj se menjaju iz dana u dan. Ima dana kada žele da ste im u blizini, a onda i dana kada im je potrebno malo samoće. Pokušajte da to ne shvatate lično. Rak je kao reka koja teče, uvek se kreće. Ove žene su prirodni hranitelji i zato im…
Među ljudima, a posebno mlađom populacijom kruže brojni mitovi. Jedan od njih je zatrudnjivanje tokom oralnog seksa. Veoma je mala verovatnoća da se to desi na ovaj način jer trudnoća može biti ostvarena samo ako sperma dođe u kontakt sa jajnom ćelijom. U ovom tekstu1 Da li se može ostati u drugom stanju putem oralnog…
Ukoliko imate određenu vrstu mesa, a niste sigurni šta bi mogli da spremate, evo predloga 30 jela sa mesom u različitim varijacijama. Tu su ideje za jela sa mlevenim mesom, piletinom, svinjskim mesom, junetinom i 2 predloga sa ćurećim mesom. U ovom tekstu1 Ideje za jela sa mlevenim mesom2 Predlozi jela sa piletinom2.1 Ideje za…
Postoje različite vrste pobačaja, kao i različiti uzroci istog. Pobačaj je složena i osetljiva tema koja obuhvata različite vrste, uzroke i metode upravljanja. U ovom članku detaljno ćemo istražiti tri glavne kategorije pobačaja: spontani, indukovani i medikamentozni pobačaj, oslanjajući se na najnovija istraživanja i studije iz relevantnih medicinskih izvora.