Oticanje u trudnoći je uzrokovanom dodatnom količinom krvi i tečnosti, ali može biti i prekomerno. Kako da rešite otečenost u trudnoći i šta se može preduzeti, te koliko je to opasno ili nije, možete pročitati u ovom tekstu.
Oticanje tokom trudnoće
Tokom trudnoće telo proizvodi oko 50% više krvi i telesnih tečnosti kako bi se zadovoljile potrebe za razvoj deteta. Oticanje je normalan deo trudnoće koje je uzrokovano tom dodatnom krvi i tečnošću. Normalno otok, koji se takođe zove i edem, se javlja na rukama, licu, nogama, skočnim zglobovima i stopalima.
Ovo dodatno zadržavanje tečnosti je potrebno da bi se pomoglo telu, jer omogućuje da se proširi kako se beba razvija. Dodatna tečnost takođe pomaže u pripremi zglobova i ligamenata karlice za pomeranje kako bi se omogućilo da se rodi dete. Dodatna tečnost se računa kao oko 25% težine koju žena dobije tokom trudnoće.
Oticanje u trudnoći: Kada se tokom trudnoće javljaju otoci?
Otok se može javiti u bilo kojem trenutku tokom trudnoće, ali obično bude primećen oko petog meseca i može se povećati dok ste u trećem tromesečju. Sledeći činioci takođe mogu da utiču na oticanje:
letnje topline
dugo stajanje/sedenje
duga aktivnost tokom dana
ishrana siromašna kalijumom
visok nivo konzumacije kofeina
visok nivo unos natrijuma
Blago oticanje se očekuje tokom trudnoće, ali ako imate nagle pojave otoka ruku i lica, to bi moglo da bude znak preeklampsije. Važno je da se obratite svom lekaru u vezi bilo kojeg naglog otoka.
Šta možete da učinite za uklanjanje otoka u trudnoći?
Oticanje se može smanjiti tako što treba da jedete namirnice koje su bogate kalijumom, kao što su banane, kao i da izbegavate kofein. Ovde su još neki korisni savete za držanjem otoka pod kontrolom tokom trudnoće:
Izbegavajte stajanje u dugom periodu.
Smanjite boravak napolju kada je vruće.
Sedite sa podignutim nogama.
Nosite udobnu obuću, izbegavajući visoke pete, ako je moguće.
Nosite majice ili čarape radi potpore.
Izbegavajte odeću koja steže oko zglobova.
Odmarajte ili plivajte u bazenu.
Stavljajte hladne obloge na otečeni delovima.
Pijte vodu, koja pomaže hidriranje tela i smanjuje zadržavanje tečnosti.
Svedite natrijum (so) na minimum i izbegavajte dodavanje dodatne soli u jelima.
Rođeni 23. juna su intuitivni, živahni i izuzetno komunikativni, ali njihova suštinska potreba je emocionalna sigurnost. Iako po horoskopu spadaju u znak Raka, dan njihovog rođenja numerološki se računa kao broj 5, koji donosi pokret, radoznalost i promene.
Medicinski pobačaj, poznat i kao medikamentozni prekid trudnoće, podrazumeva upotrebu lekova za prekid trudnoće u njenim ranim fazama. Najčešće korišćena kombinacija lekova za ovu svrhu su mifepriston i misoprostol. Ovi lekovi deluju sinergijski kako bi izazvali prekid trudnoće.
Brusketi su odličan izbor kada vam treba da brzinski napravite neko jelo koje biste poslužili uz piće kada imate neočekivane goste ili nemate baš previše vremena za pripremu. Uglavnom možete praviti različite variacije na temu, a snalaziti se sa onim što u tom trenutku imate kod kuće.
Kada se javi krvarenje iz nosa kod dece, a posebno ako se odmah ne zaustavi. Roditelji se nekada uspaniče. Često na potpuno pogrešan način pokušavaju da zaustave krvarenje, kao što su zabacivanje glave ili postavljanje deteta da legne. Krv iz nosa kod deteta u većini slučajeva nije razlog za brigu.
Visok pritisak posle porođaja (postpartalna hipertenzija) nije retkost, a kod čak 10% žena on ostaje povišen i nakon šeste nedelja posle porođaja. Postporođajni period je veoma delikatan, oporavak posle porođaja je dugotrajan i treba imati u vidu da ženi treba vremena da se oporavi.
Zašto se nekada javlja lažno pozitivan neinvanzivni prenatalni test? Mnogi su se zabrinuli, trudnice i žene koje planiraju trudnoću posebno, obzirom da je ovo test u koji poslednjih godina imaju sve više poverenja, a šta ovaj rezultat pokazuje?
Ešerihija u vaginalnom brisu u trudnoći može izazvati nelagodu i zabrinutost. Ešerihija je bakterija koja se prirodno nalazi u crevima, ali njeno prisustvo u vagini može izazvati infekcije, uključujući urinarne i vaginalne. U trudnoći, hormonske promene i promena u imunološkom sistemu mogu povećati rizik od ovih infekcija, što zahteva posebnu pažnju i tretman.
Mnogo žena se susrelo sa situacijom na samom početku trudnoće, kada odu na ultrazvučni pregled, a plod se ne vidi. Ovo ne mora odmah da znači da nužno postoji problem.
Loše varenje može da uzrokuje i pojavu gorušice, kiseline u trudnoći, koja je uobičajena pojava. Ovo je sve posledica bebe koja pritiska organe, ali i delovanja hormona. Postoje načini da sebi malo olakšate ovaj period tako što ćete promeniti način života i ishrane, ali po potrebi uvesti i lekove koji su dozvoljeni.