Za pravilan rast bebe, dobar vid, zdravu kožu i zubnu gleđ
Beba ga unosi kroz: džigericu, ribu, jaja, punomasno mleko, puter i margarin. Zatim kroz: šargarepu, krompir, tamno zeleno povrće, paradajz, bundevu, sočivo, pomorandže, kajsije i breskve.
Vitamin B
Za nervni sistem i rast; kao pomoć pri varenju; transformiše hranu u energiju
Hrana najbogatija vitaminom B su džigerica i kvasac. Ostale namirnice koje sadrže dosta vitamina B su: meso, riba, mlečni proizvodi i jaja, zatim puno zrno žitarica, pšenične klice, zeleno povrće, krompir, pasulj, orasi i banane.
Vitamin C
Za rast i zaceljivanje rana; potpomaže apsorpciju gvožđa
Najviše vitamina C sadrže: citrusi, paradajz, brokoli, paprika, krompir, karfiol, spanać, blitva, jagode, kupine, dinje i papaja.
Vitamin D
Za pravilan rast kostiju u kombinaciji sa kalcijumom
Stvara se u koži pod dejstvom sunčane svetlosti. Bebama do godinu dana, kao i zimi tokom druge godine života, neophodno ga je dodavati u vidu kapi.
U manjim količinama ga ima u: džigerici, masnoj ribi, jajima, mlečnim proizvodima, margarinu i ulju.
Vitamin E
Za crvena krvna zrnca; pomaže u stvaranju ćelijske strukture
Najviše ga ima u: biljnim uljima, margarinu, orasima i pšeničnim klicama.
Vitamin K
Za krvne sudove, unutrašnje organe i koštanu strukturu
Nalazi se u punom zrnu žitarica i većini povrća.
Gvožđe
Za zdravu krv i mišiće
Anemija, usled nedostatka gvožđa, je veoma česta pojava kod dece. Manifestuje se opštom iznurenošću i umorom.
Najviše ga ima u: crvenom mesu, džigerici, masnoj ribi, jajima; zatim u: suvom voću, žitaricama od celog zrna, pasulju, sočivu, lisnatom povrću i čokoladi.
Kalcijum
Za jake kosti i zube
Najviše ga ima u mleku i mlečnim proizvodima. Osim toga, ima ga i u sardini, suvom voću, žitaricama, mahunarkama i brokoliju.
Rođeni 30.juna poseduju izuzetno izraženu harizmu, toplinu i pronicljivost, ali i neobičnu mešavinu snage i ranjivosti. Njihova ličnost je često oslonjena na unutrašnju mudrost, snažnu intuiciju i duboku emotivnu inteligenciju. Ove osobe su prirodni diplomate - vešto balansiraju emocije i razum, čak i kada drugi oko njih to ne uspevaju.
Tek je počeo ovaj letnji raspust, ali nas zanima kada su školski raspusti 2025/2026. godine. Naredna školska godina zvanično počinje u ponedeljak, 1. septembra 2025. godine, i donosi neke značajne novine koje će obradovati i đake i roditelje.
Oko toga da li redovan seks produžava život ili zdrave osobe imaju češće seks uvek postoje brojne rasprave. To mu dođe kao ono da li je starija kokoška ili jaje. Bilo kako bilo, seksualni odnosi mogu samo da poboljšaju kvalitet vašeg života i, ukoliko je moguće, ne bi trebalo da ih izbegavate i smatrate bespotrebnim.
Blizu 20% svih trudnoća koje su potvrđene završi se spontanim pobačajem, dok do biohemijske trudnoće dolazi u čak oko 50% slučajeva, ali žene tada ni ne znaju još uvek da su ostajale u drugom stanju. Koliki je uticaj kariotipa na ponovljeni pobačaj i kako se utvrđuje da je roditeljski kariotip uzročnik?
Najčešće komplikacije u ranoj trudnoći su vanmaterična trudnoća, molarna trudnoća i spontani pobačaj. Pored toga, mnoge trudnice se suočavaju sa implantacijskim krvarenjem, jutarnjim mučninama i drugim problemima, koji su deo normalnog toka trudnoće.