Mikrobiom i vantelesna oplodnja: Kakve veze ima zdravlje creva sa IVF?
Mikrobiom i vantelesna oplodnja – Da li znate koliko je važan mikrobiom? Vantelesna oplodnja (VTO) može da zavisi i od zdravlja vaših creva, a o tome možda do sada niste razmišljali. Vaš sistem organa za varenje može da poveća ili smanji šansu za uspeh VTO.
Kada razmišljate i planirate VTO, obično se fokusirate na zdrave jajne ćelije i rezultat spermograma i spremokulture, bez osvrta na celokupno zdravlje organizma. Međutim u poslednje vreme se sve više dovodi u vezu mikrobiom i vantelesna oplodnja. Znajući koliko zdravlje našeg tankog creva utiče na sveukupno zdravlje, jasno je i da može ima veliki uticaj na uspeh VTO. Lekari još uvek istražuju značaj i odnos dobrih i loših bakterija u našim crevima, kako da ih održimo zdravim i koji je njihov uticaj. Za sada postoje saznanja da specifičan mikrobiom creva može da pomogne u uspešnosti vantelesne oplodnje.
Mikrobiom i vantelesna oplodnja
Treba imati u vidu da se mikrobiom creva sastoji od triliona mikroorganizama (bakterija i gljivica). Oni igraju važnu ulogu u održavanju našeg zdravlja tako što pomažu varenje, jačaju imuni sistem i sitetišu esencijalne hranljive materije iz hrane koju jedemo.
Ako vam se ikada desilo da osetite leptiriće u stomaku tokom stresne situacije, jasno vam je koliko je stomak povezan sa mozgom. Creva i mozak imaju dvosmernu komunikaciju, a ova veza utiče na nivo stresa, raspoloženje, ali i plodnost. Pročitajte i: Zašto osećamo leptiriće u stomaku
Uticaj zdravlja creva na plodnost i uspeh vantelesne oplodnje
Studije su pokazale da zdrava creva imaju pozitivan uticaj na reproduktivno zdravlje, a mikrobiota creva ima uticaj na nivo estrogena kod žena. Treba naglasiti i da je tokom istraživanja uočeno da nekada postoji neravnoteža mikrobiote creva kod žena sa policističnim jajnicima, endomentriozom i drugim ginekološkim stanjima.
Podaci istraživanja International Journal of Molecular Science objavljenog u januaru 2022. godine pokazuju da uloga genitalnog mikrobioma kod žena sa sterilitetom nije zanemarljiva. Nedostatak laktobacila može da ugrozi plodnost i delimično objasni neuspeh implantacije. Prisustvo gram-negativnih bakterija, hlamidije, trihomonas i gardnerele vaginalis i nedostatak lactobacilusa mogu biti povezani sa stanjem neplodnosti.
Zdrav mikrobiom creva je povezan sa boljom hormonskom regulacijom organizma, redovnijom ovulacijom i nižim rizikom od pojave nekog reproduktivnog poremećaja.
IVF i mikrobiom creva
IVF je metod vantelesne oplodnje koji pomaže parovima da na potpomognut način ostvare začeće. Nedavna istraživanja su pokazala da različiti faktori poput zdravog mikrobioma creva mogu da utiču da postupak bude uspešniji. Pozitivnom ishodu doprinosi smanjena upala, bolja apsorpsija hranljivih materija, jači imuni sistem i bolja hormonska regulacija.
Savetuje se da oni koji planiraju vantelesnu oplodnju naprave manje promene u načinu ishrane kako bi održavali svoja creva zdravim. Za početak jedite hranu bogatu voćem, povrćem, integralnim žitaricama i proteinima. Fermentisana hrana će takođe doprineti zdravom mikrobiomu, pre svega jogurt, kefir, kiseli kupus, turšija i drugi probiotici. Pročitajte više:Probiotici: Šta su probiotici? Da li treba piti kapsule probiotika?
Zdravlje creva je posledica adekvatne i uravnotežene ishrane. Priprema za trudnoću nije jedini period u kome treba obratiti pažnju na zdrava creva, naprotiv. Ovo treba da bude vaš kontinuiran izbor. Dobra vest je da je uglavnom dovoljno da se pravilno hranite, pre svega na način na koji su to naše bake činile. Potrebno je još istraživanja da bi se utvrdio tačan uticaj i veza koju imaju mikrobiom i vantelesna oplodnja, ali je sigurno da uticaj nije zanemarljiv.
Uravnotežen mikrobiom je posledica pravilne ishrane, unosa adekvatnih namirnica koji uključuju i hranu sa probioticima i prebioticima, i upravljanja stresom, a sve u cilju većeg uspeha vantelesne oplodnje.
PubMed: The Role of Genital Tract Microbiome in Fertility: A Systematic Review – https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC8745627/
PubMed: The vaginal microbiome as a predictor for outcome of in vitro fertilization with or without intracytoplasmic sperm injection: a prospective study – https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/31119299/
Frontiers: Association of the Cervical Microbiota With Pregnancy Outcome in a Subfertile Population Undergoing In Vitro Fertilization: A Case-Control Study – https://www.frontiersin.org/articles/10.3389/fcimb.2021.654202/full
Objavljen: 25. septembra 2023. godine, ažuriran: 2. decembra 2024. godine
Rođeni 30.juna poseduju izuzetno izraženu harizmu, toplinu i pronicljivost, ali i neobičnu mešavinu snage i ranjivosti. Njihova ličnost je često oslonjena na unutrašnju mudrost, snažnu intuiciju i duboku emotivnu inteligenciju. Ove osobe su prirodni diplomate – vešto balansiraju emocije i razum, čak i kada drugi oko njih to ne uspevaju. Iako su vrlo osetljivi, ne…
Tek je počeo ovaj letnji raspust, ali nas zanima kada su školski raspusti 2025/2026. godine. Naredna školska godina zvanično počinje u ponedeljak, 1. septembra 2025. godine, i donosi neke značajne novine koje će obradovati i đake i roditelje. Ministarstvo prosvete je objavilo školski kalendar u kojem je predviđeno čak pet raspusta, što znači više prilika…
Oko toga da li redovan seks produžava život ili zdrave osobe imaju češće seks uvek postoje brojne rasprave. To mu dođe kao ono da li je starija kokoška ili jaje. Bilo kako bilo, seksualni odnosi mogu samo da poboljšaju kvalitet vašeg života i, ukoliko je moguće, ne bi trebalo da ih izbegavate i smatrate bespotrebnim.…
Rođeni 30.juna poseduju izuzetno izraženu harizmu, toplinu i pronicljivost, ali i neobičnu mešavinu snage i ranjivosti. Njihova ličnost je često oslonjena na unutrašnju mudrost, snažnu intuiciju i duboku emotivnu inteligenciju. Ove osobe su prirodni diplomate - vešto balansiraju emocije i razum, čak i kada drugi oko njih to ne uspevaju.
Tek je počeo ovaj letnji raspust, ali nas zanima kada su školski raspusti 2025/2026. godine. Naredna školska godina zvanično počinje u ponedeljak, 1. septembra 2025. godine, i donosi neke značajne novine koje će obradovati i đake i roditelje.
Oko toga da li redovan seks produžava život ili zdrave osobe imaju češće seks uvek postoje brojne rasprave. To mu dođe kao ono da li je starija kokoška ili jaje. Bilo kako bilo, seksualni odnosi mogu samo da poboljšaju kvalitet vašeg života i, ukoliko je moguće, ne bi trebalo da ih izbegavate i smatrate bespotrebnim.
Blizu 20% svih trudnoća koje su potvrđene završi se spontanim pobačajem, dok do biohemijske trudnoće dolazi u čak oko 50% slučajeva, ali žene tada ni ne znaju još uvek da su ostajale u drugom stanju. Koliki je uticaj kariotipa na ponovljeni pobačaj i kako se utvrđuje da je roditeljski kariotip uzročnik?
Najčešće komplikacije u ranoj trudnoći su vanmaterična trudnoća, molarna trudnoća i spontani pobačaj. Pored toga, mnoge trudnice se suočavaju sa implantacijskim krvarenjem, jutarnjim mučninama i drugim problemima, koji su deo normalnog toka trudnoće.
Postoje načini kako prirodno povećati plodnost, mada morate imati u vidu da ne postoji čarobni štapić ukoliko postoji određena dijagnoza steriliteta i ozbiljan zdravstveni problem. Na šta bi svi parovi trebali da obrate pažnju ukoliko planiraju potomstvo i koji je zdrav put na putu do što bržeg ostvarivanja trudnoće?
Ponekad se tokom ginekološkog pregleda utvrdi da postoje urođene anomalije materice, odstupanja od građe i oblika materice koja mogu uzrok poremećaja menstrualnog ciklusa, ponovljenih pobačaja i steriliteta.
Anti-Müllerov hormon (AMH) predstavlja ključan indikator ženske plodnosti, jer pruža uvid u rezervu jajnih ćelija u jajnicima. Neki nutricionisti i stručnjaci iz oblasti alternativne medicine tvrde da je moguće povećanje AMH ishranom i suplementacijom.
Možda ste samo jako nestrpljivi da ostanete trudni ili možda želite da se rođenje vaše bebe dogodi u određeno vreme. Evo šest trikova zahvaljujući kojima možete da povećate verovatnoću za brzo začeće.
Brojna istraživanja potvrđuju da hronični stres može narušiti reproduktivne funkcije i kod žena i kod muškaraca, smanjujući šanse za začeće. Međutim, stres ne može biti direktan uzrok spontanog pobačaja.