Da li je bezbedno uzimati lekove dok pokušavate da zatrudnite?
Ukoliko pokušavate da ostanete u drugom stanju, najbolje je da se konsultujete sa lekarom oko terapije koju uzimate. Nemojte nikada prestajati sa lekovima na svoju ruku. Pod ovim podrazumevamo terapije za određena zdravstvena stanja i sve lekove koji se izdaju na lekarski recept.
Takođe, ako planirate da ostanete u drugom stanju, a potrebno je da započnete neku terapiju, prvo pitajte lekara da li je dobro i dozvoljeno da pijete te lekove.
Nemojte počinjati ni prestajati da pijete ni lekove koji se izdaju bez recepta i suplemente, ali ni specifične biljne čajeve, tinkture i slično. Sa „prirodnim“ preparatima koji nisu prošli medicinsku kontrolu treba imati posebnog opreza.
Sa druge strane, važno je da prestanete da pijete nepotrebne lekove, a da zamenite ili isključite one koji mogu da izazovu pobačaj, urođene anomalije fetusa, prevremeni porođaj, smetnje u razvoju i izazovu rizik od smrti fetusa. Mnoga medicinska stanja zahtevaju kontinuiranu terapiju, ali postoje bezbedne alternative koje su dozvoljene u trudnoći.
Lekovi i zatrudnjivanje: Lekovi koje treba izbegavati tokom zatrudnjivanja
Kada želite začeće, a imate potrebu da uzmete određene lekove, konsultujte se sa lekarom oko toga koji lekovi su dozvoljeni. Postoji nekoliko vrsta lekova koje treba izbegavati, a mnogi nisu svesni da su opasni. Lekovi koje treba izbegavati ili zameniti jer mogu izazvati defekte fetusa i povećati rizik od pobačaja su:
IZOTRETINOIN – poznatiji kao Accutane ili Roakutan koji se koristi za lečenje akni,
TETRACIKLIN – takođe se koristi za akne, ali i za infekcije,
METOTREKSAT – koristi se kao hemoterapija i za neke vrste artritisa,
VALPROIČNA KISELINA – koristi se za lečenje epilepsije (pročitajte više: Epilepsija u trudnoći),
ACE inhibitori – koriste se za lečenje hipertenzije.
Ni slučajno nemojte zaboraviti da razgovarate sa lekarom pre nego što na svoju ruku prestanete da uzimate neki od ovih ili bilo kojih drugih lekova koji se uzimaju na recept.
U zavisnosti od leka koji pijete i da li postoji alternativa, lekar će savetovati kojim lekom biste, i u kojoj dozi, mogli da zamenite terapiju.
Da li postoje lekovi koji su bezbedni tokom zatrudnjivanja?
Postoji mnoštvo lekova bez recepta koji su bezbedni i nema potrebe da paničite i ne uzimate nijedan lek. Nijedna krajnost nije dobra. Određeni lekovi, poput onih za alergije i acetaminofen su bezbedni tokom zatrudnjivanja i nakon što zatrudnite. Ukoliko uzimate lekove za snižavanje temperature ili bolove, bolje je da pijete lekove na bazi paracetamola, a ne brufen, ibuprofen i slično. Žene kojima je potreban antikoagulant, na primer, ne smeju uzimati Coumadin, ali je Heparin bezbedan. Kada je u pitanju epilepsija, veruje se da je Keppra bezbedan lek za razliku od valproične kiseline.
Nemojte stvari uzimati „zdravo za gotovo“. Lečenje treba da bude individualna stvar, a to se posebno odnosi na hronična zdravstvena stanja i dugotrajne terapije. Pre nego što prestanete da uzimate prepisan lek ili planirate da promenite dozu, uvek se konsultujte sa stručnjakom.
Ukoliko ostanete neočekivano u drugom stanju, konsultujte se sa lekarom u vezi za potencijalnim promenama terapije i šta da radite ako ste pili nedozvoljen lekdo tada. Nemojte ni u ovom slučaju prekidati terapiju bez konsultacija.
Literatura:
ClevelandClinic: Your Guide to Pregnancy-Safe Medications – https://health.clevelandclinic.org/pregnancy-safe-medications
Babycenter: Is it safe to take medication while trying to conceive? – https://www.babycenter.com/getting-pregnant/how-to-get-pregnant/
PubMed: Ibuprofen is deleterious for the development of first trimester human fetal ovary ex vivo – https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/29408962/
Dvopek je hrskava, dvostruko pečena vrsta hleba koja se često preporučuje u ishrani osoba koje imaju problema sa varenjem ili se oporavljaju od stomačnih tegoba. Međutim, da li je zdravo jesti dvopek? Da li je dvopek zaista zdrav izbor u svakodnevnoj ishrani? Evo šta kažu stručnjaci i istraživanja.
Neretko ljudi imaju neprijatno iskustvo putovanja kada ga prati mučnina tokom vožnje. Ona se nekada javlja i na veoma kratkim relacijama i nezavisno od prevoznog sredstva koje koristite. Naziva se i bolest kretanja, a simptomi koji je prate su vrtoglavica, mučnina i glavobolja.
Činjenica je da je pažnja tinejdžera izuzetno kratka i to nije samo posledica korišćenja savremenih tehnologija. I prethodne generacije dece su se susretale sa dosadom u ovom životnoj fazi.
Rođeni 30.juna poseduju izuzetno izraženu harizmu, toplinu i pronicljivost, ali i neobičnu mešavinu snage i ranjivosti. Njihova ličnost je često oslonjena na unutrašnju mudrost, snažnu intuiciju i duboku emotivnu inteligenciju. Ove osobe su prirodni diplomate - vešto balansiraju emocije i razum, čak i kada drugi oko njih to ne uspevaju.
Tek je počeo ovaj letnji raspust, ali nas zanima kada su školski raspusti 2025/2026. godine. Naredna školska godina zvanično počinje u ponedeljak, 1. septembra 2025. godine, i donosi neke značajne novine koje će obradovati i đake i roditelje.
Postoje načini kako prirodno povećati plodnost, mada morate imati u vidu da ne postoji čarobni štapić ukoliko postoji određena dijagnoza steriliteta i ozbiljan zdravstveni problem. Na šta bi svi parovi trebali da obrate pažnju ukoliko planiraju potomstvo i koji je zdrav put na putu do što bržeg ostvarivanja trudnoće?
Anti-Müllerov hormon (AMH) predstavlja ključan indikator ženske plodnosti, jer pruža uvid u rezervu jajnih ćelija u jajnicima. Neki nutricionisti i stručnjaci iz oblasti alternativne medicine tvrde da je moguće povećanje AMH ishranom i suplementacijom.
Možda ste samo jako nestrpljivi da ostanete trudni ili možda želite da se rođenje vaše bebe dogodi u određeno vreme. Evo šest trikova zahvaljujući kojima možete da povećate verovatnoću za brzo začeće.
Brojna istraživanja potvrđuju da hronični stres može narušiti reproduktivne funkcije i kod žena i kod muškaraca, smanjujući šanse za začeće. Međutim, stres ne može biti direktan uzrok spontanog pobačaja.