Zatrudnjivanje tokom oralnog seksa?
Da li je uopšte moguće zatrudnjivanje tokom oralnog seksa? Koliko je ova tvrdnja tačna ili, pak, nije?
Kakve veze imaju lekovi i zatrudnjivanje? Detaljno smo pisali o tome koji su lekovi dozvoljeni u trudnoći, kao i o lekovima u toku dojenja. Takođe, možete pročitati i posebno o antibioticima u trudnoći. U ovom članku sada pričamo o tome da li je bezbedno piti lekove kada pokušavate da zatrudnite.
Ukoliko pokušavate da ostanete u drugom stanju, najbolje je da se konsultujete sa lekarom oko terapije koju uzimate. Nemojte nikada prestajati sa lekovima na svoju ruku. Pod ovim podrazumevamo terapije za određena zdravstvena stanja i sve lekove koji se izdaju na lekarski recept.
Takođe, ako planirate da ostanete u drugom stanju, a potrebno je da započnete neku terapiju, prvo pitajte lekara da li je dobro i dozvoljeno da pijete te lekove.
Nemojte počinjati ni prestajati da pijete ni lekove koji se izdaju bez recepta i suplemente, ali ni specifične biljne čajeve, tinkture i slično. Sa „prirodnim“ preparatima koji nisu prošli medicinsku kontrolu treba imati posebnog opreza.
Sa druge strane, važno je da prestanete da pijete nepotrebne lekove, a da zamenite ili isključite one koji mogu da izazovu pobačaj, urođene anomalije fetusa, prevremeni porođaj, smetnje u razvoju i izazovu rizik od smrti fetusa. Mnoga medicinska stanja zahtevaju kontinuiranu terapiju, ali postoje bezbedne alternative koje su dozvoljene u trudnoći.
Kada želite začeće, a imate potrebu da uzmete određene lekove, konsultujte se sa lekarom oko toga koji lekovi su dozvoljeni. Postoji nekoliko vrsta lekova koje treba izbegavati, a mnogi nisu svesni da su opasni. Lekovi koje treba izbegavati ili zameniti jer mogu izazvati defekte fetusa i povećati rizik od pobačaja su:
Ni slučajno nemojte zaboraviti da razgovarate sa lekarom pre nego što na svoju ruku prestanete da uzimate neki od ovih ili bilo kojih drugih lekova koji se uzimaju na recept.
U zavisnosti od leka koji pijete i da li postoji alternativa, lekar će savetovati kojim lekom biste, i u kojoj dozi, mogli da zamenite terapiju.
Postoji mnoštvo lekova bez recepta koji su bezbedni i nema potrebe da paničite i ne uzimate nijedan lek. Nijedna krajnost nije dobra. Određeni lekovi, poput onih za alergije i acetaminofen su bezbedni tokom zatrudnjivanja i nakon što zatrudnite. Ukoliko uzimate lekove za snižavanje temperature ili bolove, bolje je da pijete lekove na bazi paracetamola, a ne brufen, ibuprofen i slično. Žene kojima je potreban antikoagulant, na primer, ne smeju uzimati Coumadin, ali je Heparin bezbedan. Kada je u pitanju epilepsija, veruje se da je Keppra bezbedan lek za razliku od valproične kiseline.
Nemojte stvari uzimati „zdravo za gotovo“. Lečenje treba da bude individualna stvar, a to se posebno odnosi na hronična zdravstvena stanja i dugotrajne terapije. Pre nego što prestanete da uzimate prepisan lek ili planirate da promenite dozu, uvek se konsultujte sa stručnjakom.
Ukoliko ostanete neočekivano u drugom stanju, konsultujte se sa lekarom u vezi za potencijalnim promenama terapije i šta da radite ako ste pili nedozvoljen lekdo tada. Nemojte ni u ovom slučaju prekidati terapiju bez konsultacija.
Literatura: