Zatrudnjivanje tokom oralnog seksa?
Da li je uopšte moguće zatrudnjivanje tokom oralnog seksa? Koliko je ova tvrdnja tačna ili, pak, nije?
Kako deca rastu, a pravilnici se menjaju, mnogi roditelji se pitaju kada dete može da sedi napred u automobilu, a da je to dozvoljeno? Posebno što često roditelji nisu sigurni da li treba da se rukovode visinom, kilažom deteta ili godinama, a deca su nekada nestrpljiva da se što pre nađu na prednjem sedištu.
U ovom tekstu
Kako dete raste, tako se menjaju sedišta koja su prilagođena njegovoj građi i uzrastu. U nekom momentu prestane da koristi sedište, jer više nije potrebno prema Pravilniku koji je zakonom propisan, ali vi niste sigurni da je u redu da pređe na prednje sedište. Važeći Pravilnik o bezbednosnim sedištima (“Sl. glasnik RS”, br. 126/2020)
Nije samo stvar zakona zašto dete ne bi trebalo da sedi napred pre vremena. Stvar je u tome da se njegov mišićno-skeletni sistem još uvek razvija i ono je ranjivije prilikom sudara. Pedijatri stalno skreću pažnju koliko je važno da se sa sedenjem na prednjem sedištu ne požuruje. Preporuka lekara jeste da dete ne bi trebalo da sedi napred pre navršenih 12 godina. Izuzetak su deca do tri godine, okrenuta suprotno od smera vožnje i u automobilu gde je vazdušni jastuk isključen na prednjem sedištu.
Potrebno je i da deca budu dovoljno visoka da im pojas prelazi preko grudi. Nije bezbedno prevoziti decu koja nemaju pravilno postavljen pojas.
Telesna težina ne igra ključnu ulogu kada je prevoz dece na prednjem sedištu u pitanju. Razlog tome je što su kosti i dalje mekše nego kod odraslih i dete se razvija. Telesna težina nema toliki uticaj, kao kada je u pitanju čvrstina dečijih kostiju.
Pored čvrstoće kostiju, vazdušni jastuci su najveći razlog zašto nije bezbedno da se deca rano prevoze napred. Oni su dizajnirani da štite prosečnu odraslu osobu, a ako je dete niže, on se može aktivirati iznad njegove glave što može da dovede do povrede ili čak smrtnog ishoda.
Prema Zakonu o bezbednosti saobraćaja na putevima (“Sl. glasnik RS”, br. 41/2009, 53/2010, 101/2011, 32/2013 – odluka US, 55/2014, 96/2015 – dr. zakon, 9/2016 – odluka US, 24/2018, 41/2018, 41/2018 – dr. zakon, 87/2018, 23/2019 i 128/2020 – dr. zakon), u kolima na prednjem sedištu ne sme da se prevozi dete mlađe od 12 godina, a u odgovarajućem homologovanom bezbednosnom sedištu moraju se prevoziti deca niža od 135 centimetara.
Imajte u vidu da se zakoni razlikuju u različitim zemljama, pa se obavezno raspitajte pre nego što dozvolite detetu da sedne napredi ili ga ne stavite bez sedišta u određenom uzrastu.
Pročitajte: Auto sedište – kako odabrati odgovarajuće za dete
Objavljen: 31. decembar 2023. godine, ažuriran: 25. novembar 2024. godine
Među ljudima, a posebno mlađom populacijom kruže brojni mitovi. Jedan od njih je zatrudnjivanje tokom oralnog seksa. Veoma je mala verovatnoća da se to desi na ovaj način jer trudnoća može biti ostvarena samo ako sperma dođe u kontakt sa jajnom ćelijom. U ovom tekstu1 Da li se može ostati u drugom stanju putem oralnog…
Ukoliko imate određenu vrstu mesa, a niste sigurni šta bi mogli da spremate, evo predloga 30 jela sa mesom u različitim varijacijama. Tu su ideje za jela sa mlevenim mesom, piletinom, svinjskim mesom, junetinom i 2 predloga sa ćurećim mesom. U ovom tekstu1 Ideje za jela sa mlevenim mesom2 Predlozi jela sa piletinom2.1 Ideje za…
Najjednostavniji način da pripremite piletinu, a da liči na onu iz KFC-a jeste da je spremite u rerni. Belo meso u kornfleksu se priprema još brže nego krilca ili drugi deo piletine sa koskom. Sastojci za belo meso u kornfleksu: Belo meso u kornfleksu Prvo je potrebno odvojiti pileći file od koske i kože,…