11.12.2024 12:43

Beba ne zna samostalno da sedi

Šta ako beba ne zna samostalno da sedi? Ranije smo pisali o tome kako bebu ne treba forsirati da sedi. Treba sačekati da beba samostalno može da se uspravi u sedeći položaj. Ipak, većina roditelja zna da bude nestrpljiva, a često su i zabrinuti zašto beba ne zna samostalno da sedi.

Zašto moja beba još uvek ne zna sama da sedi?

Većina beba bez problema može da sedne između četvrtog i sedmog meseca. Ovo je uzrast kada bebe uglavnom odbijaju da samo leže, pa morate malo da im podignete položaj u kolicima ili ležaljci povremeno.

Beba koja se pravilno razvija uglavnom do navršenih devet meseci može da sedi bez podrške.

Sedenje je napredak ka fazi prohodavanja, a dolazi uglavnom nakon što beba nauči da ustaje i puzi. Za samostalno sedenje je potrebno da beba dovoljno ojača leđa, kao i puna kontrola glave.

Ne brinite ako beba ne prati redosled da prvo nauči da puzi, pa sedi i tek onda prohoda. Svako dete se razvija na svoj način.

beba za stolom
Photo by Troy T on Unsplash

Šta beba treba da zna pre početka samostalnog sedenja?

Preduslov za bebino sedenje su snažni mišići vrata i glave. Oni se razvijaju od rođenja i beba će vežbati ove mišiće ležanjem na stomaku na podu.

Važno je da bebu od prvog dana stavljate na stomak više puta tokom dana, kako bi mogla da vežba. Takođe bi bilo dobro da naučite da sa bebom radite neke rutinske vežbice. Masaža za bebe je još jedna važna stavka.

Sedenje iziskuje praksu kao i sve ostale fizičke aktivnosti.

Beba ne zna samostalno da sedi – kako će naučiti?

Beba će se prvih dana naginjati napred i oslanjati na ruke. Potrudite se da je okružite mekim jastucima, kako se ne bi povredila ako padne na neku stranu. Kako joj mišići budu jačali, tako će duže moći da sedi.

Nemojte stavljati bebu da sedi previše dok za to nije spremna samostalno. Time samo možete da naškodite bebi, a nećete ubrzati njen razvoj.

beba ne zna samostalno da sedi
Photo by Luke Michael on Unsplash

Ako ste zabrinuti što beba još uvek ne sedi, a napunila je devet meseci. Najbolje je da se obratite svom pedijatru, kako bi vas eventualno poslao kod fizijatra i pokazao vam vežbice sa bebom.

Pročitajte još: Razvoj bebe (12-18 meseci)

Objavljen: 12. april 2018. godine, ažuriran: 11. decembar 2024. godine

beba za stolom

Beba za stolom

  • Rođeni 23.juna – osobine ličnosti, ljubav, karijera i karakter

    Rođeni 23.juna – osobine ličnosti, ljubav, karijera i karakter

    Rođeni 23.juna su intuitivni, živahni i izuzetno komunikativni, ali njihova suštinska potreba je emocionalna sigurnost. Iako po horoskopu spadaju u znak Raka, dan njihovog rođenja numerološki se računa kao broj 5, koji donosi pokret, radoznalost i promene. Ova neobična kombinacija čini da osoba rođena na ovaj dan balansira između potreba za sigurnošću i želje za…

  • Medicinski pobačaj: Kako funkcionišu pilule za prekid trudnoće?

    Medicinski pobačaj: Kako funkcionišu pilule za prekid trudnoće?

    Medicinski pobačaj, poznat i kao medikamentozni prekid trudnoće, podrazumeva upotrebu lekova za prekid trudnoće u njenim ranim fazama. Najčešće korišćena kombinacija lekova za ovu svrhu su mifepriston i misoprostol. Ovi lekovi deluju sinergijski kako bi izazvali prekid trudnoće.​ U ovom tekstu1 Medicinski pobačaj: Mehanizam delovanja1.1 Procedura1.2 Medikamentozni pobačaj: Bezbednost i nuspojave1.2.1 Dostupnost i pravni aspekti2…

  • Brusketi

    Brusketi

    Brusketi su odličan izbor kada vam treba da brzinski napravite neko jelo koje biste poslužili uz piće kada imate neočekivane goste ili nemate baš previše vremena za pripremu. Uglavnom možete praviti različite variacije na temu, a snalaziti se sa onim što u tom trenutku imate kod kuće. U ovom tekstu1 Najjednostaviji brusketi1.1 Koji hleb koristiti…