Eko-brutalizam: Kako da ga primenimo na građevine iz socijalističkog vremena?
Poslednjih godina se pojavio novi pravac u dizajnu enterijera: eko-brutalizam. Ovo je uzbudljiv stil dizajna koji spaja brutalističke građevine sa zelenilom i odiše novom dozom elegancije u spoju sa prirodom.
U ovom tekstu:
Šta je eko-brutalizam?
Brutalizam je arhitektonski stil koji u Srbiji nikada nije prestao da bude sveprisutan budući da su mnoge građevine upravo u ovom stilu. U svetu se „vinuo međ’ zvezde“ iz komercijalnih razloga, odnosno kada je Edrijen Brodi osvoji nagradu Oskar za film „Brutalist“. Ipak, većina ljudi će priznati da nije uvek ugodno živeti u sirovom, oštrom stilu, neretko okruženi sivilom.
Kada su arhitekte razmišljale kako ga ublažiti i prilagoditi prirodi, dosetili su se da je zelenilo idealno za balans. Pored toga, zelenilo nam je na ovim prostorima nešto što manjka u velikoj meri, čistog vazduha još više.
Biljni život i biofilni elementi u brutalistički dizajn unose toplinu i međusobno povezuju prostore. Sirova struktura brutalističkih građevina može „prodistati“ korišćenjem velikih zelenih biljaka koje se lako održavaju i trpe betonsko okruženje.

Kako uvesti eko-brutalizam u životni prostor?
Ideja brutalističkih građevina bila je da služe svrsi, da budu više skloništa i stvaraju život koji je rutina bez previše razmišljanja o užitku, a više u svakodnevnici koja se jednostavno dešava. U 21. veku osvestili smo važnost ekologije, shvatili da nam priroda nedostaje, ali se, nažalost, i suočili sa nedostatkom čistog vazduha.
Pored toga što je efikasan, ovo je i najjeftiniji način da promenimo postojeće stanje građevina. Obogaćivanje zelenilom ne mora biti skup način, a svakako je neuporedivo jeftiniji od rušenja, nove gradnje i slično. Ovo je i prilika da se da estetski , meki pečat oštrim formama brutalizma.
Kako ozeleniti brutalističke građevine?
Kada se radi o visokim zgradama i njihovoj spoljašnjosti, posebno ako pričamo o poslovnim objektima, ozelenjavanje bi moralo da obavi neko preduzeće specijalizovano za to prema unapred pripremljenom projektu. U stambenim blokovima i svojim terasama, dovoljno je da u potpunosti ozelenimo svoj prostor terase i sve delove koji su ostavljeni u „golom betonu“ onako kako možemo i kako nama prija.
Brutalistički elementi prihvataju komponentu vremena i patine koje postaju deo njihove arhitekture. Ova mekša estetika skoro da naginje ka unutrašnjosti u japanskom stilu, a sve se može obogatiti velikom količinom zelenila i cveća.
Prilikom odabira bilja, važno je tražiti vrste koje ne zahtevaju puno zalivanja, a za prekrivanje spoljnih površina postoji mnoštvo lozica, kao i bršljen koji se može širiti po spoljašnosti bez potrebe da se pričvršćuje. Bršljen je odličan za prečišćavanje vazduha. Takođe, za otvoren prostor treba birati biljke koje su otporne na sunce, a za unutrašnjost one kojima ne treba previše svetlosti.