Buđenje sa erekcijom: 5 čestih pitanja u vezi sa jutarnjom erekcijom
Mnogi se pitaju da li je normalno buđenje sa erekcijom. Jutarnja erekcija je uobičajena pojava i pokazatelj je tipičnog snabdevanja krvlju, zdravih nerava i zdravlja uopšte. Većina mladih se suočava sa njom nekoliko puta nedeljno, a kod starijih muškaraca se javlja sve ređe. Nagli prestanak jutarnje erekcije može biti rani znak erektilne disfunkcije.
Jutaranja erekcija se javlja prirodno i kao znak zdravog funkcionisanja. Sakralni nerv kontroliše erekciju i aktivan je dok se telo odmara i oporavlja. Parasimpatički nervni sistem je odgovoran za stvari koje radimo nesvesno kao što su varenje, uklanjanje otpada iz tela i seksualno uzbuđenje. Aktivan je kada spavamo, te se erekcija ponekad dešava u snu i to nekoliko puta u toku samo jedne noći, ali obično ovu pojavu primećujemo tek nakon buđenja.
2. Da li se buđenje s erekcijom može dešavati zbog snova, pune bešike, tokom REM faze sna? Da li nešto od ovoga igra ulogu?
Ova pojava je uvek vezana za parasimpatički nervni sistem, te svašta može igrati ulogu i doprineti tome da se javi. Tokom REM faze sna, ovaj nervni sistem je aktivniji. Nekada će pojava biti posledica snova, posebno kada je u pitanju erotski san. Može se dogoditi da rezultira ne samo erekcijom nego i ejakulacijom.
Puna bešika takođe može da stimuliše sakralni nerv, međutim nije tačno da se erekcija javlja kako bi sprečila noćno mokrenje. Za to ne postoji nijedan valjan dokaz.
3. U kom uzrastu se može javiti jutarnja erekcija?
Nasuprot mišljenju mnogih da se ona dogođa tek u pubertetu, čak i muški fetusi u materici mogu imati erekciju. Veoma je uobičajeno da se ona događa dok beba, kao i kod dečaka u uzrastu od 3-4 godina i kod starijih. Sve u svemu, ovo je jedna potpuno normalna pojava koja se kod muškaraca dešava nezavisno od njihovog uzrasta.
4. Da li buđenje sa erekcijom može da kaže nešto o erektilnoj disfunkciji?
Da, zapravo nekada može. Erektilna disfunkcija se javlja iz različitih razloga i na nju može da utiče mnogo faktora. Jedan od njih je i smanjena neurološka funkcija, vaskularni problemi, strukturni, anatomski. Pored fizičkih uzroka ove pojave, javljaju se i psihički uzroci, a nekada je teško odrediti šta je pravi uzrok.
Jutarnja erekcija je upravo ono što nam može reći da li je uzrok erektilne disfunkcije fizičke ili psihičke prirode.
Buđenje sa erekcijom će nam reći da li je osoba fizički zapravo dobro, a da je uzrok ove pojave psihičke prirode. Samim tim, lakše se pristupa lečenju problema, ako znamo u kom smeru se ide da bu se sam uzrok rešio. Problemi u vezi, na poslu, finansijski problemi i seksualne traume nekada mogu da dovedu do ometanja erekcije. Rad sa terapeutom može pomoći da se problem sanira.
Sa druge strane, ako je problem fizičke prirode, može se ići u smeru ispitivanja i lečenja u skladu sa time.
5. Da li treba brinuti o tome da li se javljaju ili ne jutarnje erekcije?
Ovo je zdrava pojava koja se javlja često ili povremeno i prolazi ubrzo nakon buđenja. Ako traje duže od sat vremena posle buđenja, onda postoji problem i potrebno je javiti se lekaru. Prijapizam je stanje u kom erekcija traje duže od četiri sata i može dovesti do trajne disfunkcije. Ako imate erekcije koje ne prolaze lako, trebalo bi da se javite lekaru. Pročitajte još: Koliko dugo traje seks?
Dvopek je hrskava, dvostruko pečena vrsta hleba koja se često preporučuje u ishrani osoba koje imaju problema sa varenjem ili se oporavljaju od stomačnih tegoba. Međutim, da li je zdravo jesti dvopek? Da li je dvopek zaista zdrav izbor u svakodnevnoj ishrani? Evo šta kažu stručnjaci i istraživanja.
Neretko ljudi imaju neprijatno iskustvo putovanja kada ga prati mučnina tokom vožnje. Ona se nekada javlja i na veoma kratkim relacijama i nezavisno od prevoznog sredstva koje koristite. Naziva se i bolest kretanja, a simptomi koji je prate su vrtoglavica, mučnina i glavobolja.
Činjenica je da je pažnja tinejdžera izuzetno kratka i to nije samo posledica korišćenja savremenih tehnologija. I prethodne generacije dece su se susretale sa dosadom u ovom životnoj fazi.
Rođeni 30.juna poseduju izuzetno izraženu harizmu, toplinu i pronicljivost, ali i neobičnu mešavinu snage i ranjivosti. Njihova ličnost je često oslonjena na unutrašnju mudrost, snažnu intuiciju i duboku emotivnu inteligenciju. Ove osobe su prirodni diplomate - vešto balansiraju emocije i razum, čak i kada drugi oko njih to ne uspevaju.
Tek je počeo ovaj letnji raspust, ali nas zanima kada su školski raspusti 2025/2026. godine. Naredna školska godina zvanično počinje u ponedeljak, 1. septembra 2025. godine, i donosi neke značajne novine koje će obradovati i đake i roditelje.
Oko toga da li redovan seks produžava život ili zdrave osobe imaju češće seks uvek postoje brojne rasprave. To mu dođe kao ono da li je starija kokoška ili jaje. Bilo kako bilo, seksualni odnosi mogu samo da poboljšaju kvalitet vašeg života i, ukoliko je moguće, ne bi trebalo da ih izbegavate i smatrate bespotrebnim.
Došla je sezona mladog luka, a ako biste da ga korstite kao sastojak u salati, satrica je pravi izbor za vas. Recept za ovu salatu je veoma jednostavan, a tokom prolećnih i letnjih meseci može biti divno osveženje i dodatak uz obrok.
Ukoliko se pitate kako se pravi bela čorba kao iz restorana, evo recepta da to postignete uz precizne mere i na jednostavan način. Naravno, kao i za sve, možete praviti varijacije koje se vama dopadaju, ali ovo je osnova s kojom nećete promašiti.
Obično đuveč pravimo sa svinjskim ili junećim mesom, sa piletinom češće pilav, a ovo je recept baš za đuveč sa belim mesom. Vaš je izbor da li ćete koristiti pileće ili ćureće belo meso. Često deca ne vole da jedu ovo jelo, ali probajte da se dogovite da bar pojedu delove povrća koje vole, pirinač i meso. Sigurno će im se dopasti.